پیشنهاد سازمان محیط زیست برای کاهش مصرف کاغذ

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نامه ای خطاب به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی خواستار کاهش مصرف کاغذ در دانشگاه های کشور شد.

در نامه عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست آمده است: مطابق بند ۲-۴ ماده ۲ آئین نامه اجرایی بند ز ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه، تمام دستگاه های اجرایی، موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی موظفند مصرف کاغذ را با توجه به نوع فعالیت شان، برای تحقق اهداف برنامه مدیریت سبز کاهش دهند.

با توجه به آمار بالای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری که مکلف به چاپ پایان نامه/رساله خود در حداقل ۳تا ۴ نسخه، آن هم بصورت یک رو هستند، پیشنهاد می شود با توجه به سامانه ای شدن تمام فعالیت دانشگاه ها، تنها یک نسخه از پایان نامه/رساله برای تحویل به کتابخانه مرکزی دانشگاه ها، ترجیحاً بصورت دو رو پرینت و سایر نسخه ها به صورت مکانیزه (لوح‌های فشرده) ارائه شود. چرا که دانشگاهیان همیشه در تمام تحولات و تغییر نگرش اجتماعی در کشور پیشران بوده و خواهند بود.

بی تردید، برای حفاظت از جنگل‌ها وکاهش مصرف منابع جنگلی برای تولید خمیرکاغذ و همچنین حل شرایط فعلی بحران کاغذ و مشکلات ارزی پیش آمده، با هم اندیشی در این رویکرد، به طور یقین می تواند اثرات قابل ملاحظه ای در این خصوص به همراه داشته باشد.

لذا خواهشمند است امر مقرر فرمائید، ترتیبی اتخاذ شود، تا این تغییر نگرش در این جامعه علمی محقق و سپس در سایر اقشار مختلف کشور تسری یابد. مزید امتنان خواهد بود، از اقدامات انجام شده در این زمینه اینجانب را مطلع فرمائید.

گفتنی است  مقدار آب مجازی مورد نیاز برای یک برگ کاغذ ۱۰ لیتر است یعنی با دور انداختن یک برگ کاغذ به واقع ۱۰ لیتر آب اسراف شده است.

لینک اصل خبر در سایت شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    منبع خبر

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی یک شرکت می باشد

      نظرات