روز جهانی گنجشک /شهروندان کاری به گنجشکان نداشته باشند و این بهترین کمک به آنهاست.

روز جهانی گنجشک /شهروندان کاری به گنجشکان نداشته باشند و این بهترین کمک به آنهاست.

فردا ۲۰ مارس (۲۹ اسفند) روز جهانی «گنجشک» است. گنجشکان گونه‌های مختلفی دارند. یکی از مهمترین آنها، گنجشکان شهری یا همانPasser domesticus است. گنجشکان شهری یک گونه‌ مقاوم و همه‌چیزخوار هستند که تولید مثل بالایی هم دارند، به طوری که هر دو ماه یک بار تخم‌گذاری می‌کنند و در هر دوره حداقل چهار تا پنج تخم دارند.

این پرندگان تقریبا در همه فصول توان تخم‌گذاری دارند، البته در فصل زمستان به دلیل کمبود غذا تا حدی زادآوری آنها کمتر می‌شود.

گنجشکان شهری به دلیل جمعیت بالا در هرم غذایی بسیار اهمیت دارند، گنجشکان هم طعمه و هم طعمه‌خوار هستند. گونه‌های مختلف از  گربه‌سانان گرفته تا پرنده‌های شکاری و کلاغ می‌توانند از گنجشکان تغذیه کنند.


گنجشک همه‌چیزخوار است و در محیط‌های شهری از ضایعات غذایی استفاده می‌کند. در مزارع و باغات هم از کرم‌ها، آفت‌ها و حشرات تغذیه می کند، بنابراین از این جهت حضور گنجشکان در پیرامون مزارع و باغات می‌تواند مبارزه بیولوژیکی موثر باشد.


خاستگاه اولیه گنجشکان (Domesticos)، آفریقای شمالی و اروپاست اما به دلیل زادآوری و مقاومت بالا، توانسته به تدریج در سایر نقاط دنیا هم گسترش یابد به طوری که در حال حاضر در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و استرالیا و تقریبا اکثر شهرهای دنیا گنجشک وجود دارد.

در پاسخ به این پرسش که شهروندان چه کاری برای حفاظت از گنجشکان می‌توانند انجام دهند؟ به نقل از پرنده شناسان و متخصصان امر، بهتر است شهروندان کاری به گنجشکان نداشته باشند و این بهترین کمک به آنهاست. حتی این گونه نیازی به غذادهی توسط انسان ندارد و می‌تواند غذای خود را پیدا کرده و از پس خود بربیاید.

امکان شمارش جمعیتی گنجشکان شهری وجود ندارد. گنجشکان شهری در لیست گونه‌های حفاظتی قرار ندارند.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات