مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: پیک دوم بیماری های روده ای از شهریور آغاز می‌شود

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: پیک دوم بیماری های روده ای از شهریور آغاز می‌شود

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: پیک دوم بیماری های روده ای از شهریور ماه آغاز می شود و تا مهرماه که منابع آبی کاهش می یابد ادامه دارد و قطعا مسائلی مانند مسمویت روستاییان رامهرمز در پیک دوم بیماری های روده ای قابل تکرار است در این شرایط باید لحظه ای عمل کنیم در غیر این صورت ممکن است اتفاقی رخ دهد که قابل جمع کردن نباشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل مدیرت بحران خوزستان کیامرث حاجی‌زاده در جلسه کارگروه تخصصی بهداشت و درمان که امروز (۲۳ مردادماه) برگزار شد، اظهار کرد: آب موضوعی است که به صورت مستقیم با سلامت مردم در ارتباط است و متاسفانه در خوزستان با فقر زیرساخت‌های آب مواجه هستیم.

وی با بیان این که  با اشاره به بحران‌هایی که در خصوص وضعیت آب در خوزستان وجود دارد، گفت: علی‌رغم اقداماتی که انجام شده است، در استان خوزستان اتفاقات ناگواری در خصوص آب شرب رخ داد که اگر مدیریت نمی‌کردیم به فاجعه تبدیل می‌شد.

وی افزود: تا زمانی که ابربحران خشکسالی پیش نیامده بود، مشکلات زیرساخت آب خود را نشان نداد اما با خشکسالی بی‌سابقه امسال، به بحران‌های متعدد آب از نظر کمی و کیفی و همچنین تامین آب کشاورزی و صنعت دچار شده‌ایم.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با بیان اینکه برخی مدیران تحت تاثیر شایعات فضای مجازی قرار گرفته‌اند و فکر می‌کنند پایان نظام رسیده و می‌ترسند که از هویت نظام جمهوری اسلامی دفاع کنند، تصریح کرد: مدیران نباید تحت تاثیر افکار خارج از کشور  قرار بگیرند.

حاجی‌زاده عنوان کرد: اقداماتی که انجام می‌شود باید در معرض افکار عمومی قرار گیرد. در طول سال‌های اخیر اقدامات خوبی در حوزه آب و انرژی انجام و اعتبارات خوبی اختصاص یافته است که تخصیص اعتبارات برای تامین آب و علوفه دام برخی از کارهای انجام شده در سطح خوزستان هستند.

وی با اشاره به عدم شرکت برخی مدیران در جلسات گفت: زمانی که وزیر یا معاون وزیری به خوزستان می‌آید می‌بینیم که همه مدیران حضور دارند اما همین مدیران در جلساتی که باید برای رفع مشکلات خوزستان حضور داشته باشند و تصمیم‌گیری کنند، شرکت نمی‌کنند.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با بیان اینکه ۴۰ درصد بحران‌های اکنون حاصل بی‌تدبیری مدیران کنونی است، بیان کرد: این روزها مشکلی بالاتر از مشکل آب شرب خوزستان از نظر کمی و کیفی وجود ندارد و باید مدیران در جلسات مرتبط با موضوع آب حضور پیدا کنند.

حاجی‌زاده افزود: علی‌رغم اقداماتی که انجام شده است، در استان خوزستان اتفاقات ناگواری در خصوص آب شرب رخ داد که اگر مدیریت نمی‌کردیم به فاجعه تبدیل می‌شد.

حاجی‌زاده گفت: در حال حاضر در بحث آب شرب به فکر وضعیت جنوب استان خوزستان هستیم اما باید حواسمان باشد که شمال و شمال شرق نیز دچار مشکل نشوند. اتفاقاتی در شهرهای ایذه، باغملک و رامهرمز رخ داده است بنابراین حتما در آینده ای نزدیک در این مناطق مشکلاتی خواهیم داشت زیرا در شمال و شمال شرق خوزستان هم به دلیل برداشت بی رویه، سیاست های غلط و خشکسالی، مشکل کم آبی وجود دارد.

وی عنوان کرد: با وجود اینکه امسال از کاشت هندوانه در استان خوزستان جلوگیری شد اما  کشاورزان از رودخانه های اطراف آب برداشت کرده و کاشت کردند که باید متولیان که جهاد کشاورزی و سازمان آب و برق هستند، از این موضوع جلوگیری کنند.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: ۴۰ سال از عمر انقلاب گذشته اما هنوز برخی از دستگاه های متولی نمی خواهند به سمت کشاورزی مکانیزه پیش بروند.

حاجی‌زاده با اشاره به برخی تجمع های اخیر در خصوص وضعیت آب و مسائل زیست محیطی بیان کرد: نباید بگذاریم مسائل اجتماعی به مسائل امنیتی تبدیل شوند و دشمنان از چنین مسائلی سوءاستفاده کنند. باید بپذیریم که در تدبیرهایمان قصور داریم.

وی با اشاره به کشت صیفی جات با فاضلاب تصریح کرد: باید موضوع عدم استفاده از فاضلاب در کشت و آبیاری صیفی جات پیگیری شود.

مصوبات:

-کارگروه بهداشت و درمان هر ماه با حضور مدیران و معاونان د دفتر دانشگاه علوم پزشکی برگزار شود و هر سه ماه یک بار نیز در اداره کل مدیریت بحران تشکیل شود.

– باید شرکت های آب و فاضلاب موتور پمپ هایی یدکی برای تجهیز ایستگاه های برداشت آب در شهرها و روستاها تهیه کنند

– نسبت به ایمن سازی ایستگاه ها و کپسول های تزریق کلر  در شرکت های آب و فاضلاب طی یک ماه اقدام شود.

– تشکیل کمیته مشترکی از شرکت های اب و فاضلاب استان و اب و فاضلاب روستایی مرکز بهداشت استان  و شهرستان ها جهت نظارت مستمر بر کلر سنجی آب و انجام آزمایشات میکروبی آب

لینک اصل خبر در سایت اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان

    منبع خبر

    اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان

    اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات