مدیر روابط عمومی آتش نشانی رشت خبر داد: تشریح برنامه های ۷ مهر روز آتش نشانی و ایمنی

مدیر روابط عمومی آتش نشانی رشت خبر داد: تشریح برنامه های ۷ مهر روز آتش نشانی و ایمنی

هفتم مهر روز آتش نشانی و ایمنی

۱۲۵رشت- به گزارش خبرنگار تحریریه خبر روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت، هفتم مهر ماه روزی است که برای تقدیر از رشادت‌های آتش نشانان به عنوان روز ملی آتش نشانی و ایمنی نامگذاری شده و این روز به مناسبت شهادت تعدادی از آتش نشانان در پالایشگاهی که توسط دشمن بمباران شده بودند، نامگذاری شده است .

سید حسن راضی مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی در این باره گفت: به مناسبت گرامیداشت ۷ مهر روز آتش نشانی و ایمنی و همچنین همزمانی این روزها با ایام ماه محرم و شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع)  این سازمان نیز سعی کرده است تا با هدف ترویج فرهنگ ایمنی و معرفی فعالیت ها و خدمات سازمان آتش نشانی نسبت به توسعه فرهنگ عاشورایی و تقویت روحیه ایثار و از خودگذشتگی در بین آتش نشانان و ارتقای سطح دانش پیشگیرانه، بعنوان یک اقدام موثر و تاثیرگذار در کاهش وقوع حوادث در بین آحاد شهروندان گام بردارد.

راضی با اشاره به برپایی نمایشگاهی در پیاده راه فرهنگی با هدف معرفی، تجهیزات و توانمندی های آتش نشانی،  افزود: این نمایشگاه که از ساعت ۱۰ لغایت ۲۳ برپاست، شهروندان می توانند تا روز جمعه ۶ مهر ۹۷ نسبت به بازدید نمایشگاه اقدام کنند.

وی به برنامه های آموزشی در روزهای منتهی به روز آتش نشانی و ایمنی  اشاره داشت و گفت: حوزه آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی در ۶ ماهه گذشته نسبت به آموزش بالغ بر ۲ هزار و ۵۵۵ تن اقدام نموده که با توجه به در پیش بودن این روز سترگ و همچنین بازگشایی مدارس، آتش نشانان و کارشناسان این سازمان بیش از پیش نسبت به حضور در مدارس و ارایه آموزش های ایمنی اقدام خواهند کرد.

وی به نواختن زنگ ایمنی در مدارس سطح شهر اشاره کرد و گفت: تنی چند از اعضای محترم شورای اسلامی، مدیران شهری وجمعی از آتش نشانان با حضور در چندین مدرسه به صورت نمادین نسبت به نواختن زنگ ایمنی با هدف یادآوری شجاعت و جان فشانی شهدای آتش نشان و آتش نشانان پر تلاش اقدام خواهند کرد.

مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی با اشاره به تاکید رییس سازمان آتش نشانی مبنی بر برگزاری مراسم قدردانی از خانواده معزز شهدا، جانبازان، ایثارگران و نیز قهرمانان رشته های ورزشی، افزود:  به حمداله تجلیل یاد شده با حضور اعضای محترم شورای اسلامی، شهردار، مدیران شهری ، آتش نشانان و ... در ساعت ۱۱ صبح روز شنبه ۷ مهر ۹۷ در سالن اجتماعات سازمان آتش نشانی واقع در میدان انتظام رشت برگزار خواهد شد.

وی به برگزاری رژه ناوگان خودرویی اشاره داشت و گفت: این رژه با هدف نمایش تجهیزات و توانمندی­ها، در مقابله با حوادث راس ساعت ۰۹:۳۰ روز جمعه ۶ مهر از مقابل ساختمان مرکزی سازمان آتش نشانی رشت واقع در میدان انتظام آغاز خواهد شد که پس از پایان رژه آتش نشانان با حضور در گلزار شهدای گمنام نسبت به ادای احترام و گلباران مزار مطهر شهدا اقدام خواهند کرد.

وی برنامه های گرامیداشت روز آتش نشان را بالغ بر ۳۰ برنامه عنوان داشت و افزود: این برنامه ها در روزهای منتهی به ۷ مهر و پس از آن اجرا خواهند شد.

در پایان...

چرا ۷ مهر روز آتش نشان شد؟

هفتم مهر ماه روزی است که به بهانه رشادت‌های آتش نشانان روز ملی آتش نشانی و ایمنی نامگذاری شده است. سال ۱۳۵۹ درست در همین روز بود که پالایشگاه آبادان در جنگ ایران و عراق از سوی دشمن مورد حمله هوایی قرار گرفت. پس از این اتفاق آتش نشانان برای اطفای حریق وارد عمل شدند اما این بار آتش تنها دشمن آنها نبود، بلکه در حین اطفای حریق بار دیگر این پالایشگاه بمباران شد و تعداد زیادی از آتش نشانان در این حادثه شهید شدند .

حدود ۲۰ سال پس از این اتفاق یعنی در سال ۷۹ ستاد هماهنگی امور ایمنی آتش نشانی کشور پیشنهاد داد تا به بهانه این اتفاق هفتم مهر به عنوان روز ملی آتش نشانی و ایمنی نامگذاری شود و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز آن را تصویب کرد .

جنگ آتش نشانان با آتش تمامی ندارد و آنها وقتی در ایستگاه صدای آژیر را بشنوند لحظه‌ای را برای رسیدن به محل حادثه تلف نمی‌کنند تا هر چه زودتر برای نجات جان و مال مردم دل به حادثه بزنند. رشادت‌های آتش نشانان داستان‌های فراوانی دارد که خط بسیاری از این داستان‌ها را ایثار و از خودگذشتگی تشکیل می‌دهد .

۳۰ دی ماه سال ۹۵ هم یکی از همین داستان‌های قهرمانانه رقم خورد و زمانی که ساختمان پلاسکوی تهران در آتش می‌سوخت، نیروهای آتش نشانی دل به آتش زدند تا جان مردمی که برای حفظ مالشان اصرار به ورود به ساختمان گداخته را داشتند نجات دهندکه با ریزش ناگهانی ساختمان ۱۶ نفر از نیروهای آتش نشانی زیر آوار ماندند و شهید شدند .

لینک اصل خبر در سایت شهرداری رشت

    منبع خبر

    شهرداری رشت

    شهرداری رشت یک شهرداری در شهر رشت می باشد

      نظرات