مسابقه نقاشی به مناسبت روز ملی یوزپلنگ در کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان مسجدسلیمان

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان :به مناسبت فرارسیدن روز ملی یوزپلنگ مسابقه نقاشی در کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان شهرستان  مسجدسلیمان برگزار گردید.

وحید شالویی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مسجدسلیمان ضمن گرامیداشت روز ملی یوز پلنگ  بیان کرد: به پیشنهاد انجمن یوزپلنگ ایرانی ۹ شهریور ماه به مناسبت نجات ماریتا به عنوان «روز ملی حفاظت از یوزپلنگ» نام گذاری شد در واقع « روز ملی حفاظت از یوزپلنگ» نمادی برای حفظ این گوشتخوار در حال انقراض است ۹ شهریور به یادمان می آورد که ایران تنها کشور قاره کهن است که توانسته نسل یوزپلنگ آسیایی را زنده نگه دارد. ۹ شهریور یادآور عهدیست که برای حفاظت از آخرین بازمانده های این گونه ارزشمند با یکدیگر بستیم .

وی افزود: به مناسبت این روز ارزشمند درکانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان شهرستان  مسجدسلیمان  مسابقه نقاشی (با همکاری آقای افشین اکبری آموزشیار طرح ملی محیط یار) برگزار گردید که به سه نفر برتر جوایزی به رسم یادبود اهدا شد.

شایان ذکر است یوزپلنگ آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی یا تیزپای آسیایی،یک زیرگونه به‌ شدّت در معرض خطر انقراض از یوزپلنگ است که اکنون تنها چند ده قلاده از آن در ایران یافت می‌شود . یوزپلنگ آسیایی زمانی در اکثر نقاط آسیا از شبه‌قاره هند تا افغانستان ، ترکمنستان و ایران تا شبه‌جزیره عربستان و سوریه پراکنده بود، اما در حال حاضر در فهرست جانوران در آستانه انقراض اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت قرار دارد و منحصر به نواحی دور افتاده‌ای در بیابان‌های ایران شده‌است .

عوامل تهدید کننده یوزپلنگ در زیستگاههای مرتبط با آ ن چرای مفرط دام در زیستگاه، تخریب زیستگاه ‌(به هر صورت از قبیل راه سازی (جداسازی زیستگاه)- معدن کاوی- تخریب و تبدیل مراتع به مزرعه، اشغال زیستگاه توسط دام یا انسان، سگهای گله، کاهش طعمه به دلایل مختلف، تلفات یوزپلنگ به طرق مختلف بویژه تصادفات جاده ای و ... می باشد.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات