نصرتی : شهرداری شهرهای متوسط به‌بالا نباید به‌کمک‌های دولتی وابسته باشند

نصرتی : شهرداری شهرهای متوسط به‌بالا نباید به‌کمک‌های دولتی وابسته باشند

معاون پشتیبانی و توسعه منابع سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به‌طور مستمر پیگیر حمایت از شهرداری‌ها در تعامل با مجموعه دولت و مجلس می‌باشد اما شهرهای متوسط به‌ بالا نباید وابسته به‌ کمک‌های دولت باشند.

به‌گزارش روابط عمومی‌سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مسعود نصرتی که صبح چهارشنبه‌۲۱ آذرماه در نشست مدیران کل دفاتر امور شهری و شوراهای استانداری‌ها سخن می‌گفت؛افزود: شهرداری شهرهای کوچک به‌کمک‌های دولتی وابسته هستند ولی شهرداری‌های شهرهای متوسط به‌بالا به‌دلیل گستردگی فعالیت‌ها برای خدمت رسانی به‌تعداد زیادی از مردم باید به‌فکر ایجاد درآمد پایدار باشند و انتظار داریم دفاتر امور شهری و شوراهای استانداری‌ها به‌آنها در این زمینه کمک نمایند.

وی در ادامه افزود: با توجه به‌محدودیت‌های مالی دولت، استانداری‌ها که آگاهی خوبی نسبت به‌ظرفیت‌ها و مزیت‌های استان دارند می‌بایست شهرداری‌های استان را درخصوص برنامه ریزی برای درآمد پایدار حمایت کنند.

نصرتی در ادامه گفت: برای بودجه سال آینده پیشنهاد سه هزار میلیارد تومان برای رد دیون بیمه‌های تامین اجتماعی و مالیات ارائه دادیم و همچنین پیشنهاد افزایش سهمیه قیر رایگان برای شهرداری‌ها را از ۱۳درصد فعلی به‌حدود ۲۵ درصد ارائه نمودیم.

وی با اشاره واریز مجدد مبلغ ۳۲ هزار میلیارد ریال مربوط به‌عوارض شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از محل فروش فرآورده‌های نفتی موضوع ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده به‌حساب تمرکز وجوه وزارت کشور گفت: این اقدام مجلس گامی ‌برای حمایت از شهرداری‌ها و دهیاری‌ها محسوب می‌شود و این رقم در سال آینده به‌حدود چهل و پنج هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت که برای شهرهای کوچک مهم است.

وی همچنین افزود: لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها که تصویب آن می‌تواند درآمدهای شهرداری‌ها را افزایش دهد تابستان امسال از سوی دولت، تقدیم مجلس محترم شده است.

نصرتی همچنین گفت: انتظار داریم دفاتر امور شهری استانداری‌ها حمایت‌های لازم از شهرداری‌ها به‌گونه ای انجام دهند که شهرداری‌ها از روزمرگی خارج شده و بتوانند برای اداره مناسب شهر برنامه ریزی‌های مناسبی بعمل بیاورند.

نصرتی همچنین گفت: در عرصه مدیریت شهری همه باید کمک کنیم تا حکمرانی خوب، شهر پویا، شهر هوشمند، ارتباط با سازمان‌های بین المللی موثر و شهرهای موفق در حوزه مدیریت شهری و انتقال تجربیات موفق به‌گونه ای مناسب تحقق یابد.

نصرتی همچنین از برگزاری نشست مشترک معاونان عمرانی و مدیران کل دفاتر شهری و شوراهای استانداری‌ها و شهرداران و روسای شوراهای مراکز استان در ماه‌های باقیمانده تا آخر سال از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاریهای کشور خبر داد.

لینک اصل خبر در سایت سازمان شهرداریها و دهیاریها

  منبع خبر

  سازمان شهرداریها و دهیاریها

  سازمان شهرداریها و دهیاریها

  سازمان شهرداریها و دهیاریها یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات