حراج املاک مسکونی در آمریکا

خوشحالی خریدار خانه حراج شده توسط بانک، به خاطر قیمت پایین در حراجی
۸۰۰ میلیارد دلار بدهی معوق در بانک‌های آمریکا از بابت وام مسکندنیای اقتصاد- ۸۰۰ میلیارد تومان بدهی معوق از بابت وام‌مسکن در بانک‌های آمریکا، باعث توقف در پرداخت تسهیلات خرید مسکن در این کشور شده است. بانک‌های آمریکا که براساس وظیفه، باید معادل حداقل ۸۰ درصد ارزش خرید مسکن را به متقاضیان، وام پرداخت کنند، حمایت از خریداران جدید مسکن را منوط به تسویه‌حساب قبلی‌ها و وصل مطالباتشان کرده‌اند که نتیجه این تصمیم جدید منجر به رکود تا عمق ۶۰ درصد –کاهش حجم معاملات- در برخی ایالت‌ها شده است.
بانک‌های طلبکار اخیرا با ارائه قیمت‌های پایین حراجی‌های استثنایی را برای فروش املاک بدهکار راه انداختند تا از این طریق بتوانند مطالباتشان را وصول کنند.
اکونومیست در گزارشی با عنوان «رکود‌ دوباره»، نسبت به تزلزل بانکی و شیوع مجدد رکود مسکن در آمریکا هشدار داده و نوشته است فقط چیدمان جدید در کنگره آمریکا می‌تواند اقتصاد مسکن را از رکود دردناکتر و طولانی‌تر نجات دهد.
شاخص رسمی قیمت مسکن در آمریکا موسوم به Case&Shiller از کاهش ۳ درصدی قیمت در تابستان امسال خبر می‌دهد که این رقم به معنی بی‌اثر بودن همه برنامه‌هایی است که طی دو سال اخیر توسط دولت این کشور برای رونق مسکن به اجرا درآمده است. در حال حاضر حدود یک‌چهارم خانه‌هایی که به سیستم بانکی در آمریکا بدهکار هستند، کمتر از ارزش وام، قیمت دارند که این معضل جدی بانک‌ها در وصول مطالباتشان است.
جدیدترین آمار منتشر شده از شاخص قیمت مسکن در آمریکا حاکی است بهای خانه‌‌های ایالات متحده طی تابستان امسال با رکودی دوباره مواجه شده است؛ به‌طوری که در این مدت اغلب شهرهای ایالات متحده آمریکا به‌طور میانگین ۳ درصد کاهش را در نرخ املاک تجربه کردند. این کاهش قیمت که برای بسیاری از شهرهای آمریکا رکودی بی‌سابقه محاسبه شده است، در برخی ایالت‌های این کشور منجر به کاهش ۶۰ درصدی فروش مسکن شده است.
سرنوشت نامعلوم ۸۰۰ میلیارد دلار بدهی
وخامت اوضاع بازار مسکن آمریکا از آنجا آشکار می‌شود که از یک سو در حال حاضر بیش از یک چهارم خانه‌هایی که از بابت بازپرداخت اقساط وام به بانک‌‌ها بدهکار هستند، کمتر از میزان بدهی خود ارزش دارند و از سوی دیگر میزان وام‌‌های پرداخت نشده در این حوزه به بیش از ۸۰۰ میلیارد دلار می‌رسد؛ بدهی‌‌هایی که همه به خانه‌‌هایی باز می‌گردد که حالا صاحب‌خانه ندارند و دیگر امیدی به استرداد آنها نیست. تحلیل‌گران با اشاره به اینکه تقریبا درست پس از اتمام اعتبار بانک‌‌های دولتی برای پرداخت وام، بازار مسکن این کشور متزلزل شد، می‌گویند: این روند نشان می‌دهد که بازار مسکن آمریکا تا حد زیادی به   وام و کمک‌‌های دولتی وابسته است که این تهدید بزرگی برای ثبات آن به شمار می‌رود.
از ابتدای تابستان امسال نیز دوباره قیمت املاک در این کشور روند نزولی را با سرعت تقریبا زیادی آغاز کرده است. هفته گذشته شاخص قیمت مسکن در آمریکا (Case&Shiller) که با بررسی ۲۰ شهر پرجمعیت آمریکا تعیین می‌شود، نشان داد: اگرچه در اغلب ماه‌‌های سال گذشته قیمت مسکن در آمریکا با رشد مناسبی مواجه بود؛ اما امسال به ویژه از ابتدای تابستان این روند سیر نزولی به خود گرفته است که در آگوست(مرداد) میزان کاهش به بیشترین حد خود رسید.

هفته‌نامه اکونومیست، هفته گذشته با انتشار نتایج بررسی تغییرات قیمت مسکن در ۳ ماهه تابستان امسال در آمریکا نوشت: از اولین ماه تابستان یعنی جولای امسال تا ماه بعد-آگوست- قیمت خانه در اغلب شهرها دست کم ۳ درصد کاهش دوباره داشته است. این درحالی است که در ماه پیش نیز ارزش معاملات مسکن در ایالات متحده ۲ درصد کاهش را به خود دیده بود. در این میان تنها یکی از ۲۰ شهر بررسی شده، رشد ۱ درصدی را تجربه کرده است. البته مدتی است که دولت راهکارهایی را برای ایجاد رونق و افزایش قیمت مسکن در این کشور اتخاذ کرده؛ اما تاکنون این روش‌‌ها نیز نتیجه‌ای در بر نداشته است؛ به‌طور مثال نیویورک با وجود تمام تمهیدات مسوولان تنها توانست به ۰۱/۰ درصد افزایش قیمت مسکن دست پیدا کند. نتایج بررسی کیس شیلر بیانگر این است که ۵ شهر از این ۲۰ شهر بیش از ۱ درصد کاهش را در معاملات داشته‌اند.
رکود ۶۰ درصدی مسکن
اما از سوی دیگر لاس وگاس که روزگار بدتری را نسبت به سایر شهر‌‌ها می‌گذراند، در تابستان ۲۰۱۰ رکود بی‌سابقه‌ای را به خود دید. این شهر با رکود ۶۰ درصدی نسبت به روزهای رونق خود از سال ۱۹۹۹ تاکنون با بیشترین نرخ کاهش مواجه شده است. در لاس وگاس کاهش قیمت خانه‌‌ها همچنان ادامه دارد. در این شرایط طی دو ماه اول تابستان تنها ارزش سهام یکی از بزرگ‌ترین بنگاه‌‌های مسکن آمریکا (Phoenix) بیش از ۲/۲ درصد نزول کرده است.
تداوم رکود مسکن تا چند سال دیگر
البته آمار منتشر شده از سوی نهادهای ناظر بر بازار مسکن آمریکا در حالی حکایت از کاهش ۳ درصدی قیمت مسکن در سه ماه دوم امسال دارد که به اعتقاد تحلیل‌گران میزان رکود واقعی خیلی بیشتر از اینها است. از سوی دیگر آماری که در حال حاضر به عنوان وضعیت بازار در ماه دوم تابستان اعلام می‌شود در واقع مربوط به معاملاتی است که در ماه آخر بهار و دو ماه اول تابستان نهایی شده است. با این اوضاع به نظر می‌رسد که اوضاع در ماه آگوست و ماه بعد از آن بسیار بدتر شده است. حالا باید چند ماه دیگر صبر کنیم تا وضعیت معاملات مسکن در این دو ماه به‌طور دقیق مشخص شود. در این شرایط تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که روند نزولی قیمت مسکن در آمریکا همچنان ادامه یابد و حتی این روند آن قدر طولانی شود که تا ۲ تا ۳ سال دیگر هم طول بکشد.
انتخابات هم آینده مسکن آمریکا را روشن نکرد
البته با تمام اینها هفته نامه اکونومیست چاپ لندن در عین حال نوشته است : به تازگی رگه‌‌هایی از بهبود وضعیت اقتصادی در ایالات متحده آمریکا به چشم می‌خورد‌. هر چند این ترمیم با روند بسیار کندی رو به انجام است اما بارقه‌‌هایی از امید را در میان مردم این کشور روشن کرده است‌. حالا با روشن شدن نتایج انتخابات کنگره آمریکا شهروندان این کشور چشم انتظار برنامه‌‌های نمایندگان جدید برای بهبود وضعیت مسکن در این کشور هستند. نظرسنجی‌‌هایی که از مردم این کشور در آستانه انتخابات کنگره آمریکا انجام شد، حاکی از نارضایتی مردم از سیاست‌‌های باراک اوباما و یاران دموکرات او در مورد بازار مسکن بود. البته در آن زمان برخی تحلیل‌‌ها با اشاره به سیاست‌‌های نادرست هر دو گروه دموکرات‌‌ها و جمهوری خواهان، تنها راه برون رفت از معضل مسکن در آمریکا را روی کار آمدن نمایندگان مستقل در مجلس نمایندگان و مجلس سنا عنوان می‌کرد. اما حالا با ترکیب هر دوی این گروه‌‌ها در کنگره ایالات متحده آینده بازار مسکن در آمریکا -یکی از بزرگ‌ترین قطب‌‌های اقتصادی جهان- همچنان با ابهام روبه‌رو است.
اگر چیدمان جدید کنگره آمریکا برای معضل بدهی‌های بانکی وام‌گیرنده‌ها راه‌حلی ارائه نکند، رکود دردناک‌تری در بازار مسکن این کشور ایجاد خواهد شد

    نظرات