دستور ظهرابی برای بررسی کلیپ منتشر شده در مورد مالچ پاشی زیستگاه آهو در میش داغ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حمید ظهرابی معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در نامه ای به مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان اعلام کرد: در اسرع وقت صحت و سقم‌ تصاویر منتشره در فضای مجازی در خصوص مالچ پاشی زیستگاه آهوی شنی را بررسی و درصورت صحت با عوامل آن برخورد کند.

منطقه میشداغ از زیستگاه های اصلی پستاندارانی از جمله آهو- قوچ و میش و پرندگانی از جمله هوبره است علاوه بر آن پرندگانی نظیر کبک، تیهو، کبوتر، باقرقره و ... نیز در این منطقه به تعداد فراوان حضور دارد از آنجا که محل موصوف زیستگاه مهم حضور گونه های حمایت شده استان به خصوص آهو بوده به عنوان منطقه حفاظت شده انتخاب شده است.
این منطقه مابین شهرهای بستان و عبدالخان قرار گرفته است و به طور کلی در غرب استان خوزستان است. مساحت منطقه حدود ۵۵۰۰۰ هکتار در سطح ( به استنثناء ناهمواری ها) مساحت دارد.
آهوی شنی با نام انگلیسیArabian sand Gazelle و نام علمی Gazella Marica گونه جدید از آهو است  که توسط مطالعات ژنتیکی معرفی این جانور شده است.
این جانور را پیشتر زیر گونه ای از آهوی ایرانی (G.sungutturosa) می دانستند اما با انجام مطالعات ژنتیکی از آن جدا و به عنوان گونه ای جدید معرفی شد.
این گونه از آهوی ایرانی کوچک تر بوده و طول شانه و بدن آن به ترتیب به ۶۰ و ۹۷سانتی متر می‌رسد. این گونه در معرض تهدید بوده و در طبقه آسیب پذیر قرار دارد و جمعیت جهانی آن حدود ۲۰۰۰ راس بر آورد می شود. پراکنش آن از جنوب شرق ترکیه تا شبه جزیره عربستان است.
پراکنش این گونه در ایران در منطقه مند و غرب زاگرس در حوزه استان های خوزستان و ایلام است. هنوز مطالعات ژنتیکی بیشتری برای برآورد دقیق حوزه پراکنشی آن نیاز هست.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات