قدم اول برای ارتقاء جایگاه محیط زیست حمایت از جامعه محیط بانی است

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست در این نشست با بیان اینکه باید بتوانیم روز محیط بان را در تقویم ملی با پیگیری هایی که آغاز شده ثبت کنیم، افزود: این موضوع در راستای تحقق یک هدف ایجابی و فرهنگی و برای استفاده از فرصتهای موجود اجتماعی به منظور ارتقاء محیط بانی و محیط زیست می باشد .

وی با اشاره به اینکه باید در حوزه محیط بانی همدلی ، وحدت و شفافیت برای تحقق اهداف سازمانی همواره سرلوحه امور باشد، گفت: با توجه به رسالت سازمان حفاظت محیط زیست هنوز این سازمان به جایگاه اصلی خود نرسیده است و باید در اینخصوص اتفاقات راهبردی بوقوع بپیوندد تا در سایه همکاری آحاد مختلف جامعه و مشارکت مدنی بتوان حفاظت درستی در خصوص موضوعات مختلف محیط زیست اعم از آب، خاک ، هوا ، طبیعت و زیستگاهها داشته باشیم .

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست ادامه داد: محیط بانان سفیران محیط زیست هستند و نماد سازمانی محسوب می گردند که باید بتوانند علاوه بر موضوعات محیط زیست طبیعی ، مسائل محیط زیست انسانی را نیز در جامعه پررنگ نموده و در اینخصوص فرهنگ سازی بیشتری به انجام برسانند .

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه باید امانتدار خوبی در حوزه محیط زیست باشیم و بدانیم مالک آن نیستیم، اظهارد اشت: برای ارتقاء جایگاه محیط زیست قدم اول و مهم حمایت از جامعه محیط بانی است و در این راستا باید با جذب نیروهای مناسب و تربیت و آموزش های لازم علاوه بر تاثیرگذاری بر افزایش توان حفاظتی، انگیزه لازم برای خدمت در این حوزه را افزایش دهیم .

محبت خانی ادامه داد: نحوه ورود برخی از محیط بانان به سازمان محیط زیست جای گله داشته و بر اساس جلسه ای که امروز در سازمان محیط زیست برگزار شد دستورالعملی برای ورود محیط بانان جدید به سازمان تنظیم خواهد شد که در آن موضوعاتی مانند نحوه بکارگیری و نوع و میزان آموزش های لازم بر مبنای نگرش جدید و مطابق با اهداف سازمان حفاظت محیط زیست تبیین خواهد گردید .

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: از فروردین امسال بر اساس تایید مقام معظم رهبری دستورالعمل جدید خدمتی بکارگیری گردیده که این دستورالعمل توفیقات زیادی به همراه داشته که از جمله آن برخورداری یگان حفاظت از ردیف بودجه ای مستقل بر اساس برنامه های ارائه شده خواهد بود و سازمان برنامه و بودجه مکلف به اختصاص این اعتبار می باشد،

محبت خانی با اشاره به اینکه همچنین مطابق این دستور العمل جرائم محیط بانان در دادسرای نظامی و انتظامی رسیدگی خواهد شد، تصریح کرد: از جمله موضوعات دیگر این دستور العمل این است که محیط بانانی که در سوانح و حوادث دچار آسیب و یا فوت می شوند به مانند دستورالعمل کارکنان نظامی شهید یا جانباز محسوب می شوند .

این گزارش می افزاید: کیومرث کلانتری مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران در این نشست ضمن تبریک ولادت امام رضا (ع) و روز محیط بان با اشاره به اینکه شغل و حرفه محیط بانی بسیار سخت و آسیب پذیر است، افزود: رویارویی محیط بانی با متخلفان هیچ گاه تمام نخواهد شد و متاسفانه درگیری و تنش ها برای حفاظت از طبیعت و محیط زیست همیشه نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا وجود دارد .

وی با بیان اینکه خوشبختانه در کشور ما اقدامات قابل توجهی در حوزه قانون و مقررات محیط بانی انجام شده است، اظهار داشت: محیط بانی حساس ترین شغل در سازمان حفاظت محیط زیست است و نوک پیکان همه سختی ها در محیط بانی است و اگر عشق و علاقه و تعهد به محیط زیست نباشد ادامه راه ممکن نخواهد بود .

کلانتری ادامه داد: هستند افرادی که نسل در نسل محیط بان بوده اند و با تمام وجود محیط زیست را درک می کنند و این فرصتی است برای سازمان محیط زیست تا از این سرمایه انسانی بزرگ که به راحتی هم بدست نیامده بیشترین بهره را ببرد .

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه بخش مهمی از علت آنکه شغل محیط بانی مظلوم و تحت فشار مانده ناشی از عملکرد ضعیف سایر بخش ها است و باید ارزش کار محیط بانان برجسته گردد، اظهار داشت: به عنوان مثال اگر برخی از مراکزی را که دارای ارزش ریالی هستند رصد کنیم مشاهده می کنیم این مراکز دارای مساحتی کم اما داری تعداد زیادی نگهبان هستند، زیرا موضوع دارای ارزش و اهمیت خاص می باشد .

وی ادامه داد: اما در خصوص اهمیت و ارزش حفظ تنوع زیستی کار زیادی نشده است و بدنه کارشناسی در محیط زیست نتوانسته به شکل شایسته اهمیت آن چیزی را که محیط بان از آن حفاظت می کند را برجسته نماید و این مهمترین مشکل در حوزه محیط بانی است .

کلانتری در ادامه با بیان اینکه تجهیزات ، امکانات و پاسگاههای محیط بانی استان تهران در شرایط مطلوبی نیست ، افزود: ۲۹ درصد مساحت تهران در مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان است و ما همچنین بخشی از جغرافیای استان های قم،سمنان، مازندران و البرز را حفاظت می کنیم و مجموع آن را اگر نسبت به جغرافیای استان مقایسه کنیم حدود ۴۶ درصد مساحت می باشد و این نیاز به توجه ویژه ای در تهران دارد .

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه اولویت اول محیط زیست استان تهران محیط بانی است، تصریح کرد:در خصوص جذب نیرو، هزینه و تجهیز لوازم، اولویت محیط زیست استان ، محیط بانی است و خود را موظف به تجهیز محیط بانان می دانیم .

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات