تا سال ۲۰۵۰، دریاها بیشتر حاوی پلاستیک خواهند بود تا ماهی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در این عکس که توسط کارگردان یک مستند محیط زیست گرفته شده است، بدن لاک پشت دریایی سبز به طور کامل تجزیه شده اما تور پلاستیکی که لاک پشت در آن گرفتار و توسط آن کشته شده همچنان باقی مانده است .

عکس در شبه جزیره کیپ یورک در استرالیا و به منظور بالا بردن آگاهی در مورد "تورهای پنهان" منتشر شده است؛ پسماند تورهای ماهیگیری که در طول سال های زیادی در دریا ها و اقیانوس ها رها شده اند و هر ساله باعث مرگ جانوران دریایی می شوند .

مستند سازان می گویند: "در دهه گذشته نزدیک به ده هزار لاک پشت گرفتار تورهای ریخته شده در شمال استرالیا شده اند ."

روزی فولر، هماهنگ کننده تور در استرالیا گفت: "این تصاویر نشان دهنده تاثیرات وحشتناک آلودگی های پلاستیکی و تورهای پنهان در زندگی دریایی و اقیانوس های جهان است ."

فیلمسازان بر این باورند که لاک پشتی که در تصویر ثبت کرده اند قادر به آزاد کردن خود نبوده و در نتیجه در ساحل مرده است. پلاستیکی که باعث مرگ این لاک پشت شده است پس از سال ها و تجزیه شدن لاک پشت همچنان این موجود بی دفاع را در بند خود دارد .

فولر همچنان گفت: "این تورهای رها شده در آب، همه موجودات را به خطر می اندازند. اما لاک پشت ها بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند، زیرا آن ها در جریان ها و مسیرهای آب که با این پسماند ها همراه است، شنا و تغذیه می کنند. وقتی در تور گرفتار می شوند، دیگر راه فراری برای آن ها نمی ماند و در نهایت غرق می شوند ."

تا سال ۲۰۵۰، دریاها بیشتر حاوی پلاستیک خواهند بود تا ماهی. میزان پلاستیک انبوه شده در دریاها هر ۱۰ سال، دو برابر می شود. با اینکه آمار بسیار ناامید کننده است، اما هنوز راه پیش رو وجود دارد. اما اکنون زمان عمل است .

منبع: ایندپندنت

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات