کشت زیر اشکوب، پایداری جنگلهای زاگرس را به خطر می‌اندازد

کشت زیر اشکوب، پایداری جنگلهای زاگرس را به خطر می‌اندازد

کشت زیر اشکوب، پایداری جنگلهای زاگرس را به خطر می‌اندازد
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طرحی که با عنوان کشت زیراشکوب در جنگل‌های زاگرس مطرح است، پایداری این زیستگاه‌های ارزشمند را به خطر می‌اندازد و تهدیدی بالقوه برای تنوع‌زیستی در این منطقه است. به گزارش "پارما" از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حمید ظهرابی گفت: منطقه زاگرس رویشگاه مهمی برای بسیاری گونه‌های گیاهی است و در بستر همین پوشش گیاهی، گونه‌های با اهمیت جانوری نیز زیست می‌کنند. کشاورزی در سایه درختان جنگل‌های زاگرس اگرچه ممکن‌است باعث حذف درختان بلوط نشود اما پوشش گیاهی زیراشکوب را  متحول خواهد کرد و همچنین مانع زادآوری جنگل و در نهایت نابودی جنگل خواهد شد.
وی ادامه داد: شخم زدن زمین، استفاده از کود و سم و تردد ماشین‌آلات کشاورزی بر اکوسیستم منطقه تاثیرگذار است و باعث از بین رفتن پوشش گیاهی و جانوری، فرسایش خاک و استفاده از منابع آب می‌شود و از طرفی احتمال وقوع حوادثی مانند آتش‌سوزی جنگل را نیز افزایش می‌دهد.
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست تاکید کرد: در کشاورزی بسیاری از جانوران بی‌مهره و گیاهان به عنوان آفت و علف هرز شناخته می‌شوند که برای افزایش محصول حذف می‌شوند. در صورتی که وجود همان موجودات زنده برای پایداری اکوسیستم جنگل ضروری است.
ظهرابی خاطرنشان کرد: اشتغال و کسب درآمد مسئله مهمی است اما می‌توان این اشتغال‌زایی را از روش‌های دیگری همچون طبیعت‌گردی، برنامه‌ریزی برای به بهره‌برداری پایدار از گیاهان دارویی یا سرمایه‌گذاری برای توسعه فعالیت های دانش‌بنیان کشاورزی با بهره‌وری بیشتر از آب و زمین ایجاد کرد.
وی افزود: از همکارانمان در وزارت جهاد کشاورزی خواستاریم تا در مورد این طرح تجدیدنظر کنند و با برنامه‌ریزی بر روش‌های دیگر کسب درآمد توسط جامعه بومی، پایداری اکوسیستم آسیب‌پذیر جنگل‌های زاگرس را تضمین کنند.
لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات