ساخت ۱۱۶ کیلومتر تونل انتقال آب توسط شرکت آب منطقه ای تهران

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: پس از انقلاب اسلامی ۱۱۶ کیلومتر تونل انتقال آب از جمله طولانی ترین تونل انتقال آب خاورمیانه توسط متخصصان این شرکت ساخته شده است و این درحالی است که پیش از انقلاب تنها ۱۹ کیلومتر تونل انتقال آب در محدوده عملکرد شرکت وجود داشت.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "سید حسن رضوی" با اعلام این مطلب اظهار داشت: تونل یکی از شیوه های اصولی و مدرن و با بهترین پدافند غیر عامل و دوران بهره برداری در زمینه انتقال آب است که متخصصان شرکت علی رغم پیچیدگی های فراوان در طول چهل سال گذشته موفق به طراحی و اجرای آن در نفاط مختلف کشور شده اند و شرکت آب منطقه ای تهران در این خصوص بالاترین و بهترین عملکرد را در میان سایر شرکت های آب منطقه ای کشور را داشته است.

وی با بیان اینکه پیش از انقلاب تنها یک تونل به طول ۱۹ کیلومتر در محدوده عملکرد شرکت آب منطقه ای تهران وجود داشت، افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی به همت متخصصان ایرانی ۱۱ رشته تونل انتقال آب به طول ۱۱۶ کیلومتر توسط شرکت آب منطقه ای تهران مطالعه، طراحی و اجرا شده است که از مهمترین آن ها می توان به تونل انتقال آب از سرشاخه های دز به قم به عنوان طولانی ترین طونل انتقال آب خاورمیانه و همچنین تونل انتقال آب از سد امیرکبیر به تهران اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به اینکه تونل انتقال آب از سرشاخه های دز به قم به طول ۵۱ کیلومتر توسط این شرکت اجرا شده است، تصریح کرد: این تونل که طولانی ترین تونل انتقال آب خاورمیانه محسوب می شود ۱۸۱ میلیون متر مکعب در سال از نیاز آبی ۱۰ شهر و ۱۰۰ روستای نواحی خشک مرکزی کشور را تامین می کند.

وی ادامه داد: قطر این تونل ۳.۸ متر و ظرفیت آبگیری آن ۲۳ مترمکعب در ثانیه است که برای حفاری آن از سیستم مکانیزه و با دستگاه‌های تی.بی.ام استفاده شده است .

رضوی از تونل انتقال آب از سد کرج به تهران به عنوان یکی از اقدامات مهم شرکت آب منطقه ای تهران برای تامین آب این کلان شهر یاد کرد و گفت: این تونل به تونل ۲۹ کیلومتر به طور مستقیم آب را از سد امیرکبیر به بالاترین رقوم تهران منتقل می سازد تا دیگر نیاز به پمپاژ آن نباشد و این پروژه نیز یکی از طرح های منحصر به فرد است که به دست متخصصان توانمند کشور محقق شده است.

وی در پایان گفت: شرکت آب منطقه ای تهران در مجموع ۱۱۶ کیلومتر تونل را پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تهران و استان های همجوار جهت تامین آب مورد نیاز شهرها اجرا کرده است.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای تهران

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای تهران

    شركت آب منطقه‌ای تهران یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات