فاز نخست مجموعه فرهنگی ورزشی خانه مهندس سازمان تکمیل شد

فاز نخست مجموعه فرهنگی ورزشی خانه مهندس سازمان تکمیل شد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم از تکمیل فاز نخست مجموعه فرهنگی ورزشی این سازمان در آستانه روز مهندس خبر داد.

مهندس امین مقومی با اشاره به تکمیل فاز نخست مجموعه فرهنگی ورزشی «خانه مهندس» سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم اظهار داشت: ساخت این مجموعه ورزشی در بخش‌های مختلف از جمله سازه، سقف و سکو بیش از ۱۲ ماه زمان برده و که این مجموعه گنجایش بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ نفر تماشاگر را دارد که در نوع خود در استان قم بی نظیر است.

وی گفت: سازه این مجموعه ورزشی، در کارخانه ساخته شده و کلیه مراحل ساخت تحت نظارت و کنترل بوده که نصب سازه پس از انتقال از کارخانه به محل احداث، به واسطه دهانه‌های بزرگ و ارتفاع زیاد با محاسبات دقیقی صورت گرفته است.

مقومی گفت: پوشش دهی فضایی به مساحت حدود ۴ هزار و ۱۱۶ مترمربع و ۶۳ هزار و ۵۰۰ مترمکعب فضا با مصرف ۲۰۰ تن فولاد که حدود ۴۲ کیلوگرم برمتر مربع می‌باشد، ایجاد ۶ دهانه بدون ستون از ۴۶ متر به ۶۰ متر، استفاده از سازه فلزی CFT در سکوها، استفاده از سازه فلزی قاب خمشی با سقف عرشه فولادی و اتصالات دیافراگمی، مصرف فولاد ۷۵ کیلوگرم بر متر مربع در سازه سکوها از جمله ویژگی‌های این پروژه است.

وی افزود: در این مجموعه بزرگ ورزشی بخش‌های مختلفی از جمله، رختکن و سرویس بهداشتی و دوش برای دو تیم و به صورت مجزا و همچنین برای تیم داوری، جایگاه ویژه تماشاگران، اتاق کمک‌های اولیه، آسانسور معمولی و یک آسانسور ویژه معلولین، اتاق تصویربرداری و دوربین، کافی شاپ، بوفه، سالن بدن سازی، نمازخانه، یک واحد سرایداری، اتاق مدیریت سالن و مجموعه، بلیط فروشی در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم با اشاره به اجرای مراحل فاز دوم این پروژه در آینده‌ای نزدیک عنوان کرد: سیستم تاسیسات برای فضای مجموعه ورزشی چیلر و هواساز و برای فضای اداری، چیلر و فن کولر در نظر گرفته شده که در آینده ای نزدیک اجرایی می‌شود.

وی عنوان کرد: در هشتمین کنفرانس ملی سازه و فولاد که بهمن ماه سال ۹۶ از سوی انجمن سازه‌های فولادی ایران برگزار شده؛ سازه مجموعه فرهنگی ورزشی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم جزو ده طرح برتر کشور شناخته شد.

مقومی گفت: مجموعه فرهنگی ورزشی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم دارای زمینی به مساحت ۳۲ هزار و ۸۱۷ متر مربع واقع در منطقه پردیسان قم می‌باشد که این مجموعه با رویکرد ورزش‌های حرفه ای، همگانی و خانواده محور طراحی شده است.

وی ادامه داد: در طرح این مجموعه، فضاهایی از قبیل سالن چند منظوره ورزشی با زیر بنای ۴ هزار و ۱۱۶ متر مربع، سالن ورزش‌های رزمی با زیر بنای ۸۸۴ متر مربع و سالن فرهنگی ورزشی کودکان با زیر بنای هزار و ۸۰۰ مترمربع لحاظ شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم عنوان کرد: در مجموعه ورزشی خانه مهندس علاوه بر فضاهای مستقل؛ دارای فضاهای روباز ورزشی از قبیل زمین تنیس خاکی به مساحت ۸۰۸ متر مربع، زمین چمن مصنوعی به مساحت هزار و ۲۵۰ متر مربع، پیست اسکیت به مساحت ۶۳۶ مترمربع و مجموعه مینی گلف به مساحت ۹۷۰ متر مربع پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه به جهت رفاه حال استفاده کنندگان در این مجموعه یک واحد رستوران به مساحت ۲۰۰ متر مربع و یک واحد کافی شاپ به مساحت ۱۰۰ متر مربع دیده شده است، افزود: از دیگر ویژگی‌های این مجموعه می‌توان به پیست پیاده روی به مساحت هزار و ۵۲۶ متر مربع و پیست دوچرخه سواری به مساحت ۳ هزار و ۳۶۵ متر مربع و فضای سبز مجموعه به مساحت ۶ هزار و ۸۲۰ مترمربع اشاره کرد.

مقومی عنوان کرد: قرار است مراسم بزرگداشت روز مهندس امسال در این مجموعه فرهنگی ورزشی برای نخستین بار برگزار شود.

لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم

  منبع خبر

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم یک انجمن در شهر قم می باشد

   نظرات