اختصاص تنها ۱۷ درصد سهمیه قیر رایگان برای آسفالت معابر روستایی

اختصاص تنها ۱۷ درصد سهمیه قیر رایگان برای آسفالت معابر روستایی

به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی، مدیرکل بنیاد مسکن استان گفت: از ۴ میلیون تن قیر رایگان تنها ۱۷ درصد قیر در اختیار بنیاد مسکن بوده که صرف آسفالت معابر روستایی شود .
حافظ باباپور در نشست دهیاران و روسای شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان بناب با انتقاد از عدم اختصاص قیر برای طرح‌های بنیاد مسکن گفت: اختصاص ۶۵ درصد سهمیه قیر رایگان به راه‌های روستایی و ۱۷ درصد برای آسفالت معابر روستایی مناسب نیست و این در حالی است که مساحت معابر روستایی دست کمی از راه‌های روستایی ندارد .
وی خواستار اختصاص حداقل ۲۵ درصد از سهمیه قیر رایگان برای آسفالت معابر روستایی شد .
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی یادآور شد: تا قبل از سال ۱۳۹۴ کل قیر اختصاص یافته طی ۳۶ سال یک میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع بوده است در حالی که بعد از سال۹۴ تاکنون بالغ بر ۲ میلیون مترمربع معابر روستایی آسفالت‌ریزی شده است، یعنی ظرف چهار سال برابر ۳۶ سال گذشته در استان و در سطح روستاها آسفالت‌ریزی صورت گرفته است .
به گفته باباپور، تاکنون ۵۲ درصد خانه‌های روستایی بناب مقاوم‌سازی شده‌اند که ۱۰ درصد از میانگین کشوری بالاتر است .
وی گفت: هم اکنون میانگین کشوری در مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی ۴۲ درصد است و این میانگین در استان آذربایجان‌شرقی ۳۹ درصد است .
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه وضعیت جذب اعتبارات در سال ۹۷ در بخش مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی در استان حدود ۱۷ درصد بوده و این مقدار مناسب نیست، گفت: افزایش قیمت مصالح ساختمانی باعث شده روستائیان رغبتی به جذب اعتبارات مقاوم‌سازی نداشته باشند و باید با فعال کردن شورای مسکن این مشکل برطرف شود .
باباپور، در عین حال گفت: هم اکنون ۷۰۰ روستا در آذربایجان‌شرقی نیاز به بازنگری دارند که تاکنون اعتبار بازنگری تنها ۸۰ روستا در استان تامین شده است .
نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی در جمع دهیاران و روسای شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان بناب با تشریح خدمات صورت گرفته در طول انقلاب در کشور به‌ویژه در روستاها گفت: به برکت انقلاب اسلامی، مقاومت و تلاش مردم و پیروی از ولایت فقیه خدمات قابل توجهی در سطح روستاهای کشور انجام شده است .
ضیاءالله اعزازی گفت: امسال چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را در شرایطی در کشور جشن خواهیم گرفت که در سایه این نظام و انقلاب برکات زیادی شامل حال مردم این کشور شده است و برای شکرگزاری این نعمات چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن خواهیم گرفت
فرماندار بناب نیز در نشست دهیاران و روسای شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان بناب با مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی با تشریح وضعی اعتبارات عمرانی دهیاری‌های این شهرستان گفت: از آغاز دولت یازدهم تا کنون ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار در قالب ارزش‌افزوده و منابع دیگر به ۲۸ روستای شهرستان بناب اختصاص یافته است .
امین رفیعی افزود: در سال ۹۷ نیز ۳۸ میلیارد ریال اعتبار از طریق دولت به روستاهای شهرستان بناب پرداخت شده است .
وی بیان کرد: هم اکنون ۹۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع زیرسازی در سطح روستاهای بناب برای آسفالت آماده شده است .
نماینده عالی دولت در شهرستان بناب همچنین از اختصاص یک‌هزار و ۷۰۰ تن قیر رایگان برای آسفالت معابر روستایی بناب خبر داد و عنوان کرد: از سال ۱۳۹۳ تا کنون ۱۵۵ هزار و ۸۰۴ مترمربع از معابر روستایی بناب آسفالت ریزی شده است .
رفیعی ادامه داد: هم اکنون وضعیت معابر روستایی بناب از لحاظ آسفالت بهتر از محلات شهری بناب است .
به گفته وی، از ۱۳ هزار و ۳۳۷ واحد مسکونی روستایی بناب تاکنون ۵ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی مقاوم‌سازی شده‌اند و سهم شهرستان بناب در سال ۹۷ در مقاوم‌سازی ۶۰۱ واحد است و افزایش قیمت مصالح ساختمانی باعث شده تا روستائیان رغبتی به مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی نشان ندهند .
فرماندار بناب اذعان کرد: تا پایان سال ۹۶ به میزان ۶۶٫۵ درصد واحدهای مسکن روستایی سنددار شدند و قرار است در سال ۹۷ نیز برای ۱۵۰ واحد مسکونی روستایی سند رسمی صادر شود .
رفیعی با تاکید بر ضرورت بازنگری طرح‌های هادی روستایی شهرستان بناب یادآور شد: از ۲۸ روستای شهرستان برای ۲۱ روستا بیش از ۱۰ سال است طرح هادی تهیه شده و نیاز است با توجه به افزایش جمعیت و کمبود فضای مسکونی در اجرای طرح‌های هادی روستایی این شهرستان بازنگری اساسی صورت گیرد .
وی گفت: ساخت و سازهای غیرمجاز به یکی از مشکلات اساسی و معضلات در روستاهای بناب تبدیل شده که امیدواریم با بازنگری طرح‌های هادی این مشکل حل شود .
بنابراین گزارش، در ادامه این نشست بخشدار مرکزی بناب، تعدادی از دهیاران و روسای شوراهای اسلامی روستاها به بیان مسائل و مشکلات در روستاهای شهرستان پرداختند .
درپایان گفتنی است،مدیرکل بنیاد مسکن استان به همراه نماینده مردم بناب درمجلس شورای اسلامی ،فرماندار شهرستان وجمعی از مسئولین ازپل درحال تخریب روستای دیزج پروانه بناب بازدید وتصمیمات لازم جهت ساخت وتعمیر آن اتخاذ نمودند.

لینک اصل خبر در سایت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان آذربایجان شرقی

    منبع خبر

    بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان آذربایجان شرقی

    بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان آذربایجان شرقی یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات