وقف و محیط زیست

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی ،اکبری  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به این موضوع که وقف بر اساس نیازهای روز جامعه شکل می گیرد گفت: گسترش مسائل و مشکلات زیست محیطی از قبیل ، کمبود آب، خشکسالی ، از بین رفتن پوشش گیاهی و جانوری ، افزایش بی رویه استفاده از ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف و... از جمله نیازهای اساسی و مهم  جامعه امروزیست که باید برای حل آن توجه ویژه ای شود. وی افزود : از آنجاییکه حل معضلات و مشکلات زیست محیطی که در جامعه امروزی گریبانگیر انسانها شده تنها از پس یک دستگاه دولتی بر نمی آید ، می توان ازظرفیت وقف بهره گرفت . اکبری اظهار داشت :  بر همین اساس لازم است تا با فرهنگسازی ، آموزش، تبلیغات در رسانه های جمعی و.. درجهت ارتقاء فرهنگ و  آگاهی عموم ، نقش وقف در حفاظت از محیط زیست  تبیین شود .مدیرکل حفاظت محیط زیست با اشاره به مواردی از وقف در محیط زیست شامل تامین آب و غذا برای حیات وحش اضافه کرد: با توجه به وسعت مناطق تحت مدیریت در استان و وجود گونه های متنوع گیاهی و جانوری و خشکسالی های مستمر در استان،تامین آب و غذا در برخی از زیستگاهها اجتناب ناپذیر شده است.

کاشت درخت : با توجه به معضل گردو غبار در استان و کاهش پوشش گیاهی ، کاشت درخت به عنوان یک وقف می تواند موثر واقع شود

وقف بخشی از سهم آب چاه های کشاورزی: تامین آب برای آب انبارهای احداثی یکی از مشکلاتی است که روز به روز پر رنگ تر می شود و وقف آب می تواند به رفع این مشکل کمک کند

توزیع دان و علوفه: با توجه به اینکه خراسان جنوبی یکی از مسیرهای عبور پرندگان مهاجر در زمستان است برای پرندگانی که زمستان ها را درآبگیرهای استان  می گذرانند یا در ماههایی که دانه به سختی در اختیار پرندگان قرار میگیرد یا در فصل زمستان که بعل بارش برف امکان تغذیه وحش به سختی امکان پذیر است میتوان  از درآمد های زمین های کشاورزی سهمی به عنوان وقف تعیین و در اختیار قرار گیرد.

وقف در حوزه آلودگی هوا: با توجه به گسترش شهرنشینی و استفاده از خودرهای شخصی و... لذا افزایش آلودگی هوا در شهرها رو به افزایش بود ه لذا یک عزم جدی لازم است تا افراد با اختصاص درآمد های وقفی به حل این مگونه مشکلات کمک نمایند تهیه وسایل  حمل و نقل عمومی یکی از از راه های کمک در این امر می باشد.

وقف تعلیم و تربیت:  از اختصاص موقوفاتی برای آموزشهای عمومی در زمینه محیط زیست میتواند به عنوان یکی از مهترین موضوعات در امر وقف بشمار رود

مشارکت عموم مردم در مناسبت ها:

امروزه افزایش بی رویه استفاده از ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف به عنوان یکی از معضلات و مشکلات زیست محیطی بشمار می رود .استفاده از این ظروف در برگزاری مناسبتهای ملی و مذهبی ( اعیاد و شهادت ها ) بصورت گسنرده ای در حال افزایش می باشد لذا با توجه به آسیبهای استفاده از اینگونه ظروف که متوجه مردم می باشد ، وقف ظروف گیاهی ، تجدیدپذیر و... می تواند در کاهش بروز این مشکلات راه گشا باشد.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات