نظارت ها در ساخت و ساز جدی گرفته شود

نظارت ها در ساخت و ساز جدی گرفته شود

نظارت ها در ساخت و ساز جدی گرفته شود

آیت الله علوی بروجردی با بیان اینکه نظارت در بخش ساخت و ساز بسیار حائز اهمیت است از مهندسان خواست در این زمینه توجه جدی داشته باشند.

آیت الله سید محمد جواد علوی بروجردی در دیدار اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم با اشاره به مشکلات هسته مرکزی شهر قم اظهار داشت: خوشبختانه در سال‌های اخیر اقدامات خوبی در اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) و هسته مرکزی قم صورت گرفته است اما باید به این نکته توجه داشت که می ‌بایست دسترسی مردم به حرم مطهر نیز آسان تر شود که متاسفانه امروز با مشکلاتی در این زمینه مواجه هستیم.

وی عنوان کرد: با پیاده راه سازی مسیر سه راه بازار تا خیابان ارم دو مدرسه خان و آیت الله گلپایگانی به دلیل اینکه امکان تردد خودرو در این مسیر برداشته شده ، دیگر محل تدریس اساتید برجسته حوزه نیست و آنها مکان های دیگری را برای تدریس انتخاب می‌کنند که یکی از دلایل آن نیز مشکلات در زمینه تردد است.

آیت الله علوی بروجردی افزود:در تمامی طرح هایی که در اطراف حرم مطهر و بافت هسته مرکزی قم اجرا می شود می بایست مشکلات مردم در نظر گرفته شود و این مشکلات به حداقل برسد .

وی با اشاره به معضلات ترافیکی در قم نیز بیان داشت: در این بخش نیز شهر مقدس قم با آسیب‌هایی مواجه است که این امر نیازمند آن است تا ضابطین جدی‌تر به وظایف خود عمل کنند.

تولیت مسجد اعظم قم تاکید کرد: منطقه مرکزی شهر باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد و دسترسی عموم مردم به حرم مطهر باید تسهیل شود.

نظارت در بخش ساخت و ساز بسیار حائز اهمیت است

آیت الله علوی بروجردی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه نظارت در بخش ساخت و ساز بسیار حائز اهمیت است گفت: باید به گونه ای اقدام شود تا مردم در دریافت پروانه های ساختمانی و مجوز ساخت و ساز وقت کمتری صرف کنند و موانعی که در این زمینه وجود دارد باید مرتفع و از طرفی نیز باید نظارت ها در ساخت و ساز جدی گرفته شود.

وی عنوان داشت: باید شرایطی فراهم شود تا کسانی که می خواهند ساخت و ساز کنند با کمترین تردد به ادارات مرتبط ، مجوز های لازم را اخذ کنند که استفاده از بسترهای الکترونیکی در این زمینه می‌تواند کارساز باشد که خوشبختانه بر اساس گزارش های ارائه شده نظام مهندسی قم در بخش‌هایی ورود کرده است.

آیت الله علوی بروجردی افزود: گاهی نیز مشاهده می شود مهندسان ناظر ؛ نظارت دقیقی در پروژه ها ندارند و تخلفاتی در این زمینه دیده می شود که این مسائل نیز باید مورد آسیب شناسی قرار گیرد .

وی گفت: شهر مقدس قم دارای مناطق گوناگونی است که به نظر می‌رسد که نباید به یک چشم به این مناطق نگریست و امروز در قم شاهد محلات قدیمی و بافت های سنتی هستیم که باید تلاش شود شاکله این مناطق تغییر نکند که این موضوع در برخی از کشورها رعایت می‌شود و اجازه تغییر بافت سنتی و حتی اجازه عقب نشینی برای تردد خودرو در مناطق خاصی داده نمی شود.

متاسفانه امروز نمای ساختمان ها در قم سبک و سیاق خاصی ندارد

آیت الله علوی بروجردی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت ظاهر و نمای ساختمان با بیان اینکه متاسفانه امروز نمای ساختمان ها در قم سبک و سیاق خاصی ندارد اظهار داشت : خوشبختانه اقداماتی در زمینه ممنوعیت نمای رومی در شهر قم صورت گرفته که البته این اقدامات کافی به نظر نمی رسد و باید جایگزینی برای این مدل به شهروندان معرفی شود.

تولیت مسجد اعظم قم بیان داشت : به نظر می رسد باید برای مناطق مختلف نماهای خاصی تعریف شود کما اینکه در کشورهای مختلف این گونه عمل می‌شود که متاسفانه برای مناطق جدید مثل پریسان نیز این موضوع پیش بینی نشده است.

وی همچنین با اشاره به مرمت مسجد اعظم قم بیان داشت: این مسجد سبقه هفتاد ساله دارد و یکی از نمونه بناهای سنتی فاخر قرن اخیر است که با هنرمندی استاد لرزاده احداث شده است  و هم اکنون شبستان های شماره ۳ و ۱ آن در حال بازسازی می باشد.


