رئیس سازمان محیط زیست کشور در تماس تلفنی در نهمین نشست تشکل های زیست محیطی کشورگفت: تغییر اقلیم از تهدیدات بزرگ زیست محیطی است.

معاون رییس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: تغییر اقلیم از تهدیدات بزرگ زیست محیطی است .

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان دکتر عیسی کلانتری امروز در تماس تلفنی در نهمین نشست تشکل های زیست محیطی کشور که در سالن اجتماعات اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان برگزار شد ، گفت: شعار ما این است که همه ۸۰ میلیون نفر ایرانی می توانند محیط بان باشند و نقش تشکل های زیست محیطی در تحقق این امر موثر است .

وی افزود: اتفاقاتی موجب شده بود فعالیت تشکل های مردم نهاد کم رنگ شود و من تقاضا دارم،سازمانهای مردم نهاد فعال تر فیتیله ها را بالا بکشند .

کلانتری با بیان اینکه اغلب تشکل های مردم نهاد در حمایت از حیات وحش فعالیت می کنند، خاطر نشان کرد: خوشبختانه با فعالیت این عزیزان حمایت و توجه مردم در حمایت از حیوانات افزایش یافته است، اما لازم است بدانیم، خطری که محیط زیست انسانی را تهدید می کند از خطرات حیات وحش بیشتر است .

کلانتری با اشاره به اینکه اقدامات ارزشمند روستاییان در حفاظت از پلنگ هایی که از گرسنگی به دامهایشان حمله می کنند، افزود: این ارتقا فرهنگ طبیعت دوستی و حفظ محیط زیست حاصل تلاش همکاران محیط زیستی و تشکل های زیست محیطی است .

معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست کشور گفت: ریاست جمهوری برنامه های پرهزینه و بلندمدت برای حفاظت از محیط زیست در در برنامه دارند که یکی از آنها خارج کردن ۲۰۰هزار دستگاه خودروی فرسوده در حال تردد در راههای کشور است. ضمن اینکه در حفاظت از آب کشور از این پس صنایعی مانند صنایع فولاد فقط در اراضی نزدیک به سواحل با رعایت ملاحظات زیست محیطی ایجاد خواهد شد .

وی افزود: پرداخت غرامت به دامداران در اثر خسارت هایی که به دامهایشان توسط پلنگ وارد می شود از دیگر اقداماتی است که در حفاظت از حیات وحش کشور انجام شده است .

وی تصریح کرد: از تهدیدات بزرگ زیست محیطی تغییر اقلیم در کشور است که هم به طبیعت و هم بر انسان تاثیر می گذارد .

کلانتری تصریح کرد: حفاظت از محیط زیست نیاز به همت مضاعف مردم دارد تا با تردد کمتر  وسایل نقلیه شخصی شاهد همکاری های گسترده تر باشیم .

وی تاکید کرد: به هیچ وجه استقلال تشکل ها نباید از بین برود و ضمن اینکه نقص ها گفته می شود حتما راهکارها نیز پیشنهاد شود .

معاون دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت:نباید فقط نگاه به تامین غذا و محل تفرج به این اکوسیستم های ارزشمند داشته باشیم .

مسعود باقرزاده کریمی گفت:  احیای تالاب ها به  نگاه ویژه نیاز دارد و نمیتوان برای مدیریت یک تالاب نسخه پیچید .

وی عواملی چون فقر و مشکلات فرهنگی را تخریب تالاب موثر دانست و افزود: پرواضح است سازمان محیط زیست به تنهایی نمی تواند مشکلات تالاب ها را حل کند و نیاز به همکاری مردم و اقدامات گسترده تر تشکل های مردم نهاد داریم .

باقرزاده به  اقدامات خوب دولت تدبیر و امید در حفاظت از محیط زیست کشور  اشاره کرد و گفت:دولت روش های مدیریتی، مشارکتی و فرابخشی را برای مدیریت تالاب ها در اولویت قرار داده است .

وی با اشاره به اینکه در مدیریت عرصه ها و منابع طبیعی در حال دگر گبسی هستیم، خاطر نشان کرد:  ۷۰ سال است که حکمرانی و نگاه دولتی به منابع طبیعی کشور بدون محاسبه سود و زیان انجام شده است .

