ماشین آلات ترمیم سیل بندها تا ۱۵ اسفند در حالت آماده باش هستند/ توجه به هشدارهای داده شده در خصوص سد کرخه

ماشین آلات ترمیم سیل بندها تا ۱۵ اسفند در حالت آماده باش هستند/ توجه به هشدارهای داده شده در خصوص سد کرخه

مدیر کل مدیریت بحران استان گفت: ماشین آلاتی که از سراسر استان به منظور ترمیم سیل بندها اعزام شده اند تا ۱۵ اسفند همچنان در حالت آماده باش هستند و بعد از آن هم دستگاهای متولی در حوزه استحکام بخشی سیل بندها و لایروبی رودخانه ها باید وارد عمل شوند.

کیامرث حاجی زاده  روز شنبه در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان خوزستان با اشاره به این که سال آبی خوبی را در سال جاری شاهد بودیم بیان کرد: سال ۹۷  یکی از ابر بحران های استان پدیده خشکسالی بود که با تشکیل ستاد خشکسالی استان و هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی  توانستیم  از آن عبور کنیم .

وی ادامه داد:  با وجود منع کشت در برخی نقاط استان اما تلاش شد با مدیریت منابع آبی استان  این ابر بحران را با موفقیت پشت سر بگذارینم

وی با اشاره به سیل های اخیر در استان گفت:  میزان بارندگی در سال جاری در چهل سال اخیر بی سابقه بود و به طور میانگین تقریبا ۴۰۰ میلیمتر بارش باران را در چهار ماه اخیر شاهد بودیم.

وی با اشاره به سیل سال ۹۵ در خوزستان گفت: در آن سال مسانگین بارندگی ۱۲۰ میلیمتر بود که نسبت به بارندگی امسال کمتر بود اما میزان خسارات آن بیشتر بود چراکه امسال با تشکیل کار گروه مقابله با سیلاب و  هشدارهایی که داده شد خسارات و تلفات کمتر و همچنین مدیریت شد.

وی یادآور شد:  ورودی بی سابقه ای را در سدهای استان به ویژه در دز و کرخه داشتیم که اگر مدیریت نمی‌شد از ابر بحران به فاجعه ای در استان تبدیل می‌شد

وی عامل مهم دیگر در عبور از سیلاب ها را همراهی با مردم خواند و گفت: مردم همکاری بسیار خوبیدر مدیریت بحران داشتند  و نسبت به هشدارها و اخطاریه های مدیریت بحران و سازمان هواشناسی و دستگاهای متولی توجه بسیاری از خود نشان دادند..

وی افزود: مردم در کنار مسئولان که دولت و نظام را از خودشان میدانستند قرار گرفتند و جلوتر از ما در هر جایی که سیل بندها شکسته شد حضور پیدا کردند و نسبت به ترمیم سیل بندها اقدام کردند در کنار انها نیز مسئولان هم  پای کار بودند و وضعیت را مدیریت کردند.

وی با اشاره به وضعیت سدها  بیان کرد:  توجه جدی به سد کرخه بسیار ضرورت دارد هشدارهای لازم دادم شد اما ضرورت دارد که همه پای کار باشند.

وی گفت: میزان ورودی که سد کرخه امسال با آن رو به رو بوده است یک رکورد بی سابقه ای در طول احداث این سد بوده است و می توان گفت کرخه یک دوره بازگشت صد ساله را هم در همین مدت تجربه کرده است که خوشبختانه مدیریت شد.

وی لایروبی نشدن رودخانه در سالهای اخیر،  تجاوز به بستر رودخانه ها و همچنین مسدود بودن قسمت انتهایی رودخانه نیسان  را از جمله عوامل دخیل در تشدید سیلابها عنوان کرد و گفت: در حال حاضر بخش انتهایی رودخانه نیسان بازگشایی شده است.

وی با اشاره به ورود سامانه بارشی از روز چهارشنبه به استان گفت: هشدارهای لازم داده شده است و.تمامی دستگاه ها و.ماشین آلات سنگین نیز آماده باش هستند.

وی تاکید کرد: باتوجه به پر بودن سد کرخه و بارش در منطقه ایلام باید تمهیدات لازم اندیشیده شود و همه مدیران دستگاهای اجرایی، اعضای ستاد مدیریت بحران و فرمانداران هم در محل خدمت حضور داشته باشند.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان

    منبع خبر

    اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان

    اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات