ایرلاین‌ها در برقراری پرواز مختارند

ایرلاین‌ها در برقراری پرواز مختارند

معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، با اعلام اینکه این سازمان هیچ ایرلاینی را مکلف به برقراری پرواز در مسیری خاص نمی‌کند، گفت: در حال حاضر بعد از اجرای قانون آزادسازی برنامه پنجم توسعه، هیچ ایرلاینی اجباری برای برقراری یک پرواز خاص در یک مسیر خاص ندارد. اما سازمان هواپیمایی کشوری بعضا به ایرلاین‌ها برای برقراری یک پرواز خاص توصیه می‌کند.

وی ادامه داد: مقامات محلی و استانی و فعالان گردشگری استان‌ها نیز گاه برای برقراری یک پرواز مشخص با ایرلاین‌ها مذاکره می‌کنند و از منظر اقتصادی و بازرگانی ایرلاین‌ها را تشویق می‌کنند.

دهقان در عین حال تاکید کرد که قطعا وزیر پیگیر مطالبات مردم در مناطق مختلف کشور است و به سازمان هواپیمایی کشوری دستور می‌دهد شرکت‌ها را با توجه به توان عملیاتی و ناوگانشان به برقراری پروازها تشویق کند.

وی افزود: در چنین شرایطی سازمان هواپیمایی کشوری با شرکت‌هایی که ناوگان مناسب برای برقراری پرواز در آن مسیر مشخص را داشته باشند، وارد مذاکره شده و آن‌ها را به برقراری پرواز ترغیب می‌کند.

ملاک برقراری پرواز، تناسب ناوگان با شرایط فرودگاه‌ها است

معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری درباره نحوه صدور مجوز برای برقراری پروازها توضیح داد و گفت: شرکت‌های هواپیمایی در مسیرهای داخلی، با توجه به توان عملیاتی و نوع ناوگانی که در اختیار دارند، مجاز هستند که برای پرواز به فرودگاه‌های داخلی درخواست پرواز کنند؛ مشروط بر اینکه هواپیماهای این شرکت‌ها توان انجام عملیات در آن فرودگاه را داشته باشند.

وی ادامه داد: طول باند فرودگاه‌ها، شرایط آب‌وهوایی، شرایط جغرافیایی، وجود کوهستان و عواملی از این دست مشخص می‌کند که چه هواپیمایی توان پرواز به کدام فرودگاه را دارد. هر هواپیمایی در هر مسیری نمی‌تواند پرواز کند، اما شرکت هواپیمایی این اختیار را دارد که متناسب با توانایی ناوگان خود، برای مسیرهای مختلف درخواست پرواز داشته باشد.

دهقان درمورد پروازهای خارجی نیز گفت: در خصوص پروازهای خارجی هم با توجه به موافقت‌نامه‌های حمل و نقل هوایی و یادداشت‌های تفاهمی که با کشورهای مختلف وجود دارد، امکان برقراری پرواز به مقاصد بین‌المللی وجود دارد.

وی افزود: ایرلاینی که تمایل به برقراری پرواز در مسیر بین‌المللی دارد، در صورت در اختیار داشتن ناوگان مناسب، درخواست مجوز را ارائه می‌کند. سازمان هواپیمایی کشوری نیز این درخواست را بررسی کرده و  در صورت تناسب درخواست با شرایط لازم، مجوز را صادر می‌کند.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا شرکت‌های هواپیمایی برای دریافت مجوز پروازهای خارجی، مکلف به برقراری پروازهای داخلی هستند، گفت: اینکه یک شرکت در مسیرهای داخلی یا خارجی پرواز کند، بسته به نوع ناوگان آن شرکت دارد. به عنوان مثال اگر شرکت هواپیمایی ناوگانی با بردبلند داشته باشد، آیا منطقی است که از آن در مسیر داخلی استفاده کند؟

دهقان ادامه داد: اما در حال حاضر بیشترین سهم پروازی همه شرکت‌های هواپیمای در مسیر داخلی است. برخی ایرلاین‌ها تنها پرواز داخلی دارند و عمده پروازهای باقی ایرلاین‌ها نیز در مسیر‌های داخلی است.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان

    منبع خبر

    اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان

    اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات