اعلام نظر مرکز تحقیقات مسکن درباره خانه‌های چوبی

اعلام نظر مرکز تحقیقات مسکن درباره خانه‌های چوبی

مرکز تحقیقات مسکن و ساختمان نظر رسمی خود را درباره ساخت مسکن با سیستم «اسکلت سبک چوبی» اعلام کرد.www.BanaNews.ir

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) این مرکز که سال گذشته احداث خانه‌های چوبی را مشمول رعایت مقررات فنی کرده بود و گفته بود ساخت خانه‌های چوبی در مناطق زلزله‌خیز بیشتر از یک طبقه مجاز نیست، اکنون اعلام کرده است: «استفاده از این سیستم به شرط رعایت الزامات، بستگی به شرایط لرزه‌خیزی مکان ساخت تا حداکثر سه طبقه بلامانع و مورد تایید است.» متن کامل گزارش مرکز تحقیقات مسکن درباره خانه‌های چوبی را در زیر بخوانید:

سیستم ساختمانی اسکلت سبک چوبی یکی از سیستم‌های ساختمانی متداول در سطح بین‌الملل است که در آیین‌نامه‌های مختلف ساختمانی و لرزه‌ای مورد بحث و تایید قرار گرفته است، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، پس از بررسی و مطالعه آیین‌نامه‌های ساختمانی بین‌المللی موجود، اقدام به تدوین الزامات طراحی و اجرایی این سیستم ساختمانی نموده است. استفاده از این سیستم ساختمانی در کشور، به شرط رعایت این الزامات، بستگی به شرایط لرزه‌خیزی مکان ساخت تا حداکثر ۳ طبقه بلامانع و مورد تایید است.

در سیستم ساختمان‌های اسکلت سبک چوبی رعایت کلیه اصول فیزیک ساختمان از قبیل عایق کاری حرارتی، رطوبتی، صدا و هوابندی در شمار الزامات آن است که بدون آنها این سیستم ساختمانی قابلیت کاربری خود را از دست خواهد داد و در صورت اجرای نادرست، یکی از آسیب‌پذیرترین سیستم‌های ساختمانی است که می‌تواند زیان‌های مالی و جانی بزرگی به بار آورد. مهم‌ترین نکته در این سیستم، محافظت سازه چوبی در برابر عوامل مخرب محیط از قبیل رطوبت، حرارت زیاد، تغییرات شدید دما و رطوبت، قرار گرفتن در معرض قارچ‌ها، موریانه و حشرات دیگری که از چوب تغذیه می‌کنند و میکروارگانیزم‌ها است. از طرف دیگر، آتش‌سوزی خطری جدی برای ساختمان‌های چوبی است. باید در نظر داشت که نحوه محاسبات بارهای وارده و طراحی این سیستم ساختمانی با سیستم‌های متداول دیگر بسیار متفاوت است و طراحی و اجرای آن نیازمند به نیروی متخصص، دانش، فناوری و تمهیدات خاصی است. نکته مهم دیگر الزام استفاده از چوب ساختمانی رده‌بندی شده با مقاومت معین، کاربرد چوب فرآوری شده با مواد شیمیایی در مکان‌های معین و ممانعت از کاربرد چوب نجاری است. در حال حاضر، اکثر انواع چوب‌های داخلی برای ساخت‌وساز با این سیستم ساختمانی مناسب نبوده و نیاز به چوب ساختمانی وارداتی است.

تجربیات حاصله از زلزله‌های به وقوع پیوسته در سطح جهانی، ساختمان‌های با قاب سبک چوبی که از آیین‌نامه‌های معتبر بین‌المللی تبعیت می‌کنند را در شمار سیستم‌های ساختمانی با مقاومت بالا در برابر زمین‌لرزه قرار داده است. بیشتر خسارات وارده در هنگام زمین لرزه، در اثر آتش‌سوزی‌های پس از وقوع زلزله بوده است که رعایت مقررات آیین‌نامه‌ای جهت پیشگیری از انتشار آتش در انبوه‌سازی را ضروری می‌سازد.

www.BanaNews.irبا توجه به موارد فوق،ساخت‌وساز با این سیستم ساختمانی، به خصوص در انبوه‌سازی، نیازمند آشنایی با جزئیات و مبانی صحیح فنی، رعایت کامل الزامات اجرایی و آیین‌نامه‌ای و نظارت مقامات ذی‌صلاح بر ساخت است.

طبق «فصل ۶ آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب سال ۱۳۸۸» مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن به عنوان تنها مرجع تایید فناوری‌های نوین و شیوه تولید صنعتی ساختمان معرفی شده است و کلیه تولیدکنندگان و واردکنندگان فناوری‌های نوین ساختمانی جهت استفاده از تسهیلات مربوطه، ملزم به اخذ «تاییدیه فنی» از این مرکز هستند.

 

 

 

    نظرات