او ادامه داد: حفاظت از همه عرصه های سرزمینی با توجه به امکانات دولتی امکانپذیر نیست و در احیای تالاب ها باید نگاه جامع و بلند مدت داشته باشیم .

باقرزاده خاطرنشان کرد: نگاه  جامع در معیشت،فرهنگ و اقتصاد تالاب ها ضروری است. خوشبختانه این بخش ها در مدیریت زیست بومی لحاظ شده است .

وی تاکید کرد:یاد بگیریم که تصمیمات و سیاست ها باید فرابخشی باشد .

وی ادامه داد: تالاب ها اکوسیستم های پیچیده با مولفه های زیادی دارند .

معاون دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: باید از ظرفیتهای قوی  تشکل های زیست محیطی کمک بگیریم. مردم نباید تالاب را صرفا منبع غذا یا محل تفرج ببینند .

وی افزود: تالاب هویت و بخشی از سرزمین، فرهنگ و تاریخ سرزمین ما محسوب می شوند. باید تالاب را به رسمیت بشناسیم و برای آن حریم و حرمت قایل شویم.این اکوسیستم به ما تنوع زیستی، آب، هوا و ....خواهد داد، اگر هویت آن را به رسمیت بشناسیم .

جبار کوچکی نژاد رئیس مجمع نمایندگان گیلان نیز در ادامه این مراسم با اشاره به اینکه سمن ها و تشکل های زیست محیطی نقش موثری در حفاظت از محیط زیست استان دارند، گفت: سمن های محیط زیست گیلان از اهرم های بازدارنده در آلودگی محیط زیست هستند و فعالیتشان در گیلان بسیار خوب است .

وی اضافه کرد: استانها ی شمالی طبیعت حساسی دارند و سازمان محیط زیست در این استان باید نگاه ویژه داشته باشد. باید سمن ها در این استان ها قوی تر شوند .

وی خاطر نشان کرد: تالاب انزلی از وجود سموم کشاورزی رنج می برد و علاوه بر این عوامل آلودگی های رودخانه های زرجوب و گوهر رود به این اکوسیستم ارزشمند می ریزد .

وی تصریح کرد: سمن ها در حفاظت از محیط زیست  برخی از مناطق استان تاثیر چشمگیری دارند .

رییس مجمع نمایندگان گیلان گفت: پسماندها آسیب زیادی به استان ما وارد کردند. شیرابه های زباله های سراوان نه تنها مردم و آبهای سطحی گیلان را تهدید می کند بلکه اکوسیستم تالاب انزلی را نیز تخریب می کند. برای نجات محیط زیست استان باید آموزش را در راس امور کاری خود قرار دهیم .
پروین فرشچی معاون دریایی سازمان محیط زیست کشور هم امروز در نهمین نشست تشکل های مردم نهاد کشور در گیلان گفت: اعضای تشکل های مردم نهاد در حوزه محیط زیست اغلب افراد تحصلیکرده هستند و از آنها انتظار می رود که بدون تحقیق و مطالعه لازم شایعات را باور نکنند.

وی افزود: همانطور که از سال ۷۷ تاکنون در سمت های مختلف در مذارکرات دریای خزر حضور دارم در تفاهم نامه هایی که از ۱۹۲۱تا ۱۹۴۰ هیچ اشاره ای به کلمه تفکیک و تقسیم دریای خزر نشده است.

فرشچی ادامه داد:  انتظار داریم حتما متن را بخوانید هیچ تقسیمات ۵۰درصدی بین شوروی سابق و ایران وجود ندارد.

وی تصریح کرد: باید دامنه اعتماد ها را زیاد کنیم.

معاون دریایی سازمان محیط زیست کشور گفت: دریای خزر یک کیک نیست که ۲۰ درصدی بین ۵کشور تفسیم شود.کشورها طول خط ساحلی متفاوت دارند.و طول خط ساحلی خزر هزار کیلومتر است.

فرشچی تصریح کرد:  رژیم حقوقی فعلی خزر یکی از ابزارهای خوب در منطقه است .اتفاقات خوبی اگر چه کند در حال وقوع است.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات