پول‌لازم‌ها از بازار مسکن رفتند؟

 

مشاوران املاک می‌گویند در حالت عادی حدود ۱۵ درصد از متقاضیان فروش مسکن در بازار را پول‌لازم‌ها تشکیل می‌دهند که به‌خاطر نیاز مبرم به پول تصمیم قطعی دارند ملک خود را بفروشند تا آن را به پول نقد تبدیل کنند. پول‌لازم‌ها توجهی به اوضاع قیمت و رکود و رونق ندارند و فقط به فروش فکر می‌کنند. اما اخیرا تعداد این افراد در بازار مسکن کاهش پیدا کرده است.شمارش معکوس برای اجرای هدفمند شدن یارانه‌ها نبض بازار مسکن را تحت تاثیر قرار داده است؛ چراکه این روزها با توجه به شواهد در حجم معاملات ملکی می‌توان به وضوح به این مساله پی برد که بسیاری از متقاضیان در بازار مسکن دچار سردرگمی و بلاتکلیفی شده‌اند.
در همین حال یکی از بنگاهداران فعال در منطقه پونک در این‌باره به «دنیای اقتصاد» گفت: تا چند ماه قبل اکثر فروشنده‌ها در بازار مسکن قصد فروش واحد خود را داشتند؛ اما به دلیل عدم استقبال خریداران حتی راضی به فروش واحد خود به قیمتی کمتر از ارزش واقعی بودند و به خصوص آن دسته از مالکانی که فروشنده‌های پول لازم بودند و حاضر بودن تحت هر شرایطی (فروش اقساطی، زیر قیمت بازار ) واحد خود را به خریدار واگذار کنند؛ اما طی چند هفته اخیر از تعداد کل فروشنده‌هایی که در بازار حضور داشتند تنها ۱۰ درصد همچنان خود را فروشنده پول لازم معرفی می‌کنند و همچنین به مشتری وعده می‌دهند که از لحاظ قیمت به توافق خواهند رسید.
رضایی در ادامه افزود: ۹۰ درصد از مالکانی که دست از فروش کشیده‌اند علت آن را روشن شدن وضعیت اقتصاد بعد از اجرای هدفمند شدن یارانه‌ها می‌دانند؛ زیرا آنها پیش بینی می‌کنند که با اجرای این طرح قیمت در بازار مسکن با تغییراتی مواجه خواهد شد که این تغییر و تحول در بازار را در آینده به سود خود می‌دانند.
وی همچنین خاطر نشان کرد: در فصل تابستان اکثر خریداران در بازار تنها برای پرس‌وجوی قیمت به بنگاهداران مراجعه می‌کردند؛ اما در حال حاضر ۵۰ درصد از این متقاضیان که خریدار واقعی هستند تصمیم جدی برای خرید دارند؛ چراکه آنها مدعی‌اند که مدت زیادی است نرخ واحدهای مسکونی افت نداشته و ثابت باقی مانده است و از طرف دیگر آنها نگران احتمال رشد قیمت مسکن در آینده نزدیک هستند.
هم‌اکنون قیمت هر متر مربع آپارتمان نوساز در محدوده همیلا واقع در منطقه پونک بین ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تا ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از سوی مالکان پیشنهاد می‌شود.
علاوه براین در منطقه تهرانپارس یکی از فعالان بازار مسکن درباره تعداد فروشندگان پول لازم و همچنین حجم فروشندگان واقعی عنوان کرد: حدود ۹۰ درصد از فروشندگان در بازار از فروش واحدهای خود صرف نظر کرده‌اند و حتی به مشاوران املاک گوشزد می‌کنند که واحدهایشان را برای فروش به متقاضیان معرفی نکنند زیرا در حال حاضر تصمیم به فروش ندارند و یا عده ای دیگر واحد خود را از روی قصد به قیمتی اعلام می‌کنند که مشتری درخواست خرید آن را نداشته باشد.
داریوش در ادامه تصریح کرد: در این بین خریداران هم با توجه به رفتار فروشندگان از خرید منصرف شده‌اند و دست نگه داشته‌اند تا مالکان واحدهای خود را به بازار عرضه کنند و سپس آنها اقدام به خرید کنند.
در حال حاضر قیمت پیشنهادی هر متر مربع آپارتمان نوساز مسکونی در محدوده بلوار پروین در منطقه تهرانپارس از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام می‌شود.
در همین حال بنگاهدار دیگری که در خیابان بلوار کشاورز فعالیت می‌کند خبر از احتکار فروشندگان واحدهای مسکونی داد و گفت: این روزها بسیاری از مالکان واحدهای فروشی خود را به بازار عرضه نمی‌کنند تا بلکه حداقل با فروش واحد خود در ماه آینده از سود بیشتری برخوردار شود.
وی در ادامه اذعان کرد: اگرچه اکثر مالکان تصمیم دارند نرخ‌های پیشنهادی خود را با افزایش رو به رو کنند؛ اما از نظر مشاوران املاک نه تنها به سود دلخواه نمی‌رسند، بلکه ممکن است متحمل ضرر هم شوند. دلیل قضاوت این‌گونه بنگاهداران قدرت خرید متقاضیان است.
اعزازی تاکید کرد: در حال حاضر یا بهتر است گفته شود از ابتدای سال تا به الان که قیمت مسکن نسبت به مدت مشابه در چند سال گذشته مناسب تر بوده هنوز تعداد زیادی از متقاضیان، مستاجر باقی مانده‌اند و نتوانسته‌اند صاحبخانه شوند پس چطور ممکن است که قیمت‌ها افزایش یابد و عده زیادی هم از این رویداد استقبال به عمل بیاورند؟
وی همچنین قیمت هر متر مربع آپارتمان نوساز در خیابان بلوار کشاورز را بین ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان از جانب مالکان پیشنهاد می‌کند.


 

    نظرات