توانمندسازی و اشاعه فرهنگ ایمنی در دستور کار آتش‌نشانی باشد

توانمندسازی و اشاعه فرهنگ ایمنی در دستور کار آتش‌نشانی باشد

توانمندسازی و اشاعه فرهنگ ایمنی در دستور کار آتش‌نشانی باشد


مجتبی جمالی پیش از ظهر امروز در مانور اطفای حریق سازمان آتش‌نشانی گرگان در سایت مسکن مهر این شهر به مناسبت روز آتش‌نشانی و ایمنی اظهار کرد: قبول داریم که در بحث منابع اعتباری و تجهیزاتی یا در اجرای عملیات و اقدامات به واسطه ویژگی‌های حوادث و شرایط محیطی همیشه با محدودیت‌هایی مواجه هستیم ولی باید با آموزش‌های عمومی و گسترش فرهنگ‌ ایمنی در تمام سنین به سمت توانمندسازی شهروندان حرکت کنیم.
وی با تاکید بر ضرورت اجرای طرح‌های پیشگیرانه برای کاهش خسارت در سطح جامعه اظهار کرد: برای اجرای طرح‌های آموزشی، توانمندسازی شهروندان و افزایش آمادگی جامعه می‌شود از ظرفیت مدارس، ادارات و سازمان‌های غیردولتی بهره گرفت.

توانمندسازی و اشاعه فرهنگ ایمنی در دستور کار آتش‌نشانی باشد

جمالی با بیان اینکه باید تلاش شود که سطح ایمنی اماکن و تسهیلات استان در برابر حوادث افزایش داد، تصریح کرد: سازمان آتش‌نشانی باید برنامه‌های بازدید مشخص با هدف افزایش ایمنی و بازدید از تجهیزات اماکن و تاسیسات عمومی و سیستم‌های اطفای حریق در سطح ادارات، کارخانجات، واحدهای تولیدی و صنفی، پاساژها و مجتمع‌های تجاری اتخاذ کند.
مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان تاکید کرد: برنامه افزایش سطح ایمنی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و حساس جامعه باید به صورت ویژه اجرا شود.

جمالی با بیان اینکه اولویت سازمان آتش‌نشانی در موضوع ایمنی، پیشگیری از حوادث باشد، خاطرنشان کرد: سازمان آتش‌نشانی برای افزایش مشارکت مردمی و شهروندی می‌تواند از ظرفیت نیروهای مردمی و علاقمندان به فعالیت در آتش‌نشانی به صورت داوطلبانه با ارائه آموزش‌های مشخص بهره گیرد.
وی با تاکید به ضرورت آموزش‌های مورد نیاز برای مواجهه با سوانح مختلف افزود: هر فرد می‌تواند در محیط کاری و خانواده خود یک آتش‌نشان داوطلب باشد تا برای کمک‌رسانی به مردم، بهترین اقدام و خدمت را انجام دهد و به نوعی موثر باشد.

توانمندسازی و اشاعه فرهنگ ایمنی در دستور کار آتش‌نشانی باشد


مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان با اشاره به اینکه نباید اینگونه تصور کرد که خطرات و آسیب ناشی از حوادث طبیعی برای دیگران و فقط در شهرهای بزرگ اتفاق می‌افتد، گفت: باید با فرهنگ‌سازی، آموزش و اشاعه فرهنگ ایمنی در برابر حوادث احتمالی مقاوم بود.

گفتنی است در حال حاضر ۳۰ ایستگاه آتش‌نشانی در ۳۳ شهر استان گلستان فعال است.
۲۹۸ نیروی رسمی، قراردادی، پیمانی و شرکتی، یک هزار و ۱۵۰ نیروی داوطلب که ۸۰۰ نفر مرد و ۳۵۰ زن هستند در آتش‌نشانی‌های استان در حال فعالیت هستند.
آتش‌نشانی در شهرهای گنبدکاووس و گرگان به ترتیب در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۴ به سازمان ارتقا یافت و در سال جاری بودجه این دو شهرداری به ترتیب ۲۲ میلیارد ریال و ۶۸ میلیارد ریال است.
یک هزار و ۵۰۰ عملیات توسط آتش‌نشانی گرگان از ابتدای سال تاکنون انجام شده که ۱۳۵ مورد عملیات خارج از محدوده گرگان بوده است.
مانور اطفا حریق در سایت مسکن مهر گرگان ساعت ۱۰ صبح با همکاری دستگاه‌های امدادی استان اجرا شد.
لینک اصل خبر در سایت اداره کل مدیریت بحران استانداری گلستان

    منبع خبر

    اداره کل مدیریت بحران استانداری گلستان

    اداره کل مدیریت بحران استانداری گلستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات