مصاحبه تلفنی مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با برنامه رادیویی پرسمان

*موضوع گرد و غبار در استان

موضوع گرد و غبار در استان خراسان جنوبی پدیده ای است که  متناسب با شرایط طبیعی و اقلیمی استان می باشد. ما دارای استانی هستیم خشک و با پوشش گیاهی تقریبا ضعیف که این خشکسالی های مستمر باعث شده  که شرایط طبیعی ما کمی حاد تر شود. بر اساس این شرایط هر اقدامی که مورد برهم خوردن سطح خاک یا از بین رفتن همین پوشش گیاهی شود  باعث تشدید پدیده گرد و غبار در استان می شود.

*دلیل تشکیل کارگروه گرد و غبار در استان

ما الان از نظر تعداد روزهای ناسالم وگردوغبار هوا در شرایط خیلی نگران کننده ای نیستیم ولی نگرانی ما بابت آینده نزدیک است یعنی اگر به همین شکل پیش برود ما در آینده با چالشهای جدی مواجه خواهیم بود. و علت اینکه ما کارگروه گرد و غبار را در استان تشکیل دادیم این است که  تلاش کنیم مدیریت طبیعت و اکوسیستم های طبیعی را به سمتی ببریم تا کانون های فرسایش در حد امکان توسعه پبیدا نکنند و شرایط ایجاد گرد و غبار در استان فراهم نشود.ما اینکه تلاش کنیم تا این آینده نگری رو به طریقی  انجام دهیم که پدیده گرد و غبار به یک بحران در استان تبدیل نشود. زیرا اگر استان درگیر مسئله گرد و غبار شود با توجه به شرایطی که ما داریم مقابله با آن بسیار دشوار خواهد بود .

*عوامل  خارجی موثر در پدیده گرد و غبار در استان

استان خراسان جنوبی استان خاصی است  در معرض هم بادهای با جهت شمالی هم شرقی هم غربی هم شمال غربی قرار داره و تحت تاثیر بادهای ۱۲۰ روز ه سیستان هم قرار دارد   واقلیم استان اقلیم خشکی است و شرابط ایجاد گرد و غبار به شکل بحرانی وجود دارد.

*مدیریت پدیده گرد و غبار در استان

اما این بستگی به مدیریت ما دارد اگر بتوانیم  مصرف آب را درست مدیریت کنیم و سفره های آب زیر زمینی بیش از این کاهش پیدا نکند و اگر بتوانیم همین پوشش گیاهی را حفظ کنیم اینها همه به کنترل پدیده گرد و غبار کمک می کند البته نقش صدا و سیما در خصوص اطلاع رسانی این موضوع به مردم بسیار مهم و تاثیر گذار خواهد بود  .چرای غیر مجاز . تخریب غیر مجاز چه به بهانه گردشگری چه بهانه ایجاد صنعت و چه به بهانه هر گونه توسعه  که ما شاهد  تغییر در طبیعت و پوشش گیاهی داشته باشیم یعنی ما کمک می کنیم به ایجاد پدیده گرد و غبار در استان .به هیج وجه  مبارزه ، مقابله  و درخت کاری نمی تواند بطور کامل این مسئله را کنترل کند . اداره کل منابع طبیعی استان اقدامات مقابله ای بسیار خوبی انجام داده که البته هم مفید و هم موثر بوده  ولی راهکار اصلی این است که  مدیریت طبیعت و اکوسیتم را طوری دنبال کنیم که کانون های فرسایش جدید ایجاد نشود و تخریب طبیعت رخ ندهد که میتواند. . نقش معدن کاران و تاثیرآنها در طبیعت  ، چرای شتر در برخی نقاط استان و... اگر بی رویه ادامه پیدا کند ما در آینده مشکل پیدا خواهیم کرد.

*تدوین سند گرد و غبار و مشارکت همه دستگاه ها در تهیه آن

این یک کار گروهی است و  کار یک دستگاه یا دو دستگاه نیست ،  اقدامات  حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی  در استان خوب بوده ولی بنا نیست این اقدامات به تنهایی بتواند جلوگیری کند از ورد بحران مگر تمام مردم  در قبال آینده استان  احساس مسئولیت کنند . دستگاههای از قبیل صدا و سیما.راه و شهر سازی . صنعت و معدن ،آب منطقه ای  ،جهاد کشاروزی نقش موثر و پررنگتری در این امر دارند.  و از گردشگری گرفته تا معدن کاری ، جاده سازی ،کشاورزی دامداری و دام پروری تاثیر گذار است. نباید جلوی توسعه در استان گرفته شود و استان خراسان جنوبی نیاز به توسعه دارد ولی در توسعه باید مراقبت شود تا راهی رفته نشود که در آینده هرچه هزینه کنیم جبران خسارات نشود چنانکه ما در غرب کشور شاهد این موضوع هستیم . امیدوارم با تقویت همگرای وهم افزایی بین مسئولین ، دستگاه های اجرایی استان بتوانیم سند گرد و غبار استان را جمعبندی و به تایید برسانی تا راهنمایی جامع و کامل برای اقدامات ما در اینده باشد.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات