حمله پلنگ به دامهای عشایر سیستان و بلوچستان

حمله پلنگ به دامهای عشایر سیستان و بلوچستان

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان و به نقل از وحید پورمردان مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان؛ یک قلاده پلنگ در منطقه سرایدان ابتر ایرانشهردرحاشیه رودخانه دامن به دامهای یکی از دامداران و عشایر منطقه حمله نمود وتعداد ۸ راس بز را تلف کرد.

پورمردان گفت: یک قلاده پلنگ در منطقه سرایدان ابتر درحاشیه رودخانه دامن شهرستان ایرانشهر به دامهای یکی از دامداران و عشایر منطقه حمله نموده وتعداد ۸ راس بز را تلف نمود. کارشناسان محیط زیست شهرستان ایرانشهر پس از وصول گزارش به منطقه اعزام و زیستگاه، محل خسارت، تعداد دام های تلف شده  ومیزان خسارات وارده را بررسی نمودند .

وی اظهار داشت: با توجه به پراکنش پلنگ در قسمت هایی از منطقه بلوچستان و حضور دامدارها در زیستگاه های پلنگ، عدم مراقبت اصولی چوپان ها از گله موجب بروز حمله پلنگ به دام ها می گردد .

پورمردان اضافه کرد: سیستم غذایی پلنگ متنوع بوده از علف خواران کوچک چثه مانند خرگوش تا علف خواران بزرگ چثه قوچ و میش وحشی  تغذیه نموده سرما،  تخریب زیستگاها، کمبود آب و غذا و کاهش طمعه،  باعث شده که این حیوان از زیستگاه خود خارج شده و به محل سکونت انسانها نزدیک شود که این امر متاسفانه باعث تعارض بین انسانها و پلنگ شده است .

وی تاکید کرد: استان سیستان و بلوچستان یکی از زیستگاه های پلنگ ایرانی در کشور است که در آن مانند سایر زیستگاه ها برای حفظ بقاء خود با تهدیدات زیادی روبرواست.

او در ادامه بیان کرد: در حال حاضر مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست  از امن ترین زیستگاه های پلنگ ایرانی در مقایسه با مناطق آزاد به شمار می روند. این در حالی است که گونه پلنگ در برخی از زیستگاه های آزاد استان نیز حضور داشته و موجب تعارض گونه با دامداران  در این  مناطق می باشد .

وی ضمن ابراز تاسف از دامداران درخواست نمود از ورود به مناطق تحت مدیریت سازمان  محیط زیست و زیستگاه های حساس مناطق استان خودداری و موارد لازم در حفاظت از گله های دام را انجام دهند .

ارتفاعات حاشیه رود خانه دامن  شهرستان ایرانشهر یکی از زیستگاههای گونه نادر وکمیاب پلنگ ایرانی است.

لازم به ذکر است: گونه پلنگ Panthera pardus بزرگ جثه ترین گربه سان موجود از راسته گوشتخواران و خانواده گربه سانان است و در لیست سرخ IUCN به عنوان گونه در معرض تهدید شناخته شده است. همچنین گونه نادر پلنگ ایرانی یکی از نه زیرگونه پلنگ دنیا است که از نظر جثه بزرگترین آنها به شمار می رود. دست و پاهای کوتاه و بدن قوی داشته و شانه پشت و پهلوها از خال های گل مانندی پوشیده شده  و لکه های سیاه بر روی سر،گلو، سینه و شکم دارد. گونه پلنگ ایرانی در لیست سرخ IUCN در معرض انقراض و ضمیمه ۱ کنوانسیون CITES است.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان سيستان و بلوچستان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان سيستان و بلوچستان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان سيستان و بلوچستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات