سهم بیمه در هزینه ساخت تعدیل شد؟

وزیر مسکن می‌گوید سهم سازنده‌ها در پرداخت بیمه کارگران تعدیل شده، اما آیین‌نامه‌ای که دیروز تامین اجتماعی ابلاغ کرده، آن را نقض می‌کند.دنیای اقتصاد- متن کامل آیین‌نامه قانون بیمه کارگران ساختمانی دیروز در خروجی سایت اینترنتی سازمان تامین اجتماعی قرار گرفت و منتشر شد، اما بر خلاف آنچه طی دو هفته اخیر مسوولان بخش مسکن درباره تعدیل نرخ حق‌بیمه کارگران در هزینه ساخت، سخن گفته بودند، تعرفه حق‌بیمه هیچ تغییری نکرده است و کماکان سازنده‌ها و انبوه‌سازان باید در زمان صدور پروانه ساخت، متر مربعی ۱۲ هزار تومان برای بیمه‌کارگران ساختمانی پرداخت کنند.
به گزارش دنیای‌اقتصاد، دو ماه پیش با انتشار جزئیات قانون بیمه کارگران ساختمانی و آغاز اجرای آن، به شهرداری‌ها اعلام شد هزینه بیمه کارگران ساختمانی که تا آن زمان متر مربعی ۳۰۰ تومان محاسبه می‌شد، تغییر کرده و باید متر مربعی ۱۲ هزار تومان محاسبه و اخذ شود.
اجرای این قانون به فاصله چند روز در برخی شهرها باعث انتقاد و اعتراض سازنده‌ها شد تا اینکه چند روز بعد از آن شهرداران کلانشهرها در نامه‌ای به دولت خواستار تعدیل این نرخ شدند و اعلام کردند افزایش ۴۰ برابری هزینه بیمه ساخت باعث کاهش متقاضیان صدور پروانه ساخت شده است.
گلایه از این قانون باعث شد ماه گذشته کمیته‌ای در مجلس تشکیل شود و کمیسیون‌های عمران و اجتماعی مامور شدند تا با دعوت وزرای مسکن و رفاه به کمیسیون، راه‌های تعدیل نرخ حق بیمه را، بررسی کنند.
دو هفته پیش وزیر مسکن و برخی نمایندگان مجلس و همچنین رییس کانون انبوه‌سازان از تعدیل نرخ حق بیمه خبر دادند و اعلام کردند که کمیته مذکور به این جمع‌بندی رسیده که سهم حق بیمه کارگران ساختمانی را به جای متری ۱۲ هزار تومان، به متری ۳ هزار تومان تغییر دهد تا مانع افزایش نجومی هزینه ساخت شود.
این در حالی است که روز گذشته متن آیین‌نامه ابلاغی بیمه کارگران ساختمانی، مجددا بر دریافت متری ۱۲ هزار تومان از سازنده تاکید دارد و عملا این نرخ هیچ تغییری نکرده است.
این متن نشان می‌دهد سهم سازنده به عنوان کارفرما از تامین حق بیمه کارگران ساختمانی، به ازای هر مترمربع، معادل ۴ درصد حداقل دستمزد ماهانه کارگر است.

اشتباه شده
در این زمینه ایرج رهبر، رییس هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان کشور که به عنوان نماینده انبوه سازان پیگیر این مساله بود، به دنیای اقتصاد گفت: جدولی که از سوی سازمان تامین اجتماعی طراحی شده است اشتباه است؛ چرا که براساس توافق‌های صورت گرفته مقرر شد که نرخ بیمه کارگران ساختمانی به یک درصد دستمزد ماهانه تغییر کند.

در مجلس پیگیر می‌شویم
همچنین محمد علی رضایی، عضو کمیته مسکن کمیسیون عمران مجلس نیز نرخی که از سوی سازمان تامین اجتماعی عنوان شده است را رد کرد و گفت: نظر نهایی مجلس رقم یک درصد دستمزد ماهانه کارگران بوده است و این مساله از سوی نمایندگان مجلس مجددا مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت‌.


    نظرات