آیت الله علوی بروجردی همچنین از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم خواست تا طرح جامعی در زمینه توسعه و بهسازی مسجد اعظم قم آماده کنند تا این مسجد بتواند خدمات بهتری به زائران و مجاوران کریمه اهل بیت(س) و همچنین حوزویان ارائه کند .

مهندس امین مقومی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم نیز در ابتدای این دیدار نیز با ارائه گزارشی از عملکرد  این سازمان اظهار داشت: قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان از جمله قوانین مترقی بعد از انقلاب اسلامی به شمار رفته و در حقیقت از دستاوردهای انقلاب است. سازمان های نظام مهندسی ساختمان، ماهیت کنترلی و بازرسی دارند که بر حفظ سرمایه های ملی نظارت می کنند.

وی عنوان کرد: نظام مهندسی ساختمان به نیابت از حاکمیت و در راستای حفظ و حراست از منابع ملی کشور و با هزینه های خود مهندسان بر اساس قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان که مصوب مجلس شورای اسلامی است وظیفه نظارتی خود را دنبال می کند که در اسناد بالادستی کشور نیز بر تقویت و ارتقای کارآمدی این سازمان تاکید شده است.

مقومی گفت: هم اکنون بیش از ۵ هزار نفر از مهندسان، عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در رشته های هفتگانه هستند و استان قم جز معدود استان هایی است که در تمامی رشته های دخیل در امر ساخت و ساز شرح خدمات دارد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ق ابراز داشت: در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان برای برخی دیگر از نهادها نیز وظایفی تعریف شده که البته در طی این سالها این دستگاه ها به وظایف خود را به درستی عمل نکرده اند .

وی ابراز داشت: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در حال حاضر در کلیه کارگروه های عمومی و تخصصی استان، همچنین کارگروه ها و کمیسیون های مختلف شورای مرکزی فعال است.

مقومی گفت: مجموعه تلاش های این سازمان در مراحل طراحی ،نظارت و اجرا در راستای افزایش عمر مفید ساختمان ها و حفظ حقوق بهره بردار است.

وی ، نظام مهندسی ساختمان استان قم را از جمله سازمان های پیشرو در صدور شناسنامه فنی و ملکی در کشور برشمرد و افزود: در استان قم از سال ۸۳ برای ساختمان ها شناسنامه فنی و ملکی صادر می شود و سالانه بیش از هزار شناسنامه صادر و تحویل مالکان می شود که امروز این بخش به صورت الکترونیکی فعالیت می کند و مراجعه حضوری مالکان نیاز نیست.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم عنوان کرد: با تفاهم صورت گرفته با اداره کل اوقاف و امور خیریه، در هیئت امنای امامزاده ها یک نفر از مهندسان حضور دارند و خدمات مهندسان به حسینیه ها و مساجد رایگان و همچنین به جامعه ایثارگران و اقشار محروم و نیازمند تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در قالب دستورالعمل تکریم در بخشهای طراحی و نظارت نیز خدمات ویژه ارائه می گردد.

مقومی در ادامه عدم استفاده از سازندگان فاقد صلاحیت را از جمله آسیب های جدی بخش ساخت و ساز قم دانست و افزود: مشاوران و افراد غیر بومی نیز متاسفانه با هزینه های اندک و بدون پاسخگویی به عملکرد خود در حوزه ساخت و ساز در قم فعالیت می کنند که آسیب هایی متوجه این بخش است.

وی با بیان اینکه دبیرخانه آسیب‌شناسی پروژه‌های شهری نیز در نظام مهندسی قم دایر شده است افزود: در زمینه نقد پروژه‌های عمرانی استان جلساتی توسط سازمان با حضور مهندسان با تجربه تشکیل شده و مشاوره های لازم در خصوص این پروژه ها به دستگاه های مربوط ارائه می‌شود.

دیدار اعضای هیات مدیره با آیت الله علوی بروجردی

دیدار اعضای هیات مدیره با آیت الله علوی بروجردی

دیدار اعضای هیات مدیره با آیت الله علوی بروجردی

دیدار اعضای هیات مدیره با آیت الله علوی بروجردی

دیدار اعضای هیات مدیره با آیت الله علوی بروجردی

دیدار اعضای هیات مدیره با آیت الله علوی بروجردی

دیدار اعضای هیات مدیره با آیت الله علوی بروجردی

دیدار اعضای هیات مدیره با آیت الله علوی بروجردی

دیدار اعضای هیات مدیره با آیت الله علوی بروجردی

دیدار اعضای هیات مدیره با آیت الله علوی بروجردی

دیدار اعضای هیات مدیره با آیت الله علوی بروجردی

لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم

  منبع خبر

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم یک انجمن در شهر قم می باشد

   نظرات