رویکرد جدید شورا و شهرداری برای جلب سرمایه گذاران بخش خصوصی

رویکرد جدید شورا و شهرداری برای جلب سرمایه گذاران بخش خصوصی


رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر شیراز در اجلاس سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور از رویکرد جدید شورا و شهرداری در جلب سرمایه گذاران بخش خصوصی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، سینا بنی‌زمانی با اشاره به رویکرد مشارکتی و استفاده از نظر متخصصین گفت: از ابتدای تشکیل شورای پنجم با اتخاذ رویکرد مشارکتی از نظرات انجمن انبوه سازان در بررسی طرح ها و لوایح در شورای شهر با هدف ترغیب سازندگان و سرمایه گذاران استفاده کرده‌ایم.
وی ضمن اشاره به برخی از مصوبات شورای شهر برای تسهیل فضای سرمایه گذاری در شهر شیراز خاطرنشان کرد: طبق مصوبه شورا با موضوع باشگاه مشتریان دائم و خوش حساب شهرداری شیراز، سازندگان براساس میزان کارکرد امتیاز بندی می شوند و طبق آن مزایای ویژه ای همچون سهولت در صدور پروانه ساختمانی و تخفیف عوارض به آنها تعلق می گیرد.
رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر شیراز اضافه کرد: مصوبات تخفیف و تقسیط عوارض ساخت و ساز و مصوبه صدور کارت اوراق بستانکاری با سود ویژه از دیگر مصوبات شورای شهر در راستای تسهیل فضای سرمایه گذاری است و انتظار داریم فضای ساخت و ساز در شهر شیراز متاثر از این مصوبات بهبود یابد.
بنی‌زمانی با اعلام این خبر که با تصمیم شورای شهر انتشار اوراق مشارکت برای ساخت پروژه های مسکونی خاتمه یافته، افزود: انتشار اوراق مشارکت جهت احداث مجتمع‌های تجاری و مسکونی توسط شهرداری، رقابت ناعادلانه ای با بخش خصوصی است که آن را خاتمه داده ایم و فقط اوراق مشارکت مربوط به پروژه قطارشهری منتشر خواهد شد.
وی با اشاره به تغییر رویکرد شهرداری در مشارکت با بخش خصوصی عنوان کرد: به صورت سنتی نحوه تعامل شهرداری ها با بخش خصوصی استفاده از قالب حقوقی مشارکت مدنی بوده به این شکل که معمولا شهرداری آورده زمین و پروانه و بخش خصوصی آورده ساخت را داشته و در نهایت پس از اتمام پروژه، واحدهای ساخته شده تقسیم و به فروش می رسیده است. ما این روش را ادامه خواهیم داشت اما در کنار آن روش های مبتنی بر استراتژی تنوع‌بخشی به تامین مالی شهرداری را در پی خواهیم گرفت و از سایر چارچوب های قراردادی و حوزه های سرمایه گذاری استفاده خواهیم کرد.
رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر شیراز خطاب به حاضرین در این اجلاس سراسری گفت: از بخش خصوصی دعوت می‌کنم که در زنجیره ارزش صنعت ساختمان به حلقه ساخت اکتفا نکند و وارد حلقه بهره‌برداری و مدیریت شوند. شهرداری نیز تمایل دارد پروژه هایی که بهره برداری را هم شامل می شود اجرا کند و اگر بخش خصوصی آمادگی این را دارد که وارد فاز بهره برداری در قالب عقود BOT شود، فرصت های بسیاری برای سرمایه گذاری در حوزه های IT، گردشگری و تفریحی همچون پارک ها، هتل ها، فیبر نوری و اقامتگاه های سنتی وجود دارد.
بنی‌زمانی اضافه کرد: انبوه سازان بیشتر از آن که به دنبال تخفیف از شهرداری شیراز باشند، درپی روانسازی اخذ مجوزات هستند که امیدواریم با همت شهرداری و شورا این امر بیش از پیش محقق شود.
لینک اصل خبر در سایت شهرداری شیراز

    منبع خبر

    شهرداری شیراز

    شهرداری شیراز یک شهرداری در شهر شیراز می باشد

      نظرات