تورج همتی عنوان کرد:نامگذاری روز ملی ذخایر ژنتیکی معرف اهمیت حفظ تنوع زیستی است.

تورج همتی عنوان کرد:نامگذاری روز ملی ذخایر ژنتیکی معرف اهمیت حفظ تنوع زیستی است.


مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی به مناسبت ۱۵ فروردین ماه که به نام روز ذخایر ژنتیکی و زیستی نام گذاری شده از اهم اقدامات صورت گرفته دربانک ژن این اداره کل سخن گفت .

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی عنوان داشت : ثبت روز ملی «ذخایر ژنتیکی و زیستی» در تقویم، گامی مهم برای حفظ این سرمایه‌های ارزشمند و یاد آوری ضرورت حفظ و نگهداری تنوع زیستی است و خرسندیم که به همت کارشناسان توانمند اداره کل آزمایشگاه بانک ژن دراین مجموعه فعال و رو به توسعه است.

وی اظهار کرد :امروز ضرورت شناسنامه دار کردن ذخایر زیستی با توجه به نقشی حیاتی که در ارتقای سلامت، رشد اقتصادی و امنیت غذایی کشورها دارند برکسی پوشیده نیست واین موضوع در خصوص کشور هایی همچون ایران اسلامی که به لحاظ تنوع زیستی جزو ۱۰ کشور اول دنیاست اهمیت مضاعفی دارد.

وی ادامه داد:این اداره کل با جمع آوری نمونه های بیولوژیک گونه های مختلف و همچنین آماده سازی و نگهداری بلند مدت آن در موزه و بانک ژن  گام بسیار موثر والزامی جهت حفظ حیات وحش کشور به شکل  پایدار برداشته و در حال حاضر با ثبت ژنتیکی گونه های در معرض تهدید ، در حال انقراض و همچنین استفاده از تکنیک های زیست فناوری برای حفظ، بقا و مدیریت گونه ها جزء برترین ها در کل کشور مطرح است.

همتی دراین خصوص عنوان داشت: تنها در سال گذشته بیش از ۳۵۰ نمونه بیولوژیک جانوری از استان خراسان رضوی به بانک ژن سازمان مرکزی ارسال شده است .
وی ضمن اشاره به اینکه حتی در صورت از دست رفتن یک گونه از موجودات زنده ، ژنوم کامل آن ماندگار خواهد بودگفت:این مجموعه ها، منابع اطلاعاتی در مورد توزیع گیاهان، جانوران و تغییرات آنها در گذر زمان  و به عنوان سند برای انجام مطالعات زیست شناختی مورد استفاده قر ار می گیرد.

وی همچنین گفت:سالانه نزدیک به ۳۰ هزارگونه گیاهی و جانوری را همگام با تخریب اکوسیستمها و شکار و برداشت بیش ازحد از دست میدهیم.
این تعداد گونه درجهان خیلی زیاد نیست و با ادامه روند کنونی نابودی تنوع زیستی به زودی این سرمایه جبران ناپذیر را  از دست می دهیم که در نتیجه آن بشر برای رفع نیازهای ضروری وموردنیازدچار مشکل خواهد شد.
وی درخاتمه تصریح کرد:به دنبال تعیین سیاست های تدوین حفظ و نگهداری تنوع زیستی کشور، بانک ژن به عنوان یکی از موثرترین راههای حفاظت از گونه های گیاهی و جانوری بخصوص گونه های در معرض خطر و انقراض در اداره کل  حفاظت محیط زیست خراسان رضوی درحال فعالیت است.

گفتنی است با توجه به اهمیت ذخایر زیستی، مقام معظم رهبری در ۱۵ فروردین سال ۱۳۸۶ طی نامه‌ای، دستور ایجاد زیست بانک (مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی) را صادر کردند و به منظور نشان دادن اهمیت ذخایر زیستی، پیشنهاد نامگذاری روز ۱۵ فروردین به عنوان «روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی» به شورای فرهنگ عمومی ارائه شد و از سال ۹۴ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی این مناسبت در فهرست مناسبت‌های تقویم رسمی هجری شمسی قرار گرفت.
@shamekhkhabar لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات