به زودی برنامه مدیریت پسماند عادی استان های گیلان و مازندران نهایی می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، نوزدهمین جلسه کارگروه ملی مدیریت پسماندها با حضور معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران استان‌های مازندران و گیلان به همراه نمایندگان دفاتر ستادی و استانی و دستگاه‌های اجرایی کشور با دستور کار بررسی برنامه ساماندهی پسماندهای عادی(شهری-روستایی) استانهای ساحلی شمالی کشور در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اهمیت تکمیل چرخه مدیریت پسماند عادی، برای دستیابی به سطح مناسبی از مدیریت پسماندها و برون رفت از مشکلات، گفت: استان‌های مازندران و گیلان با حجم بالایی از پسماندها به خصوص در ایام تعطیل مواجه هستند که با تاکید بر ضرورت تفکیک از مبداء، آگاهی رسانی، فرهنگ سازی عمومی و بازیافت مواد قابل بازیافت، می توان بخش آلی پسماندها را تبدیل به کمپوست و باقیمانده غیر قابل بازیافت و کمپوست را از طریق استحصال انرژی مدیریت کرد.

به گفته تجریشی، بسته اجرایی مدیریت پسماند عادی با در نظر گرفتن تمامی مراحل چرخه مدیریت پسماند و ملاحظات زیست محیطی مدنظر سازمان با بررسی راهکارهای اجرایی آن، می بایست تهیه شود.

وی اظهار داشت: پیش نویس برنامه مدیریت پسماند عادی استانهای شمالی کشور در ستاد مدیریت پسماند استان های شمالی در سازمان حفاظت محیط زیست که متشکل از نمایندگان دستگاههای مرتبط ( مرکزی و استانی ) و اساتید دانشگاهی است، نهایی می شود.

وی ادامه داد:  برنامه نهایی مدیریت پسماندهای دو استان گیلان و مازندران  بر اساس دانش و تکنولوژی های به روز پس از تایید نهایی و در قالب بسته اجرایی مدیریت پسماندهای عادی استانهای ساحلی شمالی کشور برای اجرایی شدن تقدیم ریاست جمهور خواهد شد.

همچنین علی مریدی سرپرست دفتر آب و خاک در این نشست با اشاره به اهداف برگزاری نشست های کارگروه ملی مدیریت پسماندها، گزارشی از نتایج اقدامات انجام شده در کارگروه مدیریت پسماند ارائه کرد و اهداف پیش نویس برنامه مدیریت پسماند استانهای ساحلی شمال کشور را تبیین نمود.

این گزارش می افزاید، محمد اسلامی استاندار مازندران با تاکید افزایش میزان پسماندها در اوج مسافرت های تابستانی و اعیاد، کلیاتی از برنامه مدیریت پسماند عادی در استان مازندران با تاکید بر بخش تفکیک از مبداء و تبدیل پسماند تر خانگی به کمپوست و شیوه های آن را تشریح کرد.

بنابر این گزارش، مصطفی سالاری استاندار گیلان در این نشست بر تخصیص منابع مالی برای مدیریت پسماند عادی در استان‌های شمالی کشور و تخصیص ردیف بودجه خاص برای این موضوع در بودجه سال ۱۳۹۸ تاکید نمود.

در این جلسه برنامه مدیریت پسماندهای استان ‌های شمالی ارائه و اولویت ها بر اساس آخرین شرایط و وضعیت مدیریت پسماندهای استانی تشریح شد.

همچنین در مورد ضرورت کاهش مصرف کیسه ها و بطری های پلاستیکی به خصوص در استانهای شمالی به عنوان یک معضل مهار نشدنی، ضرورت اقدامات عاجل و هماهنگی بین دستگاهها به خصوص وزارت کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار نظر شد.

بهبود وضعیت شبکه فاضلاب شهری و روستایی به موازات طرح های مدیریت پسماند برای توسعه در استان‌های شمالی و حمایت های مالی آن نیز در این نشست مطرح شد.

بنابر این گزارش، نمایندگان دستگاه‌های نظارتی و اجرایی تخصصی و مالی از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان ملی استاندارد ایران، گزارشی در خصوص اقدامات انجام شده و موارد حائز اهمیت در برنامه، ارائه کردند.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات