فرونشست زمین مشکل اصلی استان اصفهان است

فرونشست زمین مشکل اصلی استان اصفهان است

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اداره کل راه وشهرسازی استان اصفهان تشریح کرد؛
بررسی آخرین وضعیت گسل‌های پرخطر استان اصفهان/ فرونشست زمین مشکل اصلی استان اصفهان است
حسین حجتی گفت: در کنار خطر گسل‌ها، مشکل اصلی فعلی استان اصفهان، موضوع فرونشست زمین در دشت‌هایی مانند دشت برخوار، اصفهان یا دامنه دشت گلپایگان است.
به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی راه وشهرسازی استان اصفهان،حسین حجتی رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهر شهرسازی این اداره کل درباره اصلی ترین اقدامات برای توسعه حمل و نقل حومه ای به استان اصفهان گفت: در موضوع توسعه شهرهای جدید و توسعه ناوگان حومه ای در اصفهان می توانیم از تصمیم گیری ها درباره سه شهر جدید فولادشهر، مجلسی و بهارستان صحبت کنیم . موضوعی که این روزها در ارتباط با حمل و نقل عمومی این شهرها با شهر اصفهان مطرح است، راه اندازی قطار شهری و حومه ای است که توسط آن بتوان این شهرها را به شهر اصفهان وصل کرد.
وی افزود: به عنوان مثال از جنبه رفت و آمد افراد از شهر جدید به مرکز شهر، سیستم حمل و نقل عمومی باید به گونه ای برنامه ریزی شود که افراد را به محل های کارشان برساند و در این راستا قطار حومه ای اصفهان با مسیرهای فولاد شهر، مبارکه، مجلسی و بهارستان در دستور کار هستند. در حال حاضر حدود ۱۵ کیلومتر از مسیر اصفهان تا بهارستان زیرسازی و ریل گذاری شده و احتمالا در سال آینده به بهره برداری می رسد و شهر جدید بهارستان را به اصفهان وصل می‌کند.
دور نگاه داشتن حریم گسل های استان از توسعه شهری
حجتی در ادامه در باره موضوع شناسایی گسل ها در اصفهان و اقدامات در این زمینه گفت: ۳ شهر نایین، کاشان و شهرضا گسل های جدی و بزرگی دارند. در محل شهرضا به سمیرم ادامه گسل زاگرس هست و در منطقه نایین گسل نایین و در کاشان هم بحث خود را در این زمینه دارد.
وی افزود: براساس قراردادهایی که با دانشگاه های معتبر کشور داشتیم، همه گسل های استان توسط تجهیزات ماهواره ای مشخص شده و همچنین بحث پهنه بندی لرزه ای شهرهای کاشان و نایین و شهرضا را در برنامه داریم.
رییس مرکز تحقیقات راه،مسکن و شهرسازی استان اصفهان در ادامه با اشاره به خطر فرونشست زمین در دشت های اصفهان و شهرهای اطراف نیز توضیح داد: کنار خطر گسل ها، مشکل اصلی فعلی استان، موضوع فرونشست زمین در دشت ها مانند دشت برخوار، اصفهان یا دامنه و دشت گلپایگان است که برنامه هایی برای آن ها در نظر گرفته شده است. مثلا دشت برخوار قرار است مجهز به نصب جی پی آر اس و مانیتورینگ و پالایش روزانه یا ماهانه شود.
وی در مورد اینکه چه اقداماتی در خصوص ممنوعیت ساخت و ساز در گسل های شناسایی شده در نظر گرفته شده توضیح داد: اساسا شناسایی محل های گسل صورت گرفته است، ولی متاسفانه در شناسایی گسل دشت اصفهان داده های ماهواره ای نشان داده که مناطق پایدار وجود دارد و گسل قم زفره و گسل کلاه قاضی نیز در قسمت شرقی اصفهان قراد دارد که در دستور کار است که با بهره گیری از مطالعات زمین شناسی، سنجش از راه دور در مورد آن انجام می شود.
وی تاکید داشت: بعد از شناسایی گسل ها لازم است تا در شورای عالی شهرسازی و معماری مصوباتی داشته باشیم که در حریم گسل ها ساخت و ساز صورت نگیرد و سمت و سوی توسعه شهری به سمت این گسل ها نباشد.


لینک اصل خبر در سایت اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان

    اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات