بمناسبت دهه مبارک فجر، نشست خبری مدیران عامل شرکت های صنعت آب و...

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای زنجان، بمناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و برای وفاق و انسجام بیشتر مدیران صنعت آب وبرق استان زنجان برای نخستین بار نشست خبری مدیران عامل حوزه انرژی استان، برگزارشد.

مهندس یوسف رضاپور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان، با ارایه گزارش مبسوطی در خصوص عملکرد چهل ساله صنعت آب استان در این نشست خبری به سوالات اصحاب رسانه در خصوص آب تحویلی به صنعت،بازنگری در اهداف سدها و دیگر موارد مربوطه پاسخ داد.

وی در ابتدای سخنان خود به وضعیت بارندگی استان پرداخت و اظهار کرد: استان زنجان سال گذشته و امسال جزو استان‌هایی است که بارش متعارفی داشته به طوری که تا روز گذشته ۲۰۴ میلی‌متر بارش در استان ثبت شده است .

رضاپور ادامه داد: این میزان بارش نشان از افزایش ۱۵۶ درصدی نسبت به سال گذشته و ۵۸ درصدی نسبت به بلند‌مدت است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان با تشریح عملکرد چهل ساله این شرکت در توسعه و پیشرفت صنعت آب استان اظهار کرد: آغاز فعالیت شرکت آب منطقه ای زنجان در دهه دوم انقلاب بود ودر این دهه مطالعات و اجرای طرح ساختمان سد تالوار و گلابر در سال ۱۳۷۴ برای تامین آب کشاورزی و صنعت شهرستان‌های ایجرود و خدابنده و آغاز مطالعات و اجرای طرح ساختمان سد تهم برای تامین آب شرب شهرستان زنجان در سال ۱۳۷۳ اقدامات شاخص این شرکت است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان تصریح کرد: در دهه سوم انقلاب اسلامی تعداد هشت سد مخزنی کوچک و بزرگ با حجم ۲۱۰.۴ میلیون مترمکعب برای مصارف شرب، صنعت و کشاورزی ایجاد شده است و در صورت احداث شبکه آبیاری و زهکشی امکان آبیاری یک هزار و ۳۷۲ هکتار از اراضی استان را دارا می باشد .

وی با اشاره به اینکه آغاز عملیات مطالعه و اجرای طرح ساختمان سد کینه‌ورس در سال ۱۳۷۹ برای تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی بود،اظهارکرد:  تعداد ۱۳ سد تغذیه مصنوعی به حجم ۴۶.۴ میلیون مترمکعب برای تقویت سفره‌های آبخوان شهرستان‌های زنجان، سلطانیه به بهره‌برداری رسیده است.

رضاپور یادآور شد: تعداد ۱۸ ایستگاه پمپاژ با حجم ۵۱.۰۸ میلیون مترمکعب برای تامین آب ۶ هزار و ۴۵۲ هکتار از اراضی سطح استان و اشتغالزایی ۴ هزار و ۴۲۹ نفر به بهره‌برداری رسیده است. همچنین تعداد ۴۴ بند انحرافی و سه سر دهنه و کانال به منظور تامین آب ۱۱ هزار و ۴۴۰ هکتار و اشتغالزایی ۸ هزار و ۶۵۸ نفر در سطح  استان نیز به بهره‌برداری رسیده است .

این مقام مسئول اظهار کرد: تعداد ۱۴۳۹ دستگاه کنتور هوشمند آب و برق و تعداد ۶۲۱ دستگاه کنتور حجمی هوشمند بر روی چاههای کشاورزی و صنعت استان نصب شده است و ۲۴۰۰ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی مدرن در شهرستان ایجرود به منظور اشتغازایی ۱۸۰۰ نفر در پایاب سد گلابر به بهره‌برداری رسیده است .

رضاپور خاطرنشان کرد: آغاز عملیات اجرای ساختمان سد بلوبین برای تامین آب شرب شهرستان ایجرود و روستاهای تابعه به میزان ۳.۵ میلیون مترمکعب آغاز عملیات اجرای ساختمان بند تنظیمی پاوه رود و برای تامین آب کشاورزی ۱۲ هزار و ۴۴۰ هکتار از اراضی حقابه برای شهرستان طارم به میزان ۱۱۴.۹ میلیون مترمکعب بوده از دیگر اقدامات شرکت آب منطقه ای زنجان می باشد.

رضاپور در ادامه به انسداد چاه های غیر مجاز اشاره کرد و گفت :تا پایان سال ۹۶  تعداد ۲۹۹۷حلقه چاه مسدود شده که این آمار  در سال ۹۷ به تعداد ۳۵۲ حلقه چاه رسیده است. در این رابطه  ۵۱دستگاه حفارغیر مجاز نیز متوقف شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای زنجان به انسداد۵۰۰حلقه چاه غیر مجاز در هدف گذاری سال آینده اشاره کرد و گفت: با برداشت های بی رویه بیش از ۵ دشت ممنوعه در سطح استان زنجان به وجود آمده است.

رضاپور در پایان سخنان خود از کلیه خبرگزاریها و اصحاب رسانه درخواست نمود تا با تمام توان ، مصرف بهینه آب وبرق را بین مردم فرهنگ سازی نموده وشرکتهای صنعت آب و برق را در این امر مهم همیار و همراه باشند.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای زنجان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای زنجان

    شركت آب منطقه‌ای زنجان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات