کیفیت هوای اصفهان در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت

کیفیت هوای اصفهان در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت

وضعیت کیفیت هوای اصفهان در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت

به گزارش"پارما" بابک صادقیان رئیس امور آزمایشگاه های اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان کیفیت هوای اصفهان افزود : کیفیت هوای کلانشهر اصفهان از ۲۴ ساعت گذشته تا ۱۲ظهر امروز پنجشنبه ۸ آذر با میانگین ۱۴۱ در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس ثبت شده است.

وی گفت: از امروز به دلیل سکون نسبی هوا ، افت نسبی دما و شرایط پایدار ، کیفیت هوای اصفهان در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت.

رییس امور آزمایشگاه های اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان ادامه داد : عوامل انسانی از قبیل استقرار واحدهای خرد و کلان صنعتی به همراه تردد انبوه خودروها در کنار عوامل اقلیمی و طبیعی از دلایل اصلی آلودگی مستمر و پایدار کلانشهر اصفهان است .

وی از شهروندان خواست که به توصیه های ترافیکی و بهداشتی توجه کنند تا سلامتی خود و دیگران را به خطر نیندازند .

کارشناسان بهداشت و سلامت در این زمینه به مردم توصیه می کنند که در شرایط آلودگی هوا، مردم مایعات بیشتری بویژه آب و شیر بنوشند زیرا نه تنها باعث شست و شوی دستگاه گوارش می شود بلکه عطش و خشکی دهان ناشی از آلودگی هوا را از بین می برد .

همچنین کارشناسان بهداشت توصیه کرده اند که در روزهای آلوده از میوه ها و سبزی های تازه بیشتر استفاده شود زیرا آنتی اکسیدان های (ترکیبات ضد سرطان) موجود در میوه ها و سبزیجات نقش حیاتی در سلامت ریه ها دارند .

به افرادی که در محیط بیرون تردد می کنند توصیه می شود قبل از خورن غذا، دهان خود را شست و شو داده و پس از مراجعت به خانه دوش بگیرند .

این کارشناسان به بیماران قلبی و ریوی و مبتلایان به آسم توصیه می کنند که در فضاهای باز فعالیت نکنند و تا حد امکان از حضور در سطح شهر خودداری کرده و در منزل استراحت کنند .

ماندن در ترافیک و استنشاق هوای آلوده، سرعت ابتلا به آسم را در کودکان افزایش می دهد. بنابراین کودکان را در منزل نگهدارید و درها و پنجره ها را بسته نگاه دارند .

اگر در اتومبیل و ناگزیر به تردد هستید اتومبیل شما دارای سیستم تهویه مطبوع است لذا آن را در وضعیت چرخش مجدد هوا قرار دهید تا گرد و غبار ورودی به اتومبیل شما کاهش یابد .

استفاده از ماسک نیز یکی از راهکارهای حفاظت از خود در برابر آلودگی هوا است ولی در استفاده از همین ماسک ها هم باید نکاتی را رعایت کرد .

ماسک های کاغذی به لحاظ اینکه آلاینده ها را از خود عبور می دهند به هیچ وجه توصیه نمی شوند و بهتر است از ماسک های فیلتردار و ماسکی که دهان و بینی را به طور کامل پوشش می دهد، استفاده شود .

ماسک های کاغذی معمولی و دستمال نمی توانند جلوی ورود ذرات ریز گرد و غبار به سیستم تنفسی ما را بگیرند و بنابراین استفاده از آنها توصیه نمی شود .

کارشناسان بهداشتی توصیه می کنند که در روزهای آلوده، روزانه سه مرتبه بینی خود را با محلول سرم یا حتی آب شست و شو کنید زیرا بخشی از آلودگی ها جذب مخاط بینی می شوند .

همچنین توصیه می شود روزانه سه مرتبه چشم ها را شست و شو دهید زیرا از طریق چشم نیز آلودگی ها جذب بدن می شوند و البته چشم ها نیز آسیب می بینند .

افراد دچار بیماری‌های قلبی تنفسی، کودکان و افراد میانسال و زنان باردار و غیره در این شرایط تا می توانند از منزل خارج نشوند و توصیه های بهداشتی را رعایت کنند.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات