نماینده مردم قم در مجلس: رعایت مقررات ملی ساختمان برای حفظ سرمایه های ملی ضروری است

نماینده مردم قم در مجلس: رعایت مقررات ملی ساختمان برای حفظ سرمایه های ملی ضروری است


حجت الاسلام و المسلمین مجتبی ذوالنوری در دیدار اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم اظهار داشت: فعالیت های سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم از وضعیت خوبی برخوردار است و تعرفه خدمات فنی و مهندسی نیز در قم مناسب به نظر می رسد.
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، وی با اشاره به  آسیب های ساخت و ساز در قم گفت: شهرهایی همانند قم  هر چقدر مهاجر پذیر باشند، ساخت و ساز نیز در آن نامتناسب  خواهد بود و در نهایت شهر در اثر همین ساخت و سازها  بدقواره می شود.
نماینده قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گاهی دیده می شود که موادی از قوانین و مقررات در زمینه ساخت و ساز رعایت نمی شود و برخی ساخت و سازهای غیرقانونی و همراه با تخلف موجب بروز حوادثی می شوند که خسارات ناشی از آن جبران ناپذیر است.
حجت الاسلام ذوالنوری بیان داشت: نباید اینگونه تصور شود که قوانین و مقررات ملی ساختمان فقط برای زمان زلزله است بلکه رعایت این موارد در راستای ایمنی و استحکام بنا به منظور ایجاد فضایی آرام و مطمئن برای بهره بردار مهم و ضروری است.
نماینده قم در مجلس شورای اسلامی افزود: کار سازمان نظام مهندسی ساختمان سخت است و در این زمینه برای دور زدن قوانین فشارهایی وجود داشته و مقاومت هایی صورت می گیرد و برخی از افرادی که در زمینه ساخت و ساز فعالیت دارند ممکن است تخصص لازم در این زمینه را نداشته باشند.
وی با بیان اینکه در زمینه نظارت نیز  مشکلاتی وجود دارد و آنچه که باید و شاید اجرا نمی شود افزود: برخی از کارفرمایان و مجریان ممکن است در طول پروژه هماهنگی لازم را با مهندسان ناظر نداشته باشند و مهندسان ناظر نیز ممکن است در زمینه نظارت به وظایف خود به درستی عمل نکنند.
نماینده قم در خانه ملت افزود: وجود مصالح غیر استاندارد و همچنین اجرای نامناسب در مراحل مختلف ساخت و ساز به خصوص در مرحله اسکلت بندی موجب شده تا برخی ساختمان ها استحکام خوبی نداشته باشند.
وی عنوان کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان باید در زمینه ارائه خدمات فنی و مهندسی به مالکان وظایف خود را به درستی انجام دهد و مردم نیز باید این خدمات مهندسان را لمس کنند و انجام درست وظایف در راستای حفظ منافع و سرمایه های ملی بسیار حائز اهمیت است .
حجت الاسلام ذالنوری  بیان کرد: شناسنامه فنی و ملکی ساختمان کمک خوبی به خریداران می کند تا از وضعیت ساختمانی که می خواهند خریداری کنند مطلع باشند و همین شناسنامه می تواند ملاکی برای قیمت گذاری ها باشد.
در ابتدای این دیدار مهندس امین مقومی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم گزارشی از فعالیت ها و برنامه های آتی این سازمان ارائه کرد.

لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  منبع خبر

  سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  سازمان نظام مهندسی ساختمان شورای مرکزی

   نظرات