توانمندسازی محیط بانان در سطح کشور از اولویت های سازمان حفاظت محیط زیست

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست اردبیل، رحمان وهاب زاده در بازدید از مناطق و دیدار با مدیر کل و معاونین و پرسنل اداره کل حفاظت محیط زیست در اردبیل افزود: امروز بخش اعظمی از حفاظت و حراست از محیط زیست و عرصه های طبیعی کشور برعهده محیط بانان سخت کوش و تلاشگر کشور می باشد و بدون مشارکت و همراهی مردم حفاظت از محیط زیست امکان پذیر نخواهد بود.

وی در ادامه گفت: با وجود کمبودهایی در زمینه حراست و حفاظت از محیط زیست اقداماتی از جمله آموزش و تجهیز محیط بانان و ترمیم وضعیت حقوق برای محیط بانان انجام شده است که نمی‌توان آن‌ها را انکار کرد.

وی افزود: در تلاش هستیم که ردیف اعتبار مستقل برای محیط بانان در نظر گرفته شود که این امر به تامین تجهیزات و امکانات لازم برای پیشگیری از تخریب محیط زیست و حراست از محیط زیست کمک خواهد کرد.

مدیرکل دفتر بازرسی،ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه مناطق استان اردبیل از تنوع زیستی خوبی برخوردار است افزود: حفاظت محیط زیست استان اردبیل جزء استان هایی است که کمترین شکایت در حوزه محیط زیست دارد که این امر نشان دهنده اهتمام و توجه مسئولین محیط زیست استان است.

وهاب زاده از تعامل این اداره کل در جذب و افزایش اعتبارات این اداره کل و همچنین از برگزاری دوره های آموزشی زیست محیطی مناسب برای مخاطین در سطح استان قدر دانی کرد.

در ادامه این دیدار محمد خداپرست مدیر کل حفاظت محیط زیست استان با ارائه گزارشی از وضعیت زیست محیطی استان اردبیل گفت: اولویت برنامه های کاری این اداره کل بر اساس اهداف و برنامه های پیش بینی شده سازمان حفاظت محیط زیست است.

خداپرست با تاکید بر اهمیت نقش آموزش در افزایش آگاهی های عمومی و پیشگیری از وقوع تخلفات زیست محیطی به آموزش گروه های هدف از جمله دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا، زنان شهری و روستایی، جوامع عشایری، دانش آموزان، کشاورزان و کارکنان دستگاه های اجرایی در سطح استان اشاره کرد و آن را گامی مهم در راستای ارتقاء فرهنگ زیست محیطی و جلب مشارکت مردمی جهت مراقبت و حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست برشمرد.

وی با اشاره به هم مرزی این استان با کشور آذربایجان و ممنوعیت شکار در مناطق مرزی به شعاع هفت کیلومتر از اقدامات و تمهیدات ویژه این اداره کل در جهت جلوگیری از شکار و صید در این مناطق گزارشی ارائه کرد.

خداپرست با اشاره به اینکه ۱۱ پاسگاه محیط بانی در سطح استان فعال است، از آموزش محیط بانان و تجهیز پاسگاههای محیط بانی به استفاده از تجهیزات نوین حفاظتی و سایر تجهیزات محیط بانی خبر داد. در پایان هر یک از اعضای شرکت کننده در این نشست پیشنهادات و نطقه نظرات خود را ارائه کردند.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات