تورج همتی: رهاسازی ماهیان قرمز در دریاچه ها و رودخانه ها معضل جبران ناپذیر اکوسیستمی است

تورج همتی: رهاسازی ماهیان قرمز در دریاچه ها و رودخانه ها معضل جبران ناپذیر اکوسیستمی است

مدیر کل حفاظت محیط زست خراسان رضوی به مردم توصیه کرد که به دلیل خطرات زیست محیطی، تا حد امکان از خرید ماهی قرمز خودداری کنند.

به گزارش روابط عمو می اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی اظهار کرد: با توجه به مطلوب نبودن شرایط نگهداری از ماهی قرمز در منازل، این گونه که قابلیت زیست تا مدتهای مدیدی را دارد تنها چند روز می تواند به حیات خود در منازل ادامه دهد.

وی با بیان اینکه این ماهی می تواند ناقل بیماری و میکروب نیز باشد، افزود: طبق توصیه های دامپزشکان کودکان و افراد حساس باید از دست زدن به این ماهی ها خودداری کنند تا از بروز بیماری و انتقال میکروب جلوگیری شود.

این مقام مسئول اظهار کرد: در صورتی که مردم بتوانند رسومی از جمله انداختن سیب  یا نارنج در آب را در سفره هفت سین به جای خرید ماهی قرمز انجام دهند علاوه بر حفظ حیات این گونه،‌ می توان سالی خوب را با توجه به جلوگیری از تلف شدن این گونه ها آغاز کرد.

وی با بیان اینکه ماهی قرمز جزو گونه های غیر بومی ایران محسوب می شود ، اظهار کرد: به همین دلیل پرورش گونه های غیر بومی باید در چارچوب قوانین محیط زیست انجام شود و مردم باید از رهاسازی ماهی های قرمز در محیط های طبیعی ، رودخانه ها و آبگیرها جدا خودداری کنند زیرا این گونه می تواند به محیط زیست بومی صدمات متعددی را وارد کند و آغاز یک فاجعه در اکوسیستم های آبی باشد.

وی توضیح داد:ماهی قرمز توانایی بالایی در سازگاری با محیط دارد و درصورت رها سازی پشت سد ها و رودخانه ها با مصرف کردن غذای ماهیان بومی موجب اُفت جمعیت گونه های بومی می شود و از سو دیگر اهمیت پرورش اصولی و قانونی این گونه ماهی به حدی است که حتی پساب پرورش ماهی قرمز نیز نباید در محیط های طبیعی رها شود زیرا حضور این گونه و آثارناشی از آن موجب از بین رفتن گونه های بومی و برخی میکروارگانیسم ها در آب می شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ضمن اشاره به اینکه خرید ماهی قرمز و محبوس کردن این گونه در تنگهای آب سفره های هفت سین یک اقدام مطرود و ناشایست است گفت: فرهنگ سازی در این خصوص با همراهی سازمان های مردم نهاد در مشهد از چندی پیش آغاز شده است.

وی در پایان اظهار داشت :هر چند به طور موکد عدم خرید ماهی قرمز به شهروندان توصیه می شود ولی  کسانی که به هر دلیلی قصد خرید این گونه  را دارند آن را از مراکز دارای مجوز دامپزشکی و مورد تائید آن سازمان تهیه کنند.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات