بخشش یا قصاص؛ پایان «محیط‌بان همدانی» چه خواهد شد؟

بخشش یا قصاص؛ پایان «محیط‌بان همدانی» چه خواهد شد؟


عزیز قیاسی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه پرونده‌های تجدیدنظر به صورت شکلی و بدون حضور و اعلام افراد مربوط به پرونده بررسی می‌شود، اظهار کرد: لایحه فرجام‌خواهی پرونده مذکور به دیوان عالی کشور تحویل داده شده است و امیدواریم براساس شواهد و مدارک رای اعدام برای محیط بان همدانی تغییر یابد.
وی تصریح کرد: پرونده‌های جنایی برای صدور حکم تجدیدنظر به دیوان عالی کشور ارجاع می‌شوند که صدور حکم قطعی بنا بر اهمیت و بزرگی پرونده معمولا از ۳ تا ۶ ماه به طول می‌انجامد.
گفتنی است؛ به دنبال صدور حکم قتل عمد برای یکی از محیط‌بانان همدان، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست نیز از فرجام‌خواهی این پرونده خبر داد و گفت: تا سه هفته آتی نتیجه رای دیوان عالی کشور برای پرونده سعید مومیوند - محیط‌بان استان همدان - اعلام می‌شود.
جمشید محبت‌خانی اظهارکرد: دیوان عالی یا رای را می‌شکند و اعلام می کند که قتل عمد نبوده یا اینکه حکم تایید می‌شود. اگر قتل عمد تایید نشود وارد فاز جدید می‌شویم و اگر تایید شود باید نسبت به دریافت رضایت از اولیای دم اقدام کنیم.
به گزارش ایسنا؛ «سعید مومیوند»، محیط بان استان همدان، نمونه بارز یک محیط‌بان صبور و وظیفه‌شناس است که دوسال گذشته در منطقه محافظت‌شده «نشر»، شاهد حضور فردی مسلح در این منطقه ۴گانه محافظت شده می‌شود؛ محیط‌بانان همدانی خودرو آنها که پیکان بوده را توقیف کرده و یکی از دو سرنشین متواری می‌شود، محیط‌بان با وجود اخطار فراوان اقدام به شلیک هوایی می‌کند اما باتوجه به ناهموار بودن زمین، شرایط منطقه و بر خلاف میل باطنی خود، این تیر ناخواسته به فرد خاطی اصابت می‌کند. فرد مجروح پس از ۱۷ روز از دنیا می‌رود.
در نخستین دادگاه این محیط‌بانان، مجازات محیط‌بانی که اقدام به شلیک کرده بود، قصاص نفس شناخته و حکم اعدام صادر شده است همچنین محیط‌بان دیگری که به همراه سعید مومیوند بوده به ۵ سال حبس محکوم شده است. در حال حاضر با پیگیری‌های اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان همدان لایحه فرجام‌خواهی برای تجدیدنظر در حکم این محیط بانان به‌ویژه سعیدمومیوند ارسال شده و اکنون این محیط‌بان در انتظار حکم تجدیدنظر اعدام خود به سرمی‌برد.
http://hamedan.isna.ir/default.aspx?NSID=۵&SSLID=۴۶&NID=۵۸۳۷۵
لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات