باید برای صیانت از منابع انرژی کشور برنامه ریزی جدی شود / برقی شدن ۸۵ هزار چاه آب کشاورزی در دولت تدبیر و امید

باید برای صیانت از منابع انرژی کشور برنامه ریزی جدی شود / برقی شدن ۸۵ هزار چاه آب کشاورزی در دولت تدبیر و امید

به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، جلسه شورای عالی انرژی ظهر امروز (سه شنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.
در این جلسه که وزرای نفت، نیرو،‌ رییس سازمان برنامه و بودجه و معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز حضور داشتند، الگوی مصرف برق و گاز طبیعی موضوع آیین نامه تبصره ماده ۱۸ قانون اصلاح الگوی مصرف مصوب سال ۱۳۸۹ مورد بررسی قرار گرفت و پس از ارائه دیدگاه‌ها و نظرات اعضای جلسه به تصویب رسید.
در این جلسه نماینده سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اقدامات مرتبط با قانون اصلاح الگوی مصرف از سوی وزارت نیرو خاطرنشان کرد: در بخش برق با اقدامات انجام شده، معادل ۳۰ میلیون بشکه نفت خام صرفه‌جویی شده است و در سازمان انرژی اتمی نیز از طریق تولید برق در نیروگاه‌های اتمی بوشهر، معادل ۲۲ میلیون بشکه نفت خام در مصرف سوخت فسیلی صرفه‌جویی شده است.
موضوع برق‌دار کردن چاه‌های آب کشاورزی از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود که مقرر شد از این پس سالانه ۲۵ هزار حلقه چاه برق دار شوند.
همچنین نماینده وزارت نیرو با ارائه گزارشی از تعداد چاه‌های آب کشاورزی برقی شده پس از انقلاب اسلامی گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون تعداد ۲۶۵ هزار حلقه چاه آب کشاورزی برقی شده که از این تعداد حدود ۸۵ هزار حلقه چاه آب کشاورزی در مدت زمان فعالیت دولت تدبیر و امید برقی شده است.
وی از مزایای برقی کردن چاه‌های آب کشاورزی به صرفه‌جویی بالا در مصرف انرژی به ویژه گازوئیل، نظارت موثر بر برداشت آب از سفره های آب زیرزمینی در بخش کشاورزی و نیز جلوگیری از قاچاق سوخت اشاره کرد.

لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات