پشت پرده سوختن گاومیش ها در هورالعظیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان از سوختن این گاومیش ها پیش از ماجرای آتش سوزی هورالعظیم خبر داد.

احمد رضا لاهیجان زاده در این باره گفت: بر اساس صحبت های مفصلی که با جوامع محلی انجام دادیم، مشخص شد بعضی از دامداران برای این که از سرشاخه های سبز نی و لویی در تالاب استفاده کنند بخش هایی از تالاب را به صورت کنترل شده آتش می زنند که البته گاهی اختیار آتش از دستشان در می رود.

وی با اشاره به مغذی بودن نی های تازه سبز شده برای دام و بالا بودن سبزینه نی ها ادامه داد: نی ها بعد از آتش سوزی به سرعت رشد می کنند و همین نی تازه به دلیل بالا بودن سبزینه برای دام مغذی ترست اما از کنترل خارج شدن آتش باعث آسیب به تالاب و آلودگی هوا در منطقه می شود. طی چند سال اخیر این آتش سوزی ها مشکلاتی را در تالاب بین المللی شادگان از جمله آسیب به خطوط برق را نیز داشت.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان در ادامه افزود: بنا بر اعلام مالک احشامی که طی چند روز اخیر عکس های آنها در فضای مجازی دست به دست می شود، سوختگی احشام قبل از آتش سوزی گسترده هورالعظیم و سه روز بعد از عید فطر و در بخش آبداروسبز تالاب در خاک ایران بوده است.

لاهیجان زاده در ادامه با اشاره به تلاش سازمان حفاظت محیط زیست در حفظ تالاب های کشور و با تاکید بر اهمیت نقش تالاب ها در ادامه دام پروری محلی گفت: یکی از اهداف مهم دولت در احیای تالاب ها علاوه بر ارزش اکولوژیک و منافع اقتصادی وزیست محیطی تالاب ها، تقویت معیشت جوامع محلی و توان اقتصادی روستاهای حاشیه تالاب هاست و دامداری و تولید لبنیات از جمله تاثیر گذارترین فعالیت های این منطقه است.

وی درپایان تاکیدکرد: به منظور بهره برداری مناسب از تالاب ها بهره برداران نیز باید دست در دست متولیان حفاظت محیط زیست مراقبت ویژه ای از این ثروت ملی داشته باشند.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات