بازدید مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از سد در حال ساخت...

مهندس حاج رسولیها مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از سد در حال ساخت پلرود در منطقه شرق استان گیلان بازید کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گیلان ، در این بازدید مهندس وحید خرمی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان و عباسی نماینده شهرستان رودسر در مجلس شورای اسلامی مهندس حاج رسولیها را همراهی نمودند.

شایان ذکر طرح سد مخزنی پلرود یکی از طرح های بزرگ تامین آب استان می باشد که مطالعات شناسایی و اولیه آن از سال ۵۶ آغاز شد و مطالعات تکمیلی آن بین سالهای ۶۲ لغایت ۸۴ خاتمه یافته و در سال ۸۶ مصوبه کمیته تخصصی وزارت نیرو توسط شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان اخذ شد که مشخصات فنی آن عبارت است از: ارتفاع سد ۱۰۰ متر و حجم مخزن آن ۱۳۲ میلیون مترمکعب. قدرت تنظیم سالانه آن ۲۰۵ میلیون مترمکعب می باشد.

متعاقب آن، قرارداد عملیات اجرایی پروژه سد مخزنی پلرود طی فرآیند مناقصه عمومی که در سال ۸۸ برگزار شد با قرارگاه خاتم الانبیا ء  منعقد و رسماً از تاریخ ۸۹/۱/۱۷  پروژه سد با نظارت شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس آغاز شد. مبلغ قرارداد اولیه بالغ بر  ۸۹۰ میلیارد ریال و مدت اولیه قرارداد ۶۶ ماه می باشد.

هدف از ساخت سد مخزنی پلرود، ذخیره و تنظیم آب رودخانه پلرود که دومین رودخانه بزرگ استان گیلان است می باشد که با ساخت آن، امکان آبیاری بالغ بر ۲۷۰۰۰ هکتار از اراضی شالیکاری و باغات شهرستان های رودسر و املش و تامین آب شرب هفت شهر بزرگ شرق گیلان (رحیم آباد، رودسر، لنگرود، واجارگاه، کلاچای، املش و کومله) به میزان ۴۰ میلیون مترمکعب در سال و نیز تامین انرژی برق آبی به میزان ۷۰ گیگاوات در سال میسر خواهد شد .

از سال ۸۹ که عملیات اجرایی این پروژه عظیم در ۷ کیلومتری شهر رحیم آباد شهرستان رودسر آغاز شده عملیات اجرایی به شرح ذیل صورت پذیرفته است :

احداث دو رشته تونل انحراف آب به طول ۶۰۸ و ۶۴۰ متر به قطر ۵ متر که علاوه برحفاری توسط بتن مسلح پوشش شده است (لاینینگ) و سازه های ورودی تونل نیز ساخته شده است .

  • احداث تونل تزریق زیر پی سد به طول ۴۸۰متر و قطر ۵متر که در عمق ۴۰متری زیر رودخانه پلرود صورت پذیرفته و پوشش بتنی تونل تزریق خاتمه یافته است. قابل ذکر است این نوع  تونل، در سطح کشور، منحصرا در سد پلرود اجرا شده و امکان کلیه تزریقات و عملیات کنترلی سد را در دوران بهره برداری میسر خواهد نمود .
  • با اتخاذ تدابیر بسیار باارزش که بواسطه همکاری و تفاهم موثر بین ارکان طرح وجود دارد عملیات خاکریزی بدنه اصلی سد قبل از انحراف آب رودخانه به داخل تونل های انحراف از ابتدای سال ۹۳ شروع شده است. لازم به توضیح است که در طرح های سدسازی، عموماً بعد از انحراف جریان رودخانه به داخل تونل های انحراف خاکریزی بدنه شروع می گردد لیکن در این پروژه، برای سرعت بخشیدن به کار و جلوگیری از تطویل زمان اجرا، از حداکثر ظرفیت بالقوه فضای کار استفاده شده است.
  • احداث دیوار آب بند سد پلرود که توسط دستگاه بسیار پیشرفته ی هیدروفرز به صورت کامل حفاری و بتن ریزی شده است. طول دیوار اجرا شده ۲۶۴ متر، حداکثر عمق پانل حفاری شده ۲۹ متر، ضخامت دیوار ۰.۸۵ متر و مساحت کل دیوار اجرا شده ۴۷۲۶ مترمربع با حجم حفاری و بتن ریزی (از نوع بتن پلاستیک) ۷۶۸۱ مترمکعب می باشد.
  • ۷۰ درصد از محدوده ی عملیات اجرایی و مخزن سد به مساحت ۲۱۲ هکتار تملک گردیده است.
  • انحراف آب در اسفند ماه ۹۵ انجام شده و تاکنون بیش از ۲.۲ میلیون مترمکعب خاکریزی بدنه و هسنه سد اجرا گشته است.

با عنایت به کاهش سهم گیلان از آورد رودخانه ی سفیدرود که بواسطه ی احداث سدهای بالادست سد منجیل می باشد، سد پلرود می تواند نیازهای آبی کامل شهرستان رودسر را تامین نموده و کمبود آب بخش زیادی از اراضی انتهایی شبکه آبیاری سفیدرود در شهرستان لنگرود را تامین کند. از ابتدای سال ۹۵ عملیات اجرای هسته ی سد و نصب ابزار دقیق اغاز شده است .

پیشرفت فیزیکی طرح تا پایان مهر ماه ۱۳۹۷:     ۶۵ درصد

مشخصات کلی سد مخزنی پلرود :

نوع سد : خاکی با هسته نفوذ ناپذیر( GC )

ارتفاع سد از روی پی آبرفتی : ۱۰۰ متر

طول تاج : ۵۷۲ متر

عرض تاج : ۱۲ متر

حجم کل مخزن : ۱۳۲ میلیون مترمکعب

حجم مفید مخزن : ۶۷ میلیون مترمکعب

مساحت حوزه آبریز : ۱۶۳۴ کیلومترمربع

متوسط آورد سالانه رودخانه پلرود : ۴۵۷ میلیون مترمکعب

سطح دریاچه : ۳۱۲ هکتار در رقوم نرمال

طول دریاچه : ۶ کیلومتر

عرض میانگین دریاچه : ۴۹۵ متر

سطح زیر کشت اراضی شالیکاری فعلی : ۱۰۸۹۷ هکتار

سطح زیر کشت اراضی شالیکاری پس ازاجرای طرح : ۱۸۷۲۰ هکتار

سطح اراضی چایکاری دیم : ۱۰۸۸۲ هکتار

آب قابل تنظیم سالانه : ۲۰۵ میلیون مترمکعب

آب قابل تامین برای کشاورزی : ۱۴۶ میلیون مترمکعب

آب قابل تامین برای شرب و صنعت : ۴۰ میلیون مترمکعب

آب قابل تامین برای محیط زیست : ۱۸ میلیون مترمکعب