مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان: مدیریت و کنترل مخازن سدهای...

دبی ورودی سد قشلاق در مقطع فعلی ۱۶ متر مکعب بر ثانیه است در حالیکه این میزان در سال گذشته ۴ متر مکعب بر ثانیه بود

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کردستان، مدیرعامل این شرکت ضمن اشاره به به حجم سد قشلاق سنندج گفت: حجم نرمال سد قشلاق ۲۱۵ میلیون متر مکعب بوده که تاکنون ۲۰۶ میلیون مترمکعب آن معادل ۹۶ درصد پر شده و این درحالیست که این شرکت از بهمن ماه با مدیریت و برنامه ریزی میزان آب خروجی این سد را افزایش قابل توجهی داد تا ظرفیت مهار سیلاب وجود داشته باشد .

کامران خرم دبی ورودی سد قشلاق در سال‌جاری را ۱۶ مترمکعب بر ثانیه و در پیک به میزان ۲۰ مترمکعب بر ثانیه اعلام کرد و افزود: دبی ورودی این سد در سال گذشته ۴.۳۲ مترمکعب بر ثانیه است.

وی خاطر نشان کرد: دبی خروجی سد قشلاق هم اکنون با احتساب ۲متر مکعب بر ثانیه سهم آب شرب شهر سنندج میزان ۱۴ متر مکعب بر ثانیه بوده در حالیکه این میزان در سال قبل در همین مقطع زمانی میزان ۱.۸۹مترمکعب بر ثانیه بوده است و این مهم در راستای مدیریت منابع آبی و مدیریت مخزن سد جهت مواجهه با سیلاب احتمالی و مهار آن است .

خرم همچنین از افزایش دبی ورودی و خروجی سایر سدهای استان خبر داد و گفت: صد در صد سدهای بانه، گاران، زریوار، زیویه و سورال نیز در سال‌جاری پُر شده است و سد گاوشان ۹۳ درصد، آزاد ۸۵ درصد، سنگ سیاه ۳۳درصد، بوکان ۸۲درصد، تالوار ۶۹درصد و سد چراغ ویس ۳۴درصد از ظرفیت مخزن آنها پر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان همچنین در رابطه با سد چراغ ویس نیز گفت به جهت مدیریت بهتر و کنترل جریان سیلابی رودخانه چم خان سقز، از مدتی پیش خروجی سد چراغ ویس افزایش چشمگیری داشته و از رقم ۱.۵ مترمکعب در سال گذشته به رقم ۳۰ مترمکعب در ثانیه در مقطع کنونی افزایش پیدا کرده که معادل دبی ورودی سد نیز بوده و حجم مخزن در رقم ۲۹ میلیون مترمکعب تثبیت شده و خطری متوجه ساکنان حاشیه مخزن این سد نمی باشد.

کامران خرم همچنین از مردم درخواست نمود از تردد و اسکان در حاشیه مخزن و همچنین پایاب سدهای استان به طور جد پرهیز نمایند.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای كردستان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای كردستان

    شركت آب منطقه‌ای كردستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات