نشست خبری رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز با اصحاب رسانه

نشست خبری رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز با اصحاب رسانه

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز، در این نشست رییس سازمان ضمن خیر مقدم به خبرنگاران ایشان را دوست و همکار خطاب کرد و افزود : شما همکار ما هستید چون اعتقاد دارم باید به کمک هم حقوق شهروندی بهره برداران را حفظ کنیم.

وی ساخت و ساز غیر مجاز را بزرگ ترین مشکلات سازمان و استان البرز نامید و با اشاره به زلزله خیز بودن شهر کرج و دیگر شهر های البرز، عدم رعایت مقررات ملی ساختمان را تضییع حقوق شهروندان عنوان کرد و از اصحاب رسانه درخواست کرد برای آرامش و ایمنی شهروندان استان یار و همراه سازمان باشند.مهندس فرهاد غلامی در ادامه با تشریح اهم وظایف سازمان اظهار داشت: امروز سازمان نظام مهندسی در البرز به وظیفه نظارتی و ذاتی خود عمل می کند و در بخش های مختلف نظارتی بر روی ساختمان های مجاز انجام می شود.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص چگونگی تضمین ایمنی شهروندان در حوادثی همچون زلزله تصریح کرد: باید توجه کنیم که در فرآیند ساخت اصولی ساختمان ما یک حلقه مفقوده یعنی مجری ذیصلاح داریم، اگر ساختمان توسط مجری ذیصلاح ساخته شود تخلفات ساختمانی در بدو امر کنترل و متوقف خواهد شد و می توان عمر مفید و ایمنی ساختمان را در برابر حوادث افزایش داد.
رییس سازمان به تفاهم نامه های در حال انعقاد سازمان و شهرداری ها، که بر اساس آن ساخت دو نقشه ای حذف شده و  بهره گیری از مجری ذیصلاح اجباری می شود اشاره کرد و افزود با اجرایی شدن این تفاهم نامه علاوه بر  نظارت ها بر مراحل احداث بناها و کنترل نقشه ها، صدور شناسنامه فنی و ملکی نیز امکان پذیر می شود که همه اطلاعات کیفیت ساختمان اعم از سازندگان، مصالح به کار رفته و نقشه های مختلف ساختمان در آن وجود دارد.


غلامی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص وضعیت سیمای شهرهای استان گفت: امروز یکی از نیازهای اصلی شهرهای استان پرداختن به سیما و منظر شهری است که در نشست های فرمانداران و شهرداران استان بر آن تاکید شده است .

وی افزود: پرداختن به سیمای شهری و ساماندهی آن تاثیرات اجتماعی فراوانی درپی دارد که یکی از آنها آرامش روانی شهروندان است. وی از آمادگی سازمان نظام مهندسی برای ارایه خدمات مشاوره بهبود سیما و منظر شهری به شهرداری ها و مذاکرات انجام شده در این  خصوص خبرداد.

مهندس علیرضارنجبر، مدیر کنترل و ترویج مقررات ملی ساختمان سازمان نظام مهندسی استان البرز  نیز دراین نشست با اشاره به عملکرد واحد کنترل و ترویج در سال ۹۶ گفت: دراین سال بیش از چهار هزار بازدید از ساختمان های در حال ساخت انجام گرفت و حدود ۳۰ هزار گزارش توسط مهندسان به شهرداری ها ارسال شد.وی افزود: در نیمه نخست امسال با توجه به محدودیت ناشی از بخشنامه وزارت راه وشهرسازی که وظیفه کنترل را به شهرداری ها واگذار کرد، فقط ۷۰۰ مورد بازدید از بناهای در دست ساخت البرز انجام شد که البته با تفاهم نامه های به امضاء رسیده با شهرداری ها درصدد اصلاح این محدودیت هستیم.

در ادامه تصاویری از عمده ترین تخلفات رصد شده توسط واحد کنترل و ترویج به همراه توضیحات مربوط برای خبرنگاران پخش شد.


مهندس علیرضا صنوبر نایب رییس اول سازمان  نیز در این نشست  با تاکید بر اینکه سازمان نظام مهندسی هموراه بابت پیگیری حقوق بهره برداران و  سخت گیری هایش در این مسیر هزینه پرداخت کرده است، گفت: بحث ساخت و ساز یک نیاز جمعی است که کل جامعه با آن سروکار دارد.وی ادامه داد: برخورداری از سرپناه و سازه مقاوم و متسحکم باید به مطالبه عمومی تبدیل شود.

این عضو هیات مدیره سازمان گفت: البته سازمان علی رغم همه هجمه هایی که از سوی سازندگان متوجه اش می شود بر اساس وظیفه قانونی و شرعی خود، همچنان نسبت به حفظ و صیانت از حقوق بهره برداران نهایی ساختمان پافشاری می کند.
مهندس علیرضا ورشوی رییس شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز نیز در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در خصوص اقدامات انضباطی سازمان در این نشست گفت:  هر هفته به طور میانگین ۴۰ پرونده و سالانه ۲۰۰۰ پرونده انتظامی مهندسان به لحاظ ادعای عدم رعایت نکات فنی در این شورا بررسی می شود.

وی افزود: شاکیان، این پرونده ها عمدتا شهرداری ها و اداره کل راه و شهرسازی و بازرسی کل کشور، سازنده ها یا مردم هستند که به شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی ارجاع داده می شود.وی خاطر نشان کرد: بر اساس آمار، حدود ۷۰ درصد پرونده ها به رد شکایت ، برائت یا تذکر ختم می شود و  تنها ۳۰ درصد از پرونده ها منجر به محکومیت شده که این نشان دهنده آن است که نظارت مهندسان در وضعیت قابل قبولی است .

ورشوی با تصریح این نکته که در رسیدگی به پرونده ها هیچ گونه چشم پوشی و اغماضی وجود ندارد و به هیچ وجه جانبداری انجام نمی شود. تاکید کرد: تمامی احکام صادره از سوی شورای انتظامی نظام مهندسی کشور نیز مورد بررسی و کنترل قرار می گیرد که مطابق آمار موجود بیش از ۹۰ درصد احکام صادر شده مورد تایید قرار می گیرد.

وی ادامه داد: عمده آنچه که باعث وجود تخلفات ساختمانی و ۲ نقشه ای در استان شده ، مشکلات ناشی از طرح تفصیلی و درآمد ناپایدار شهرداری هاست که باید در جای دیگر به آن رسیدگی کرد.در ادامه مهندس صمد طلوعی مدیر روابط عمومی سازمان ضمن پخش تصاویری از آسیب های وارد شده به ساختمان ها در اثر زلزله کرمانشاه و ایرادات فنی موجود در اجرای این ساختمانها، به تشریح الزامات فنی و  لزوم اجرای ساختمان ها توسط مجریان ذیصلاح  پرداخت .

لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز

    منبع خبر

    سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز

    سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز

    سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز یک انجمن در شهر کرج می باشد

    نظرات