تاکید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور بر رعایت نکات فنی در هنگام تحویل قیر

تاکید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور بر رعایت نکات فنی در هنگام تحویل قیر

مدیرکل امور اداری و پشتیبانی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور در راستای تخصیص قیر از محل بند "ه" تبصره یک قانون بودجه سال ۱۳۹۷ جهت شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت، نسبت به رعایت نکات فنی در هنگام تحویل قیر استاندارد در پروژه های شهری تاکید نمود.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور،‌ مرضیه شاه محمدی در این زمینه گفت: به منظور بررسی فنی کارخانه های تولیدی قیر کشور، کمیته فنی تخصصی در سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور تشکیل شده لذا کلیه قیرهای تحویلی به شهرداریها از کارخانه های تایید شده، تامین می شود.

وی افزود: این کارخانه ها، وکیوم باتوم که همان قیر پایه می باشد را از پالایشگاه ها تحویل گرفته و پس از هوادهی آن و رسیدن به مشخصات استاندارد، قیر نهایی را بارگیری و به شهرداریها حمل و تحویل می دهند.

شاه محمدی درادامه با بیان اینکه به منظور اطمینان هر چه بیشتر از کیفیت قیر تحویلی لازم است شهرداریها موارد مورد تایید سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور را رعایت نمایند، گفت: گرچه درصد وزنی قیر در آسفالت حدود ۵ درصد می باشد ولی بسیاری از خواص و عملکرد آسفالت بستگی به کیفیت قیر دارد، بنابراین هرگونه نظارت و دقت در زمینه کیفیت قیر منجر به عملکرد بهتر آسفالت خواهد شد.

وی اضافه کرد: شهرداری ها توجه نمایند که کامیون حمل قیر می بایست از نوع دو جداره و فاقد مشعل (شعله مستقیم) باشد.

وی افزود: شیر تخلیه کامیون حتما باید پلمب باشد و این کار برای اطمینان از عدم تغییر قیر در طی مسیر حمل می باشد.

شاه محمدی همچنین اظهار کرد: باید به همراه هر کامیون قیر، برگه مشخصات فنی قیر که حاوی نتایج آزمایشگاه است، وجود داشته و همچنین شماره پلمب کامیون در برگه مشخصات بصورت یکسان موجود باشد.

وی در ادامه گفت: پس از اطمینان از موارد فوق و همچنین مشاهده قبض باسکول جهت آگاهی از وزن خالص قیر، می توان اقدام به تخلیه نمود.

شاه محمدی همچنین اضافه کرد: معمولا قیر در مخازن قیر پیمانکاران ساخت آسفالت تخلیه می شود و اگر مخزن از قیر خالی نباشد در اینصورت باید قیر موجود قبلی حتما استاندارد باشد تا باعث تغییر در کیفیت قیر جدید نشود.

وی همچنین گفت: مخزن قیر کارخانه ساخت آسفالت باید حتما دو جداره و مجهز به سیستم گرمایش غیرمستقیم (روغن داغ) بوده و از حرارت دادن با مشعل (شعله مستقیم) به شدت پرهیز شود.

شاه محمدی در خاتمه تصریح کرد: در صورت وجود هرگونه ابهام و یا ایرادی در رابطه با کیفیت قیر ارسالی، ضمن نمونه برداری با ظروف استاندارد، موضوع بلافاصله به سازمان شهرداریها و دهیاری های کشور منعکس، تا هماهنگی های لازم جهت بررسی قیر نمونه و ارسال به آزمایشگاه انجام شود.

لینک اصل خبر در سایت سازمان شهرداریها و دهیاریها

  منبع خبر

  سازمان شهرداریها و دهیاریها

  سازمان شهرداریها و دهیاریها

  سازمان شهرداریها و دهیاریها یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات