برگزاری نشست آموزشی پیشگیری و مهار آتش سوزی جنگل در دزفول

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان- نشست آموزشی پیشگیری و مهار آتش سوزی جنگل و مرتع در شهرستان دزفول به همت اداره حفاظت محیط زیست زیست شهرستان دزفول و اداره پارک ملی دز در تاریخ در محل کتابخانه مخبر دزفول برگزار گردید.

عباس پاپی زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: «ایران از نظر پوشش جنگلی دچار فقر پوشش سبز و جزء کشورهای خشک و نیمه خشک با بارندگی یک سوم جهانی محسوب می شود که وظیفه نسل ما را برای حفاظت از این منابع بیشتر می کند».

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی در خصوص ثبت رودخانه دز به عنوان رودخانه حفاظت شده ملی نیز گفت: این طرح همراه با جنگل های اطراف در حال جمع بندی است».

در ادامه این نشست فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول گفت: «یکی از بحران های محیط زیست کشور آتش سوزی جنگل ها و مراتع محسوب می شود ضمن اینکه زمانی ریزگرد میهمان ناخوانده این استان به شمار می رفت که اکنون به میهمان همیشگی تبدیل شده و وضعیت به گونه ای پیش رفته که باید آمار روزهای عادی و به دور از آلودگی را محاسبه کنیم».

وی در ادامه با بیان اینکه ۲۳۰ هزار هکتار از جنگل های زاگرس و بلوط در دزفول واقع شده اند گفت: «بیش از پنجاه درصد استان خوزستان تحت پوشش مرتع و بیست درصد استان را جنگل دربرگرفته که بخشی از آن حفاظت شده است. البته برخی آتش سوزی ها با هدف دفع آفت به دنبال سرایت بیماری در جنگل ها به صورت عمدی و کنترل شده صورت می گیرد که البته به ندرت اتفاق می افتد ولی اکثر آتش سوزی ها به علت بی احتیاطی گردشگران، چوپانان و برخی آتش سوزی ها غیر عمدی است».

در آخر  بر ضرورت همکاری کشاورزان، عشایر، گردشگران و جوامع محلی برای اطفاء حریق تاکید و از همکاری پیشین آنها تقدیر کرد.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات