هشدار شرکت آب و فاضلاب جهت جلوگیری از یخ زدگی کنتورهای آب

با توجه به آغاز فصل سرد و ادامه روند سرما و یخبندان، حفاظت از کنتور و تاسیسات آب جهت جلوگیری از یخ زدگی و خسارات احتمالی توسط مشترکان ضروری است.

ترکیدگی کنتورها علاوه بر وارد کردن خسارت ناشی از تخریب ساختمان، منجر به هدرروی حجم بسیار زیادی آب نیز می شود که جلوگیری از این امر به وسیله‎ی روش‎های بسیار ساده قابل پیشگیری است.
تنها روش کارآمد جهت جلوگیری از یخ زدگی کنتور را عایق‌‎بندی مناسب آن می باشد .

بهترین روش جهت حفاظت از کنتور آب را استفاده از خاک اره عنوان می باشد
برای این کار می‌‎توان داخل حوضچه کنتور را از کف حوضچه تا درب حوضچه با کیسه‌‎ی نایلون در بسته محتوی خاک اره پر کرد و در انتها با قرار دادن یک نایلون بزرگ زیر درب حوضچه از ورود رطوبت به داخل حوضچه کنتور جلوگیری کرد.

استفاده از البسه، پتوی کهنه، پشم شیشه‌‎ی فویل‌‎دار و حتی قرار دادن موکت داخل حوضچه کنتور را از دیگر روش‌‎های موثر جهت جلوگیری از سرمازدگی کنتور می باشد.

هم چنین عایق بندی لوله های آب بدون حفاظ را دارای اهمیت است معمولاً ترکیدگی لوله‌‎های آب، در هنگام شب که بیشترین برودت هوا وجود دارد و آب نیز در لوله‌‏ها ساکن است، اتفاق می افتد .

در رابطه با اقدامات قابل انجام بعد از یخ زدگی کنتورهای آب، شهروندان از به کار بردن شعله مستقیم یا ریختن آب جوش روی آن خودداری و فقط از حرارت غیرمستقیم مانند سشوار و یا کیسه آب داغ جهت آب کردن یخ کنتور استفاده کنند .

حفاظت از کنتورهای دیواری باید به صورت جدی‌‎تری انجام گیرد چرا که احتمال ترکیدگی این کنتورها نسبت به کنتورهای زمینی بسیار بیشتر است، همچنین منازل غیر مسکونی و اماکن تجاری به دلیل عدم استفاده از آب در شب بیشتر در معرض این خطر قرار دارند.


لینک اصل خبر در سایت شرکت آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان

  منبع خبر

  شرکت آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان

  شرکت آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان

  شرکت آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان یک شرکت در شهر زاهدان می باشد

   نظرات