برگزاری همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» در مشهد

برگزاری همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» در مشهد

برگزاری همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» در مشهد

همزمان با ۲۵ اردیبهشت ماه ۹۸، روز بزرگداشت فردوسی و زبان پارسی، همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم»، به همت مدیریت شهری مشهد برگزار می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، شهرِ بهشت، همیشه مورد توجه خیل عظیمی از مردم ایران و جهان بوده است، چه بسیار آنها که برای زیارت حریم قدسی اما مهربانی‌ها به این شهر سفر می‌کنند و چه آنها که به عنوان توریست و مسافر، از اقصی نقاط جهان، بار سفر بسته و برای دیدن جاذبه‌های گردشگری، تاریخی، مذهبی، فرهنگی و طبیعی به این شهر می‌آیند. دسته‌ای دیگر نیز که علاقمند زبان و ادبیات ما بوده، در شهر خود یا شهر ما، به آموختن زبان شیرین پارسی مشغولند و باز هم باید به مشهد سفر کنند تا زنده نگهدارنده‌ی این زبان، یعنی فردوسی توسی و آرامگاهش را به عنوان یک اثر فاخر تاریخی ببینند.
در این میان مدیران شهری و اعضای شورای شهر با همراهی اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی، میزبان تعدادی از ایران‌شناسان چینی بودند که برای توسعه همکاری‌ها و همچنین دیدن جاذبه‌های مشهد، به این شهر سفر کرده و در نشستی، به گفتگو و تبادل نظر پرداختند تا راه‌های توسعه همکاری‌های مشترک را بیابند.
مشهد تنها شهر دارای دو ظرفیت ملی و مذهبی
نرگس شالچیان، معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد در این نشست گفت: امیدوارم آرامش و تنوع جاذبه‌های مشهد را با خود به شهرتان به یادگار ببرید و سفیر خوبی برای معرفی مشهد باشید.
وی افزود: مشهد دو ظرفیت بزرگ ملی و مذهبی یعنی حرم مطهر و فردوسی را دارد که هیچ شهری در دنیا متناظر آن را ندارد. ما در این ظرفیت‌ها می‌توانیم فصل مشترک‌های زیادی با هم داشته باشیم.
شالچیان ادامه داد: اولین گام از این فصل مشترک برای همکاری، برگزاری همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم است که به همت مدیریت شهری مشهد، ۱۵ می سال ۲۰۱۹ میلادی مصادف با ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، یعنی روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی، خواهد بود.
وی گفت: این همایش به ریاست دکتر یاحقی، استاد زبان و ادبیات فارسی و مدیر قطب علمی فردوسی‌شناسی و ادبیات خراسان در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد.
همایشی برای توسعه ارتباطات با کشورهای در مسیر جاده ابریشم
محمدجعفر یاحقی، رییس این همایش نیز گفت: یکی از راه‌های ارتباطی ما از مسیر جاده ابریشم می‌باشد. چین در فرهنگ و ادبیات و هم در اقتصاد ما ایرانیان حضور بسیاری دارد.
وی افزود: نام این همایش را شاهنامه در مسیر جاده ابریشم قرار داده‌ایم تا بتوانیم به واسطه آن، با کشورهایی که در مسیر این جاده قرار دارند ارتباط برقرار کنیم.
یاحقی ادامه داد: از دانشمندان چینی هم دعوت می‌کنیم تا در این همایش شرکت کنند. دانشگاه فردوسی از قدیم با چین و دانشگاه‌هایش ارتباط داشته است و بنده نیز خود دوبار به این کشور و دانشگاه‌هایش سفر کرده‌ام و در همایش‌های این کشور شرکت نموده‌ام.
برگزاری همایش با همکاری یونسکو و چند مرکز بین‌المللی
در ادامه این نشست، علیرضا قیامتی، استاد دانشگاه و عضو بنیاد توس، به عنوان دبیر این همایش نیز گفت: هیچ کشوری مثل چین در فرهنگ و ادبیات ایران حضور ندارد. هیچ کشوری مانند چین در شاهنامه مورد اشاره قرار نگرفته است. در شهریارنامه، کتاب دیگر حماسی ما نیز، چین در هر چند صفحه، یک بار تکرار شده است.
وی با اشاره به اینکه فراخوان این همایش به زودی منتشر خواهد شد، بیان کرد: تاثیر شاهنامه در مسیر جاده ابریشم ویژه و خاص است. در این مسیر، نام‌های شاهنامه‌ای به فراوانی دیده می‌شود از مشهد تا هرات، سمرقند، بخارا و چین، همه جا، نام‌های شاهنامه وجود دارد.
قیامتی عنوان کرد: این همایش به همت شهرداری و شورای شهر مشهد و خردسرای فردوسی برگزار خواهد شد و در آن، یونسکو و بنیاد مطالعات آسیای میانه و انجام اسناد آسیا و مرکز پژوهش‌های وزارت خارجه، انجمن دوستی ایران و تاجیکستان و انجمن دوستی ایران و افغانستان نیز در برگزاری این همایش همکاری می‌کنند.
اعلام آمادگی چینی‌ها برای بازسازی برخی بناهای بجا مانده در اطراف جاده ابریشم
غلامحسین نوعی، مدیرعامل شرکت پارسه نیز در این رابطه گفت: پیرو تفاهم نامه‌هایی که دانشگاه فردوسی با دانشگاه‌های چین منعقد کرده است، تبادلات علمی بین این دو صورت می‌گیرد لذا مقرر شد نشست ‌های مشترک برای دغدغه‌های مشرک مانند راه ابریشم که برای چینی‌ها هم مهم است برگزار کنیم.
وی افزود: کار دوم، انتشار نشریات مشترک است. موضوع سوم نیز، موضوع توسعه گردشکری و استفاده از ظرفیت‌های موجود در این راستا می‌باشد. با هماهنگی که با دانشگاه فردوسی و دانشگاه چین صورت گرفت به زودی اولین دستاورد این نشست‌ها با همکاری اداره کل روابط عمومی شهرداری منتشر می‌شود.
نوعی تصریح کرد: زمینه همکاری مشترک میراث فرهنگی استان با میراث فرهنگی شهر شی ان چین نیز فراهم شده است. امیدواریم با توجه به اینکه شهرداری در چند سال گذشته همایش‌هایی را برای جاده ابریشم به صورت بین‌المللی برگزار کرده و سال ۹۸ هم می‌خواهد اینم همایش را برگزار کند، حضور وسیع محققان چینی را در این همایش داشته باشیم.
وی همچنین از اعلام آمادگی طرف چینی برای بازسازی برخی از بناهای بجای مانده در اطراف جاده ابریشم خبر داد.
لازم به ذکر است در این نشست که در طبیعت زیبای پایزی پارک کوهسنگی مشهد برگزار شد، جونگ یی هان، استاد ایران شناس دانشگاه تربیت مدرس شهر شی اَن استان شیاشی کشور چین، احسان اصولی، رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای شهر و محمدرضا فرهادی‌نیا، مدیر کل روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری مشهد و جمعی از اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی و ایران‌شناسان چینی حضور داشتند.
احمد پورمفردی

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات