نیمکت مدارس مهم است یا جان دانش آموزان! – آتش همچنان در کمین دانش آموزان

نیمکت مدارس مهم است یا جان دانش آموزان! – آتش همچنان در کمین دانش آموزان

www.bananews.irبنانیوز - سالهاست که هر از چندی اخباری از حوادث آتش سوزی های مختلف در مدارس کشور دریافت می نماییم. این اتفاقات معمولا همراه با اخبار بسیار جانسوز از تلفات دانش آموزان بی گناه و یا سوختگی های شدید و دائمی این عزیزان است. سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران، مدتی است حرکتی را آغاز نموده برای ترغیب مسئولان و مدیران مدارس و نیز آگاهی اولیا دانش آموزان به منظور کاهش اثرات سوء چنین اتفاقات ناگواری. بر اساس تحقیقات این سازمان غیردولتی، یکی از اصلیترین عواملی که باعث تشدید آسیب ها به هنگام آتش سوزی در مدارس می شود، وجود حفاظهای آهنی در پنجره ها و نیز باز شدن دربهای کلاسها به سمت داخل کلاس است. بله، به همین سادگی، این دو عامل باعث می شود تا در مواقع آتش سوزی دانش آموزان امکان خروج سریع از محل حادثه را نداشته باشند. به نقل از وبسایت جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران (www.EHRSI.com)، جناب آقای مهندس سعیدی، دبیر این جمعیت چنین اظهار می نماید: "در سالهای اخیر بحث سوختن دانش آموزان مدارس در روستاها و شهر های مختلف به داستان غم انگیز و تکراری بدل شده است. سال گذشته در بازدیدی که از مدارس سوخته ایران داشتم به نکته بسیار مهمی برخوردم که در دوره اموزشی که در کنفرانس بین المللی مدیریت بحران آن را مطرح نمودم ."

ایشان اینگونه ادامه می دهد:

"بحث ارتقاء سطح ایمنی مدارس در تمامی ایران نه تنها امری لازم که قطعا واجب است اما نکته بسیار مهم دیگری که می توانسته است در اکثر آتش سوزی های روی داده از مرگ و سوختگی شدید کودکان دانش اموز جلوگیری نماید حذف حفاظ های پنجره های مدارس در طبقه اول بوده است. تمامی کلاسهای مدارسی که دانش اموزان در ان ها دچار سوختگی و مرگ شده اند دارای حفاظ پنجره بوده اند و دانش اموزان در زمان حادثه در این کلاسها به همین جهت محبوس شده اند."

بنانیوز در آستانه فصل سرما که همراه با حضور بخاریهای نفتی در بسیاری از مدارس کشور است، با انتشار این فراخوان در تلاش است تا گامی کوچک در حفظ جان دانش آموزان بردارد.

بیائیم در یک طرح ملی حفاظ ها را از پنجره های مدارس حذف کنیم

www.bananews.ir

    نظرات