مدیر کل مدیریت بحران خوزستان تاکید کرد: لایروبی رودخانه های استان وظیفه اصلی سازمان آب و برق است

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان تاکید کرد: لایروبی رودخانه های استان وظیفه اصلی سازمان آب و برق است


مدیر کل مدیریت بحران خوزستان گفت: ضرورت دارد همانند اتفاق ۲۵ بهمن ۹۵ که به فرمایش و توصیه مقام معظم رهبری حرکت جهادی برای مقابله با ریزگردها در استان انجام شد، در بحث لایروبی رودخانه ها نیز حرکت جهادی صورت گیرد چراکه رودخانه های استان در نیم قرن گذشته جز به صورت نقطه ای لایروبی نشده اند.

کیامرث حاجی زاده روز یکشنبه در  دوازدهمین جلسه شورای آب و برق استان خوزستان ضمن تسلیت شهادت تعدادی از نیروهای سپاه در حادثه تروریستی در سیستان و بلوچستان اظهار کرد:هشدارهای به موقعی که هواشناسی  استان و معاونت سازمان آب و برق خوزستان  داشتند باعث شد در اواسط آبان ماه کارگروه مقابله با سیلاب را تشکیل دهیم و امادگی تمام قد را در استان ایجاد کنیم.

وی با بیان این که خوزستان مشخصات یک کشور را داراست توضیح داد: خوزستان شرایط اقلیمی خاصی دارد به طوری که شاهد هستیم در یک ساعت پنج مدل آب هوایی براستان حاکم  است.

مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان با اشاره به این که ۳۳ درصد آب های جاری  و سدهای بزرگ کشور در خوزستان واقع شده است گفت:  برخی افراد خدمات سد سازی را به  ویژه در حوزه کارون بزرگ زیر سوال می برند، اما اگر این سدها نبودند با مشکلات بیشتری رو به رو بودیم.

وی  تصریح کرد: در برخی پروژه های بزرگ مانند سد گتوند  امکان دارد پیوست های زیست محیطی به درستی اجرایی نشده باشد ولی همین سد موجب شد  سیل سال ۹۶ در لالی کنترل شود.

حاجی زاده با تاکید بر محاسن وجود سدها اظها داشت: براساس گزارش سازمان آب و برق خوزستان در کرخه یک دوره بازگشت  صد ساله در پیک ورودی داشته ایم که کنترل آن کار راحتی نبود.

وی گفت: سد بختیاری اگر کنار گذاشته نمیشد امروز  با این همه مشکل مواجه نبودیم.

مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان با اشاره به  ابربحران خشکسالی در خوزستان گفت: ابر بحران خشکسالی که در تابستان آن را پشت سر گذاشتیم در چهل سال اخیر بی سابقه بود و با مدیریت واحد و ستاد خشکسالی  با نظارت استاندار توانستیم  مقام اول بهینه  سازی مصرف برق را در کشور داشته باشیم که به نوبه خود کار بزرگی به شمار می رفت.

وی با اشاره به وضعیت زیرساختهای خوزستان ادامه داد:  بسیاری از زیرساختهای استان قبل از انقلاب ساخته شدند، بسیاری دیگر از زیرساختها نیز در زمان جنگ تحمیلی از بین رفته اند یا فرسوده شده اند با این حال در در حوزه زیرساختی مسکنی عمل شده است که همین امر موجب شده یک بحران کوچک همه را درگیر خودش کند.

حاجی زاده  گفت:   پس از تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور، قانون مدیریت بحران به طور مدام تغییر پیدا می کرد تا این که چندی پیش این قانون نهایی و تصویب شد، در این قانون ۱۴ کارگروه تخصصی در نظر گرفته شده است که وظایف شورای عالی مدیریت بحران کشور در قانون سازمان مدیریت بحران کشور به این ۱۴ کارگروه واگذار شده است.

وی با بیان این که یکی از کارگروه های مهم مدیریت بحران کشور، کارگروه مقابله با سیلاب است و ریاست آن را وزیر نیرو برعهده دارد توضیح داد: با وجود این که دولت و وزارت کشور نقش حمایتی خود را دارند اما کارگروه باید در این مواقع نیازهایش را مشخص و جمع بندی کند و در شورای مدیریت بحران ارایه دهد که در آنجا تصویب شود.

مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان با اشاره به وضعیت سیل بندهای استان گفت: پیش از هر چیری باید اول دلیل و علت اتفاقاتی که برای سیل بندها ایجاد شد را بررسی کنیم، رودخانه های ما از مسیر و بستر خودشان منحرف شده اند و می توان گفت مشکل اصلی سیل بند نیست بلکه در اکثر نقاط دیواره های رودخانه ها دچار مشکل شده است.

وی گفت: ضرورت دارد مانند ۲۵ بهمن که حرکت جهادی برای مقابله با ریزگردها انجام شد باید در بحث لایروبی رودخانه ها نیز حرکت جهادی رخ دهد چراکه بیش از پنج دهه است که جز به صورت نقطه ای، کار اساسی برای لایروبی رودخانه ها انجام نشده است.

حاجی زاده با بیان این که سد دز بالای ۳۰ درصد رسوبات دارد بیان کرد: در بسیاری از نقاط به حریم رودخانه ها تجاوز شده که برخی از آنها توسط ارگان های دولتی صورت گرفته است مثلا در مقاطع شهری شهرداری ها به حریم رودخانه ها حمله برده اند.

وی با تاکید بر تصمیم گیری نسبت به ۲ مساله مهم در کشور گفت: یکی از آنها لایروبی رودخانه ها است که باید فکری برای آنها بشود، و موضوع دیگر سد بختیاری است که در سفر دکتر واعظی نیز مطرح شد و به عنوان یکی از مطالبات استان خوزستان و لرستان قرار گرفت.

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان بیان کرد: ما ملت منسجم و واحد هستیم و همانطور که درشادی در کنار هم هستیم در غم ومشکلات نیز کنار هم هستیم و در بهمن ۹۵ همه کشور پای کار آمدند و به کمک خوزستان شتافتند لذا باید بدانیم که برای یک مشکل همه کشور باید بسیج شوند.

وی افزود: در موضوع بستر رودخانه باید متولی یک دستگاه باشد که در قانون جدید مدیریت بحران کشور این موضوع مد نظر قرار گرفته است و اصلاح شده است.

حاجی زاده تاکید کرد: انتظار می رود با توجه به اهمیت مسایل در حوزه اب و برق شورای آب و برق در سازمان اب و برق و با حضور مدیر عامل این سازمان به طور مرتب برگزار گردد.

وی با بیان این که خسارت سیل فعلا در دست بررسی و کارشناسی است بیان کرد: انهار و رودخانه ها ما در وردی به تالاب هورالعظیم مسدود شده اند و رودخانه میسان راهی به تالاب ندارد و معبر اصلی رودخانه به دلیل کشاورزی یا ابزی پروری بسته شده است.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان

    منبع خبر

    اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان

    اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات