نشست هم اندیشی برای تدوین آیین نامه بناهای خشتی در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد

نشست هم اندیشی برای تدوین آیین نامه بناهای خشتی در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد

سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزدو با هدف پیگیری تهیه آیین نامه خشت و ساختمان های خشتی، نشست هم اندیشی با حضور مسئولان و نمایندگانی از اداره کل راه و شهرسازی، شورای اسلامی شهر یزد، دانشگاه یزد،اداره کل استاندارد، میراث فرهنگی و دیگر دستگاه‌های مرتبط برگزار شد
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد، حاضرین در این نشست با تاکید بر اهمیت تدوین این آیین نامه برای کشور، ضرورت اخذ مجوزهای مربوطه را از مبادی مربوطه ضروری دانستند.
اعضای جلسه همچنین توافق کردند با توجه به اهمیتی که سازمان های بین المللی برای یزد به عنوان شهر میراث جهانی قائل هستند لازم است تمامی دستگاه‌های حوزه ساخت و ساز و مراکز دانشگاهی به ویژه دانشگاه یزد و نیز سازمان نظام مهندسی ساختمان و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مستقیماً وارد این عرصه شوند و بر اساس مذاکرات انجام شده با هدف تعریف علمی و فنی موضوع ساختمان های خشتی و قابل دفاع بودن این تعریف، مشابه آنچه در مورد تدوین آیین نامه ۲۸۰۰ صورت‌گرفته، ابتدا استانداردهای پژوهش محور برای آن تعریف گردد .
استفاده از تجارب جهانی به ویژه از کشورهایی چون فرانسه، ایتالیا و هندوستان در زمینه خشت و ساختمان های خشتی و شیوه های مقاوم سازی آنها در برابر زلزله و رطوبت، از دیگر محورهای مورد اشاره در این هم اندیشی بود.
دکتر سالاری رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد در این نشست خاطرنشان کرد: در هر صورت رعایت مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی ساختمان در مورد مورد کلیه ساخت و سازها الزامی است. وی همچنین خواستار تهیه و تدوین یک دستورالعمل تشکیلاتی برای این هیئت شد تا برای هر یک از اعضای جلسه نقش مشخصی با استناد به قوانین حوزه های مربوطه تعیین و با پیگیری استانداری و کسب مجوزهای رسمی کشوری اقدامات دنبال شود.
در همین زمینه مهندس دانشگر معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی، با اشاره به استقرار دبیرخانه مبحث پنجم در یزد ، آمادگی پیگیری موضوع از طریق این دبیرخانه و نیز مرکز تحقیقات مسکن راه و شهرسازی را اعلام کرد .
دکتر عباسی رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر یزد نیز از فعالیت‌های ستاد راهبردی شهر جهانی یزد به عنوان یک ساز و کار قانونی در این زمینه نام برد که می تواند با نظر مستقیم استاندار وظایف هر یک از اعضای تشکیلات را ابلاغ نماید.
در پایان مقرر شد نقشه راه برای ادامه موضوع توسط مهندس ماجدی مدیر کل استاندارد استان یزد تهیه و اوایل سال آینده ارائه شود

لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد

  منبع خبر

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد یک انجمن در شهر یزد می باشد

   نظرات