حفاظت بهتر از منابع آب با اجرای شبکه فاضلاب شهر اردل

به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، شهرام احمدی اظهار داشت: طرح جمع آوری فاضلاب شهری در یک منطقه و تصفیه آن به منظور استفاده مجدد از آب برای مصارف غیرشرب، تدبیر اندیشیده بشر برای مشکل بزرگ تولید روز افزون فاضلاب و خلاص شدن از معضلات ریز و درشت و بی پایان آن بود که در نقاط گوناگون جهان اجرا شده و به واسطه ضرورت استفاده از آن در بیشتر موارد نیز بهره وری مناسب و مثبت آن مورد تایید کارشناسان قرار گرفته است. وی افزود: شهرستان اردل بدلیل طبیعت بکر و سرسبز، داشتن آبشارها، رودخانه ها و چشمه های سرشاخه های رودخانه کارون و همچنین وجود منطقه حفاظت شده جنگلی هلن و سبزکوه در این شهرستان، اهمیت حفظ محیط زیست را در این منطقه دوچندان می کند.

این مقام مسئول ادامه داد: به واسطه فعالیت چاه های خانگی و یا تخلیه غیربهداشتی فاضلاب های خانگی در مناطق جنگلی، احتمال آلودگی آب های جاری و سفره های زیرزمینی بسیار زیاد است. احمدی عنوان کرد: علاوه بر آن در بسیاری از مناطق و محلاتی که فاقد پوشش شبکه فاضلاب شهری هستند، فاضلاب های خانگی مانند آب شستشوی حیاط، شستن ظرف، حمام و مانند آن در محیط های عمومی شهری رها می شود. وی ابراز امیدواری کرد که با همت مسئولان و اجرای این طرح، می توان به جلوگیری از آسیب های جدی به طبیعت و محیط زیست امیدوار بود.

احمدی در پایان تصریح کرد: ارتقای بهداشت عمومی، جلوگیری از آلودگی منابع زیرزمینی به عنوان بخشی از منابع تامین آب، تبدیل هزینه های سنگین درمان به هزینه های اندک پیشگیری، جلوگیری از مصرف فاضلاب خام در کشاورزی، تبدیل آب از چرخه یکبار مصرف و مخرب به چند بار مصرف و سازنده، تزریق پساب به آبخوان های اطراف استان برای تغذیه سفره های زیرزمینی، اشتغال زایی طرح، رشد صنایع وابسته به صنعت فاضلاب، استفاده از کود و گاز تولیدی از جمله آثار مثبت اقتصادی ایجاد طرح شبکه فاضلاب است.

گفتنی است شبکه ۵۲ کیلومتری فاضلاب شهر اردل با حضور مدیرعامل شرکت آبفای کشور و جمعی از مسئولان استانی و این شهرستان کلنگ‌زنی شد. این شبکه فاضلاب شهری با اعتبار اولیه ۲۱ میلیارد تومان از جمله طرح‌های ملی است که در صورت تامین اعتبار تا سه سال تکمیل می‌شود و قرار است که فاز اول آن تا پایان سال جاری اتمام یابد .

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختيارى

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختيارى

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختيارى یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات