جزئیات لایحه حمایت قضایی از ماموران یگان حفاظت دستگاه‌های اجرائی منتشر شد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، کریم شافعی درباره مصوبات کمیسیون قضایی و امور حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه سوم مهرماه این لایحه چهار ماده‌ای، که مطالب و مجوزهای بسیار مهم و تعیین‌کننده‌ای در حمایت از محیط بانان دارد در کمیسیون قضایی مجلس تصویب‌شده است.
وی در تشریح این لایحه گفت: ازجمله موارد اشاره شده در این لایحه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱ محیط بانان ضابط قوه قضائیه محسوب شده‌اند.
۲-  یگان حفاظت و محیط بانان از حیث وظایف و تکالیف و مسئولیت‌های مدنی و کیفری مشمول قانون به‌کارگیری سلاح شناخته ‌شده‌اند.
۳-  سازمان متبوع مسئول جبران خسارات وارده  و پرداخت دیه خسارت دیدگان و آسیب دیدگان شناخته شده است.
۴-  سازمان متبوع مکلف شده است ماموران یگان را در قبال شهادت، فوت، بیماری صعب‌العلاج، نقص عضو و ازکارافتادگی و حوادث بیمه کند.
۵-  آسیب دیدگان جانی در حین ماموریت در چارچوب ضوابط سایر ضابطین دادگستری شهید یا جانباز محسوب شده و خود و خانواده‌هایشان از مزایای ایثارگری بهره‌مند خواهند شد.
۶-  آن دسته از کارکنان سازمان متبوع نیز که عضو یگان نبوده ولی در ماموریت‌های اداری موظف به انجام ماموریت ویژه بشوند از مزایای پوشش بیمه‌ای بهره‌مند خواهند شد.
۷-  از تاریخ تصویب این قانون سازمان حفاظت محیط زیست مجاز خواهد بود از همیاران طبیعت و محافظین افتخاری و داوطلبان مردمی و اعضای سمن‌های محیط زیست در مواردی نظیر هزینه‌های درمانی و جبران خسارات و صدمات مالی و جانی حمایت کند.
۸-  دولت مکلف شده است اعتبارات مربوط به پرداخت دیه و خسارت به اشخاص و اعتبارات مربوط به جبران خسارات وارده به محیط بانان و مامورین اجرائی و کلیه هزینه‌های بیمه‌ای موضوع قانون را در ردیف مستقل با عنوان این لایحه در بودجه سنواتی منظور کند . این لایحه یگان حفاظت سازمان را دارای ردیف بودجه‌ای مستقلی خواهد کرد.
شافعی در ادامه گفت: به‌زودی گزارش کمیسیون تقدیم هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خواهد شد و تلاش می‌کنیم که با اولویت، در دستور کار صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد، البته دولت نیز می‌تواند در چارچوب آئین‌نامه داخلی مجلس، برای بررسی این لایحه تقاضای اولویت کند.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات