سه شنبه، 1، مرداد، 1398 | Tuesday، 23 July، 2019

خسارت جانی در سیلاب های اخیر نداشتیم/ سال گذشته ۶۱ حلقه چاه غیر مجاز پر شد

کد خبر: 116588
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 ساعت 2:59
نمایش: 84

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، نشست خبری رئیس اداره منابع آب سرخس با اصحاب رسانه به مناسبت روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی در محل اداره منابع آّب این شهرستان برگزار شد.

در ابتدای این نشست رئیس اداره منابع آب از حضور خبرنگاران شهرستان در این نشست خبری تشکر و اظهار امیدواری کرد که با برگزاری این نشست های خبری و شفاف سازی بتوانیم گامی در پیشبرد ارتقای آگاهی عمومی و اهداف شرکت برداریم .

محمدرضا عبادی نژاد، با ارائه گزارشی از وضعیت منابع آب شهرستان اظهار داشت: امسال با توجه به تغییرات آب و هوایی و پیش بینی های انجام شده در سطح کشور، تغییرات اقلیمی متفاوتی نسبت به سال های گذشته داشتیم و سیلاب هایی با دوره های بازگشت بیش از ۲۵ساله را تجربه کردیم .

مدیر منابع آب شهرستان سرخس افزود: با اطلاع رسانی های گسترده در حین، قبل و بعد از سیلاب ها و اخطاریه هایی که از رصد ایستگاههای  آب سنجی ها و هواشناسی اعلام شد، خوشبختانه هیچ گونه خسارت جانی در شهرستان سرخس نداشتیم، اما تخریب هایی بر اثر سیلاب در روستاهای چاله زرد، صمدآباد و کلاته حاجی مدد رخ داد و خسارات مالی به مردم این روستاها وارد شد .

وی تصریح کرد: ماشین آلاتی همچون سه دستگاه بیل مکانیکی، لودر و گریدر به صورت استیجاری قبل از وقوع سیلاب ها وارد مناطق کردیم  که در کاهش خسارات موثر بود .

عبادی نژاد با اشاره به اقدامات منابع آب شهرستان در سیلاب اخیر بیان داشت: با توجه به اینکه در روستای صمدآباد مسیلی دیده نشده بود، یک مسیل مصنوعی با حفر یک کانال انحرافی به طول ۱٫۵ کیلومتر و یک سازه حفاظتی موقت ایجاد کردیم تا موجب تاخیر در ورود سیلاب ها به این روستا شود .

مدیر منابع آب شهرستان سرخس اضافه کرد: در روستاهای چاله زرد، کلاته حاجی مدد و منطقه آبمال برخی بندهای غیرمجاز در مسیر مسیل ها که احتمال تشدید سیلاب ها را در پی داشت، با دستور دادستان شهرستان رفع تصرف کردیم .

وی ادامه داد: در پایین دست بند انحرافی شیرتپه ظرف مدت کمتر از ۲۰روز، خاکریزی به طول ۲ کیلومتر با ارتفاع ۲ متر و عرض ۴٫۵ متر ایجاد کردیم که موجب دفع خطر سیلاب ها شد .

مدیر منابع آب شهرستان سرخس در ادامه به چاه های مجاز و غیرمجاز شهرستان سرخس اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۳۶۰ حلقه چاه مجاز و قریب به ۱۸۰ حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان سرخس شناسایی و ثبت شده است .

وی با اشاره به اینکه با پر کردن چاه های غیرمجاز شاهد کاهش برداشت از آب های زیرزمینی در شهرستان هستیم، تصریح کرد: در سال گذشته ۶۱ حلقه چاه غیرمجاز را پر کردیم و امسال هم ۸۰ حلقه چاه غیرمجاز پر می شود .

مدیر منابع آب شهرستان سرخس درپایان اضافه کرد: تا پایان امسال تمامی چاه ها با هر نوع کاربری باید طبق قانون مجهز به کنتور هوشمند شوند .

لینک اصل محتوا در شبكه خبری آب كشور

نظرات کاربران

اخبار عمرانی استانها کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی